طالبان به لحاظ ایدئولوژی با گروه لیبرال حاکم در دولت افغانستان مشکل اساسی دارد

به گزارش وبلاگ اندورید، یک کارشناس منطقه و مسایل افغانستان با اشاره به حملات تروریستی روزهای اخیر در افغانستان گفت: طالبان سعی دارد زمان بخرد تا در مذاکرات دوحه شرایطی پیش آید که آمریکایی ها هر چه بیشتر از افغانستان خارج شوند و شرایط برای حمله به دولت و در دست دریافت دولت مرکزی فراهم گردد.

طالبان به لحاظ ایدئولوژی با گروه لیبرال حاکم در دولت افغانستان مشکل اساسی دارد

پیرمحمد ملازهی در گفت وگو با وبلاگ اندورید با اشاره به حمله اخیر در کابل به یک دانشگاه و کشته و زخمی شدن حدود 50 تن از دانشجویان و جوانان و در پاسخ به این پرسش که این حملات تا چه اندازه به مذاکرات صلح در این کشور مربوط است؟ گفت: مذاکرات صلح فعلا به بن بست کشیده شده است. طالبان و دولت افغانستان روی مفادی که در مذاکرات اصلی مطرح شد توافق نکردند از این رو زود است درباره پیشرفت مذاکرات بتوان حدس زد.

وی با اشاره به این که مسئولیت عملیات انتحاری در دانشگاه کابل را داعش قبول نموده است اما دولت افغانستان معتقد است طالبان این کار را انجام می دهد، اضافه کرد: شاید از یک جهت درست می گویند، چون گروه هایی هستند در افغانستان که در کشورهای خاصی مثل حزب التحریر در ازبکستان یا نهضت اسلامی تاجیکستان و گروه هایی در جنوب آسیا که علیه هند در کشمیر می جنگند و اینها به اضافه شبکه حقانی تمایلاتی به داعش دارند، الان پرچم داعش را بالا می برند. طالبان می گوید با اینها کاری نداریم اما دولت می گوید بخشی از گروه حقانی و شورای کمیته در شبکه حقانی عملیات در کابل را راهنمایی و انجام داده اند چراکه آنها در دستگاه های افغانستان به ویژه دستگاه های امنیتی نفوذ نموده اند، از این رو این تلقی این است که طالبان دست دارد اما طالبان این را به هر شکل انکار می نماید.

این کارشناس مسایل منطقه و افغانستان توضیح داد: فکر می کنم طالبان در صحنه سیاسی با توافقی که با آمریکا انجام داد به لحاظ سیاسی و از آنجایی که 75 درصد خاک افغانستان را در دست دارد خود را بسیار قوی می بیند و می تواند دست به چنین اقداماتی بزند. به نظر می آید طالبان می خواهد زمان بخرد تا در مذاکرات دوحه شرایطی پیش آید که آمریکایی ها هر چه بیشتر از افغانستان خارج شوند و شرایط برای حمله به دولت و در دست دریافت دولت مرکزی فراهم گردد.

ملازهی در پاسخ به این که اما بعید است که آمریکایی ها کامل از این کشور خارج شوند و از طرفی طالبان آن نیروی نظامی که بتواند چنین کاری را انجام دهد در اختیار ندارد ؟ گفت: توافق طالبان با آمریکا این است که آنها نیروهایشان را افغانستان خارج نمایند اما اینکه از افعانستان به طور کامل خارج شوند بعید است و ما نمی دانیم دقیقا چه اتفاقی خواهد افتاد. افغانستان از یک سو با آسیای مرکزی هم مرز با روسیه است و از سویی با چین و ایران و مهار این کشورها برای آمریکا بسیار مساله مهمی است از این رو معتقدم خروج کامل آمریکا از این کشور واقع بینانه نیست. از سویی این توافق با نظر ترامپ و خلیل زاد بوده است باید دید در دولت آینده آمریکا تحولات به چه شکل پیش می رود.

وی درباره توانایی نظامی طالبان گفت: طالبان درست است که به لحاظ نظامی قوی است اما نیروی آنها نسبت به ناتو قابل مقایسه نیست و مجبور است در بخش ها و اقداماتی محتاطانه عمل کند یا وارد عمل نگردد چرا که آنها نیروی هوایی در اختیار ندارند. آنها با نیروهای دولتی در زمین خوب می جنگند اما در آسمان خیر. طالبان امیدوار است که بتواند قدرت را در دست بگیرد اما نیروهای جهادی در شمال افغانستان مخالف آنها هستند و ممکن است با آغاز اقداماتی از سوی طالبان آنها نیز به مقابله اقدام نمایند.

این کارشناس مسایل منطقه و افغانستان توضیح داد: شاید طالبان با اعمال فشار و انجام عملیات های تروریستی امتیاز بیشتری در مذاکرات بگیرد اما نه طالبان می تواند دولت و آمریکا را از بین ببرد و نه دولت و آمریکا می توانند طالبان را از دور خارج نمایند از این رو جز مذاکره که در دوحه در جریان است راه حلی میانه و قابل قبولی وجود ندارد.

ملازهی درباره حمله تروریستی در دانشگاه کابل و انتخاب یک مکان فرهنگی و دانشگاهی اظهار کرد: طالبان از قبل هم مراکز فرهنگی و دانشگاهی و مدارس به ویژه مدارس دخترانه را مورد هدف و حمله قرار داده یا به آتش کشیده است؛ آنها مخالف سیستم دانشگاهی و آموزشی به شیوه غربی هستند. از سویی حمله به دانشگاه کابل در حالی انجام شد که قرار بود در آن روز نمایشگاه کتاب ایران در آنجا افتتاح گردد و طبیعی است عمده علاقه مندان به کتاب های ایرانی از شیعیان افغان هستند که مورد هجمه گروه های طالبان هستند. در عین حال این نوع عملیات ها و حملات به مراکز فرهنگی چیز تازه ای در افغانستان نیست. طالبان به لحاظ ایدئولوژی با گروه لیبرالی که در دولت حاکم است مشکل اساسی دارند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "طالبان به لحاظ ایدئولوژی با گروه لیبرال حاکم در دولت افغانستان مشکل اساسی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طالبان به لحاظ ایدئولوژی با گروه لیبرال حاکم در دولت افغانستان مشکل اساسی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید