تحقق بیش از 70 درصد اهداف کمی فراوری علم در کشور

به گزارش وبلاگ اندورید به نقل از وزارت علوم، غلامحسین رحیمی در بیست و نهمین اجلاس روسای دانشگاه های عظیم کشور که به میزبانی دانشگاه اصفهان و با حضور روسای 13 دانشگاه عظیم کشور به صورت مجازی و حضوری برگزار گردید، گفت: این اجلاس درخصوص برنامه هفتم توسعه کشور و حکم ها و سیاستگذاری هایی است که برای توسعه علمی و فنی و گسترش نوآوری در کشور می تواند مندرج گردد.

تحقق بیش از 70 درصد اهداف کمی فراوری علم در کشور

وی اضافه کرد: در این راستا علاوه بر حفظ برنامه های ششم توسعه باید، حکم ها و موارد جدید متناسب با شرایط روز کشور و جهان نیز به عنوان هدف اصلی 6 سال آینده در نظر گرفته گردد.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با اشاره به بعضی محورهای جدید پیشنهادی در حوزه علم و فناوری که در برنامه هفتم توسعه به آن توجه ویژه می گردد، توضیح داد: توجه ویژه به ارتقای دانش و علوم پایه، علوم انسانی، هنر و معماری در کشور بیش از پیش در برنامه هفتم گنجانده شده است، همچنین باید به موازات تحصیلات تکمیلی زمینه های پژوهشی را به گونه ای بگسترانیم که امکان فعالیت پژوهشی و تحقیقاتی توسط دانش آموختگان دوره دکتری در سطح کشور در دانشگاه ها و مراکز تحقیق بر ریل توسعه قرار گیرد.

رحیمی اضافه کرد: برنامه های ویژه تحصیلات تکمیلی، در قالب دوره های پسادکتری، دستیار پژوهشی و ارائه دوره های کوتاه مدت 6 تا 9 ماه پژوهشی در دانشگاه ها و پژوهشگاه ها، در برنامه هفتم برنامه ریزی شده است.

وی با تاکید بر فراهم بودن زیرساخت های اصلی و زیست بوم کشور که شامل دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری و مراکز نوآوری است، اظهار داشت: در برنامه هفتم به زیست بوم توجه ویژه شده است و به معنای واقعی از زیست بوم به تحقیق و نوآوری در کشور سخن می گوییم.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ابراز امیدواری کرد که این زیست بوم به صورت یکپارچه و هدفمند گردد و از دستاوردهای این مولفه ها بتوانیم استفاده کنیم.

رحیمی بر ضرورت ارتباط دانشگاه ها و پژوهشگاه ها با جامعه تاکید نمود و گفت: یکی از محورهای اصلی مورد بحث در اجلاس امروز شامل این موضوع است که در حال پیگیری هستیم و این موضوع را در برنامه هفتم پیشنهاد می دهیم.

وی با بیان اینکه اهداف برنامه های ششم و پنجم تاحدی محقق شده است، شرح داد: این اهداف دو دسته توصیفی و کیفی است که در بخش فراوری علم و فناوری در کشور گام های عظیم برداشته شده و دیگری اهداف کمی است که در آن سهم ایران در انتشار مقالات بین المللی، کیفیت مقالات و ثبت اختراعات داخلی و خارجی تعیین شده است که در این بخش نیز پیروز بوده ایم.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم به بودجه اختصاص یافته در بخش پژوهش کشور اشاره نمود و گفت: البته بودجه اختصاص یافته به پژوهش های کشور در همه حوزه ها و دستگاه ها باید تا آخر برنامه ششم، یک و نیم درصد GDP کشور باشد که اکنون نیم درصد است و یک سوم آنچه در برنامه پیش بینی شده محقق شده است.

رحیمی اعلام کرد: به رغم این محدودیت ها، تا به امروز بیش از 70 تا 80 درصد اهداف کمی فراوری علم در کشور را محقق نموده ایم.

وی با تاکید بر اینکه در طول 10 سال اخیر نشان دادیم در حوزه علم در سطح بین المللی صاحب صندلی هستیم، خاطر نشان کرد: در حال حاضر، بیش از 2 درصد اسناد علمی جهان در ایران نمایه شده و در جهان رتبه 15 از نظر کمیت مقالات را در اختیار داریم و از نظر میزان استنادها نیز توانستیم به رتبه 15 برسیم که این نشان از شتاب و رشد در حوزه علم است.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم تاکید نمود: اکنون باید در حوزه توسعه فناوری اهتمام کنیم. به این معنی که در بخش فناوری های مورد احتیاج، فناوری های پیشرفته و فناوری های نوپدید را باید در دستور کار قرار دهیم تا همان اهتمامی که برای توسعه علمی داشتیم و توانستیم در سطح بین المللی این صندلی را به دست بیاوریم، در برنامه هفتم نیز صندلی ممتازی در توسعه فناوری داشته باشیم.

رحیمی ابراز امیدواری کرد که این موضوع محقق خواهد شد چرا که زیرساخت ها فراهم شده و حمایت از فناوری های جدید و اقتصاد دانش به عنوان یک رویه در بین مدیران ارشد قرار گرفته است و می توانیم در توسعه فناوری هم همچون توسعه علم پیشرفت کنیم.

بیست و نهمین اجلاس 13 دانشگاه عظیم کشور با حضور دکتر غلامحسین رحیمی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر عباس رضایی استاندار اصفهان، دکتر محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران، دکتر سید مهدی ابطحی رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان، دکتر هوشنگ طالبی رئیس دانشگاه اصفهان و سایر اعضای هیات رئیسه دانشگاه اصفهان به صورت حضوری و دیگر روسای 13 دانشگاه عظیم به صورت مجازی به میزبانی دانشگاه اصفهان برگزار گردید.

منبع: خبرگزاری مهر

به "تحقق بیش از 70 درصد اهداف کمی فراوری علم در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحقق بیش از 70 درصد اهداف کمی فراوری علم در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید