مسکو: تحریم تسلیحاتی ایران موقتی است ، ایران سامانه پدافند اس 400 می خرد؟

به گزارش وبلاگ اندورید، سفیر روسیه در ایران با تاکید بر اینکه طبق قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل اکتبر 2020 تحریم تسلیحاتی تهران سرانجام می یابد، درباره علاقه مندی ایران به تسلیحات روسی صحبت نموده است.

مسکو: تحریم تسلیحاتی ایران موقتی است ، ایران سامانه پدافند اس 400 می خرد؟

به گزارش وبلاگ اندورید به نقل از فارس، لوان جاگاریان سفیر روسیه در ایران امروز چهارشنبه 16 بهمن ماه تحریم تسلیحاتی ایران توسط شورای امنیت سازمان ملل را موقتی خوانده و به تمجید از تسلیحات روسی پرداخته است.

به نوشته اسپوتنیک، جاگاریان در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا ایران به تجهیزات نظامی روسیه علاقه نشان داده است یا نه، تاکید نمود که تهران به تسلیحات روسی علاقه نشان داده است.

سفیر روسیه در ایران در پاسخ به این سوال گفت: بله البته (که ایران علاقه نشان داده است) چرا که در دنیا به درستی تجهیزات نظامی ما، بهترین و کم قیمت ترین ارزیابی می شوند.

نماینده مسکو در تهران از بیان اینکه ایران دقیقا به کدام تجهیزات نظامی روسیه علاقه نشان داده، اشاره نکرد.

جاگاریان ضمن دفاع از همکاری های نظامی روسیه و ایران تاکید نمود که مسکو قوانین بین المللی در رابطه با محدودیت های تسلیحاتی ایران به ویژه قطعنامه 2231 را مراعات می نماید.

سفیر روسیه توضیح داد: البته این محدودیت ها، موقتی هستند و تا اکتبر 2020 (برقرار هستند).

وی در پاسخ به سوالی درباره احتمال خرید سامانه پدافند اس 400 توسط ایران تاکید نمود، خرید این سامانه به تصمیم خود تهران بستگی دارد.

اظهارات سفیر روسیه در ایران درباره تحریم رو به انقضای تسلیحاتی ایران در حالی مطرح شده که پیشتر مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا از خاتمه زمان تحریم های تسلیحاتی سازمان ملل بر ایران شدیدا ابراز نگرانی نموده بود.

بر اساس یکی از بندهای قطعنامه 2231 که از سال 2016 میلادی اجرایی شد، ایران تا پنج سال از خرید تسلیحات تهاجمی منع شده است. این بند از قطعنامه در اکتبر سال 2020 (مهر ماه 1399) منقضی می گردد و پس از آن ایران این امکان را خواهد داشت که از کشورهای خارجی جنگ افزار بخرد.

پیش از این، پایگاه بلومبرگ در گزارشی در مورد انقضای بند تحریم های تسلیحاتی قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل نوشت که واشنگتن با خروج زودهنگام از برجام، خود را در برابر احتمال خرید تسلیحاتی ایران از روسیه و چین، در موضع ضعف قرار داده است

منبع: همشهری آنلاین

به "مسکو: تحریم تسلیحاتی ایران موقتی است ، ایران سامانه پدافند اس 400 می خرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسکو: تحریم تسلیحاتی ایران موقتی است ، ایران سامانه پدافند اس 400 می خرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید