پیش بینی بزرگ ترین رکود اقتصادی جهان در زمان صلح

به گزارش وبلاگ اندورید، خبرنگاران: سازمان توسعه و همکاری اقتصادی (OECD) گفت که اقتصاد جهان پیش از خروج از رکود ناشی از پاندمی کرونا در سال آینده، بزرگ ترین رکود خود را در زمان صلح در یک قرن اخیر تجربه خواهد کرد.

پیش بینی بزرگ ترین رکود اقتصادی جهان در زمان صلح

به گزارش وبلاگ اندورید به نقل از رویترز، این نهاد در بروزرسانی دورنمای خود پیش بینی کرد که رشد اقتصادی جهان در سال جاری با کاهش 6 درصدی روبرو خواهد شد و سپس در سال 2021 با رشد اقتصادی 5.2 درصدی احیا خواهد شد البته به شرطی که شیوع کرونا تحت کنترل درآید.

با این حال، این مجمع جهانی مستقر در پاریس گفت که سناریوی مشابهی از موج دوم کرونا در سال جاری، رشد اقتصادی جهان را با کاهش 7.6 درصدی در سال 2020 روبرو خواهد کرد و سپس با رشد 2.8 درصدی در سال 2021 فرایند احیا را آغاز خواهد کرد.

لورنس بوون اقتصاددان ارشد OECD در مقدمه گزارش بروزرسانی شده دورنمای اقتصادی جهان نوشت: تا پایان سال 2021، از دست رفتن درآمد و رکود اقتصادی، از هرگونه رکودی که در طول 100 سال اخیر و در برهه ای خارج از زمان جنگ رخ داده، تجاوز خواهد کرد؛ رکودی با عواقب وخیم و ماندگار برای مردم، شرکت ها و دولت ها.

با توجه به اینکه پاسخ ها به بحران در حال شکل دادن دورنمای اقتصادی و اجتماعی برای دهه های پیش رو است، بوون دولت ها را ترغیب کرد تا از هزینه کرد با استفاده از استقراض و در راستای حمایت از اقشار کم درآمد و همچنین سرمایه گذاری هراس نداشته باشند.

وی اضافه نمود: سیاست های پولی فرا-انطباقی و افزایش بدهی های دولتی ضروری است و مادامی که فعالیت اقتصادی و تورم تنزل یافته و نرخ بیکاری بالا باشد، این سیاست ها قابل قبول خواهد بود. بوون در ادامه اضافه نمود که از آنجا که تهدید موج دوم همه گیری میزان بی ثباتی را بالا نگه می دارد، حالا زمانی برای شعله ور کردن آتش تنش های تجاری نبوده و دولت ها باید برای درمان و ساخت واکسن کرونا بای یکدیگر تعامل داشته باشند.

براساس گزارش OECD ، اقتصاد آمریکا به عنوان بزرگ ترین اقتصاد جهان، در سال جاری با کاهش 7.3 درصدی روبرو شده و در ادامه در سال آینده رشد 4.1 درصدی را تجربه خواهد کرد؛ در صورت وقوع موج دوم کرونا، رکود ایالات متحده در سال جاری به 8.5 درصد رسیده و اقتصاد واشنگتن در سال 2021 تنها 1.9 درصد رشد خواهد داشت.

در این بین، منطقه یورو در سال جاری در جهت ثبت رشد اقتصادی منفی 9.1 درصدی واقع شده است که با رشد 6.5 درصدی در سال 2021 همراه خواهد بود اما در صورت موج دوم کووید-19، این اعداد به ترتیب 11.5 و 3.5 درصد خواهند بود.

این سازمان پیش بینی می کند که بریتانیا بدترین رکود را در میان کشورهای تحت پوشش OECD تجربه کند به طوری که رشد اقتصادی آن با کاهش 11.5 درصدی در سال جاری همراه خواهد شد و در سال آینده با رشد 9 درصدی باز خواهد گشت.

منبع: اقتصادنیوز

به "پیش بینی بزرگ ترین رکود اقتصادی جهان در زمان صلح" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی بزرگ ترین رکود اقتصادی جهان در زمان صلح"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید