ویروس کرونا؛ بدون داشتن علائم هم می توانید ناقل باشید!

به گزارش وبلاگ اندورید، وب سایت گجت نیوز - کیا علیپور: در خبری شوکه کننده، محققان چینی به تازگی تایید نموده اند که یک شخص می تواند بدون داشتن علائم ویروس کرونا و نشانه هایی از بیماری، دیگران را به ویروس مبتلا نموده و خود تنها نقش ناقل بیماری را بازی کند!

ویروس کرونا؛ بدون داشتن علائم هم می توانید ناقل باشید!

اخیرا خبر شوکه کننده ای در خصوص کرونا ویروس چینی یا همان COVID-19 منتشر شده است؛ محققان چینی رسما تایید نموده اند که در یک مورد ابتلا به بیماری، شخص بدون داشتن علائم ویروس کرونا آن را به دیگران منتقل نموده و این طور که به نظر می رسد، خودش دچار مشکل سلامتی نشده است. چنین یافته ای خطر انتشار بیماری جدید چینی را چند برابر می نماید.

نبود علائم ویروس کرونا و انتقال بیماری

در تحقیقات اجرا شده، دانشمندان چینی زنی 20 ساله از شهر ووهان را مورد آزمایش قرار دادند و دریافتند که این شخص بدون اینکه خودش مریض گردد، بیماری کرونا را به پنج نفر از اعضای خانواده اش منتقل نموده است. گفته شده که این اتفاق نشان دهنده خطر جدی ویروس COVID-19 و شرایط بحرانی انتشار بیماری چینی بوده و اگر شخصی بدون داشتن نشانه ای از ویروس، تنها به عنوان ناقل عمل کند، شرایط انتشار ویروس از آنچه که تصور می شد بدتر است.

در این آزمایش ها، محققان زن 20 ساله را در محیطی ایزوله نگه داشتند و مشاهده شد که با وجود عدم بروز هیچ کدام از علائم ویروس کرونا در شخص، تمامی اعضای خانواده او دچار تب شدند و دو عضو خانواده هم ذات الریه گرفتند. البته گفته شده که در حال حاضر چنین اتفاقی تنها به عنوان یک مورد خاص و استثنایی در نظر گرفته می گردد، اما قبل از این هم پیش آمده بود که افراد بدون بروز نشانه های بیماری کرونا، ناقل آن باشند.

در گزارشی هم که مرکز کنترل بیماری های چین منتشر نموده، آنالیز تمامی موارد ابتلا به بیماری از 8 دسامبر تا 11 فوریه نشان داده که نتیجه تست COVID-19 چیزی در حدود 1.2 درصد مبتلایان، بدون داشتن علائم ویروس کرونا مثبت بوده است.

کروناویروس زیر میکروسکوپ

در کشتی تفریحی دایموند پرنسس (Diamond Princess) هنگ کنگ که ساکنان آن مبتلا به کروناویروس بودند، از بین 621 مسافر 322 نفر مبتلا به COVID-19 بودند، اما علائم ویروس کرونا در آن ها دیده نشد. همان طور که آنتونی فاسی (Anthony Fauci)، رئیس موسسه ملی حساسیت و بیماری های واگیردار گفته، کم بودن تعداد مبتلایان سالم و بدون مشکل در بیمارستان ها نشان دهنده این است که این افراد داوطلبانه به بیمارستان آمده اند و در بیرون از مراکز درمانی تعداد زیادی از افراد هستند که به نظر سالم می آیند، اما بیماری در بدن آن ها وجود دارد.

جزئیات پرونده زن 20 ساله چینی

زن جوانی که در اثبات این مسئله مهم در خصوص انتقال ویروس کرونا سهیم بود، از اهالی شهر ووهان، مبدا شیوع COVID-19 بود که در روز 10 ژانویه به شهر آنیانگ (Anyang) سفر کرد. اعضای خانواده این شخص در آنیانگ ساکن بودند و در تاریخ 17 ژانویه، اولین عضو خانواده زن با علائم تب و گلودرد به بیمارستان مراجعه کرد. ظرف مدت یک هفته 4 عضو دیگر خانواده هم به کروناویروس مبتلا شدند و از آنجایی که این زن 20 ساله تنها شخصی بود که از ووهان به آنیانگ آمده بوده، می توان با اطمینان گفت که فرد مورد نظر بدون داشتن علائم ویروس کرونا بیماری را به دیگران منتقل نموده است.

گفته شده که تا تاریخ 11 فوریه هیچ یک از نشانه های بیماری کرونا از جمله تب، گلودرد، سرفه و یا مسائل تنفسی در این زن ظاهر نشده اند.

پزشکان معالج نتیجه گیری کردند که دوره نهفتگی COVID-19 در این زن چینی 19 روز بوده است؛ دوره نهفتگی به زمانی اطلاق می گردد که فرد بیماری را در بدن خود دارد و توانایی انتقال آن به دیگران هم وجود دارد. پیش از این دوره نهفتگی کرونا ویروس بین 1 تا 14 روز تخمین زده شد، اما آنالیز های جدید این زمان را تا 24 روز هم طولانی نموده اند. تمامی این ها در حالیست که قوانین قرنطینه اعمال شده برای شهر ووهان بر اساس تصور دوره نهفتگی 14 روزه وضع شده بود و نتایج جدید نشان دهنده خطر بیشتر شرایط موجود هستند.

در حالی که بیشتر موارد ابتلا به ویروس کرونا خفیف بوده اند، تا به امروز این بیماری بیش از 2200 نفر را کشته و بیش از 76 هزار نفر را هم در کشور چین آلوده نموده است. گفته شده که در 29 کشور دیگر از جمله ایران، موارد ابتلا به بیماری کرونا وجود دارند.

منبع: sciencealert

منبع: برترین ها

به "ویروس کرونا؛ بدون داشتن علائم هم می توانید ناقل باشید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویروس کرونا؛ بدون داشتن علائم هم می توانید ناقل باشید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید