افزایش حقوق کارگران با چه سازوکاری اعمال می گردد؟

به گزارش وبلاگ اندورید، به گزارش تجارت نیوز، هرچند حقوق کارمندان دولت 15 درصد افزایش یافته است، اما در بخش کارگران میزان افزایش حقوق ها یک رقم واحد نیست.

افزایش حقوق کارگران با چه سازوکاری اعمال می گردد؟

در میان جامعه کارگری سه دسته حقوق بگیر هستند، آنها که به میزان حداقل حقوق یا همان پایه حقوق وزارت کار دستمزد می گیرند، آنها که به همین میزان هم دریافت نمی نمایند و به دلیل اشتغال در بخش های غیررسمی کمتر از حداقل مزد دستمزد می گیرند و دسته سوم آنها که پایه حقوقی بیشتر از پایه حقوق وزارت کار دارند.

شورای عالی کار هر ساله که برای افزایش دستمزدها جلسه برگزار می نماید و میزان افزایش حقوق کارگران را اعلام می نماید تنها برای حداقل بگیرها تصمیم گیری نمی نماید.

مثلا اسفند ماه دو سال پیش درباره افزایش دستمزد کارگران برای سال 98 اعلام شد: طبق مصوبه شورای عالی کار، حداقل مزد کارگران در سال 1398 نسبت به سال قبل بیش از 36 درصد افزایش یافت و از یک میلیون و 114 هزار تومان به یک میلیون و 516 هزار و 882 تومان برای سال 98 رسید که حکایت از افزایش 400 هزار تومانی حقوق پایه وزارت کار دارد.

اما این افزایش 36 درصدی تنها برای کارگرانی بود که حداقل بگیر محسوب می شدند و در کارگرانی که پایه حقوق آنها بیشتر از حداقل حقوق بود میزان افزایش رقمی دیگر بود.

در آن موقع اعلام شد، البته این افزایش حقوق شامل همه کارگران نمی گردد و حقوق دیگر کارگران با دریافتی بیشتر از حداقل مزد، به میزان افزایش 13 درصدی به علاوه مبلغ 261 هزار و 118 تومان خواهد بود. در واقع هرچند میزان افزایش حقوق حداقل بگیران بیش از 36 درصد بود اما برای سایر سطوح مزدی این میزان تنها در حد 13 درصد بود.

از سوی دیگر هرچند میزان افزایش حداقل دستمزد کارگران 36 درصد و رقم جدید یک میلیون و 516 هزار تومان اعلام شده بود اما مجموع دریافتی های این کارگران حداقل بگیر به دلیل دریافت حق اولاد، حق مسکن، سنوات و بن کارگری تا دو میلیون و 100 هزار تومان هم می رسید.

منبع جدول: تابناک

باید دید در سال جاری حداقل مزد کارگران چقدر افزایش می یابد و متاثر از این رقم، سایر سطوح مزدی را چه میزان افزایش می دهند؟ طبق آخرین اعلام مرکز آمار ایران میزان تورم فعلا در حد 35 درصد است اما آیا این مولفه طبق سنوات گذشته، سال جاری هم می تواند عامل اصلی در میزان افزایش حقوق کارگران باشد؟

منبع: تجارت نیوز

به "افزایش حقوق کارگران با چه سازوکاری اعمال می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش حقوق کارگران با چه سازوکاری اعمال می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید