کرونا در آلمان؛ کاهش 50 درصدی اخراج پناهجویان

به گزارش وبلاگ اندورید، اگر فرایند این بازگرداندن تا خاتمه سال ثابت بماند، آلمان با کاهش 52 درصدی اخراج پنا جویان در مقایسه با سال قبل روبرو خواهد شد.

کرونا در آلمان؛ کاهش 50 درصدی اخراج پناهجویان

آلمان در ماه های گذشته و به دلیل شیوع ویروس کرونا پناهجویان کمتری را رد نموده و به کشورهایشان پس فرستاده است. بسیاری از مقامات آلمان فقدان پرواز یا امتناع بسیاری از کشورها در بازپس گیری شهفرایندانشان را دلیل پذیرش یا نگهداری از پناهجویان اعلام نموده اند.

یک اتوبوس، پناهجویان رد شده افغان را به در فرودگاه مونیخ به سمت هواپیما می برد- وزارت کشور آلمان می گوید در 10 ماهه اول سال 2020 حدود 8800 نفر از آلمان به کشورهایشان بازگردانده شده اند/ عکس: دویچه وله

به گزارش وبلاگ اندورید به نقل از دویچه وله، ولکمار فوگل دبیر مجلسی وزارت کشور آلمان در واکنش به سوال آولا جلپک نماینده بوندس تاگ (مجلس آلمان) و سخنگوی حزب چپگرای سوسیالیست، گفت: از ژانویه تا خاتمه ماه نوامبر (ماه گذشته میلادی) 8802 نفر از پناهجویان به کشورشان پس فرستاده شده اند.

در سال 2019 بیش از 22 هزار پناهجو و پناهنده مجبور به ترک آلمان شده و در اصطلاح دیپورت شدند. در اصطلاح مهاجرتی به فرایند پس فرستادن مهاجران به کشورهایشان دیپورت گفته می گردد.

اگر فرایند این اخراج و بازگرداندن ها تا خاتمه سال ثابت بماند، آلمان با کاهش 52 درصدی اخراج پناهجویان در مقایسه با سال قبل روبرو خواهد شد.

کاهش اخراج و دیپورت مهاجران به دلیل کمبود پروازها صورت می گیرد. کشورهای مقصد نیز معمولا از استرداد شهفرایندان خودداری می نمایند و دلیل آن را فرایندی محافظتی در برابر ویروس کرونا می خوانند.

درخواست برای متوقف کردن اخراج ها

براساس گزارش مطرح شده از سوی یکی از موسسات فعال حقوق بشر، آلمان با شیوع بیماری همه گیر کرونا در 9 ماه اخیر اخراج و دیپورت مهاجران را به صورت موقت متوقف کرد.

آلمان پس از بازگشایی مجدد مرزها و ادامه جابجایی هوایی، فرایند اخراج یا بازگرداندن پناهجویان به کشورهای ثالث را مجددا از سرگرفت. در اصطلاح مهاجرتی کشور ثالث یا شهفرایندان آن به کشورهایی گفته می گردد که نه در اتحادیه اروپا و نه در حوزه اقتصادی اروپا و سوئیس هستند.

در گزارش موسسه حقوق بشری فعال در آلمان آمده است: این فرایند با توجه به وظیفه آلمان در حمایت از افراد آسیب دیده و آثار (مخرب) دیپورت ها از اهمیت برخوردار است.

این موسسه همچنین خواهان تعلیق کامل اخراج پناهجویان در دوران شیوع بیماری همه گیر کرونا شد.

این گروه در بیانیه خود خاطرنشان کردند: با توجه به شرایط نامشخص و خطرات قریب الوقوع برای پناهجویان و پناهندگان پازگشت و دیپورت پناهجویان باید به حالت تعلیق درآید.

به گفته وزارت کشور آلمان آلبانی، گرجستان، فرانسه، صربستان و مولداوی از اصلی ترین مقاصد آلمان برای دیپورت یا اخراج مهاجران بوده اند.

تعداد بازگشت های داوطلبانه که هزینه های اقتصادی آن از سوی آلمان پشتیبانی می شد، در سال 2020 به کمتر از قبل سیده است. وزارت کشور آلمان خاطرنشان کرد که در 9 ماه اول امسال حدود 4 هزار نفر از این طرح استفاده نموده اند.

آلمان اخراج پناهجویان به افغانستان را از سر می گیرد

علی رغم کاهش میزان اخراج پناهجویان از ابتدای امسال میلادی تا کنون، آلمان در ماه جاری برنامه اخراج بسیاری از پناهجویان افغان را از سر گرفته است. در روز پنج شنبه گذشته حدود 40 پناهجو وارد کابل پایتخت افغانستان شدند. از دسامبر سال 2016 آلمان حدود 937 پناهجوی افغان را به افغانستان باز پس فرستاده است.

فعالان سازمان های مردم نهاد و گروهی از سیاست مداران آلمانی با توجه به خشونت گسترده در آلمان و ادامه بیماری همه گیر کرونا این اقدام را نکوهش نموده اند.

جلپک نماینده بوندس تاگ (مجلس آلمان) در واکنش به ادامه دیپورت پناهجویان به افغانستان گفت: این موضوع که دولت فدرال دست از فشار برای بازگرداندن مهاجران به یکی از خطرناک ترین کشورهای جهان برنداشته یک رسوایی است. مردم را نباید به جنگ و بدبختی فرستاد.

منبع: عصر ایران

به "کرونا در آلمان؛ کاهش 50 درصدی اخراج پناهجویان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا در آلمان؛ کاهش 50 درصدی اخراج پناهجویان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید