کشف یک کانگوروی غول پیکر 50 هزار ساله عجیب!

به گزارش وبلاگ اندورید، مدت ها پیش، تقریباً در سرانجام آخرین عصر یخبندان، یک کانگورو غول پیکر عجیب و غریب در جنگل های بارانی کوهستانی گینه نو پرسه می زد. تحقیقات نو دیرینه شناسان نشان می دهد که این کانگوروی 50 هزار ساله ارتباط نزدیکی با کانگورو های استرالیایی نداشته است، بلکه نوع ناشناخته ای از کانگورو های باستانی منحصر به فرد در گینه نو است.

کشف یک کانگوروی غول پیکر 50 هزار ساله عجیب!

به گزارش وبلاگ اندورید، استرالیا محل زندگی جانوران غول پیکری به نام مگافون بود که بیشتر آن ها در حدود 40000 سال پیش منقرض شدند. این جانوران بزرگ در کنار حیواناتی زندگی می کردند که ما اکنون آن ها را با نام کانگوروها، کوالاها، کروکودیل های امروزی استرالیایی می شناسیم. در واقع، برخی از گونه های مگافون استرالیایی، مانند کانگورو قرمز، امو و کاسواری تا امروز زنده مانده اند.

با این همه، استرالیا تنها مکانی نبود که این مگافون ها در آن زندگی می کرده اند، اما به دلیل مطالعه اندک در نقاط دیگر، اطلاعات ما در خصوص مگافون های خارج از استرالیا ناچیز است. یکی از این نقاط کمتر مورد توجه قرار گرفته، جزیره بزرگ گینه نو در شمال شرقی استرالیا است. با وجود اکتشافات اندک، این جزیره سابقه فسیلی از حیوانات شگفت انگیز و غیرعادی را به ما داده است که داستان ارتباط تکاملی آن ها با حیوانات استرالیا بسیار پیچیده است.

در طی یک کاوش باستان شناسی در اوایل دهه 1970، به رهبری کوه مری جین، دو فک از یک کانگورو غول پیکر منقرض شده کشف شد که Protemnodon nombe نامیده شد. در آن زمان گفته شد این فسیل ها که در یک پناهگاه صخره ای به نام Nombe در کوه های مرکزی گینه نو پیدا شد، قدمتی بین 20 تا 50 هزار سال دارند. در این سایت همچنین فسیل هایی از کانگورو و کیسه داران غول پیکر چهار پا به نام دیپروتودنتید ها نیز یافت شد.

پس از گذشت این همه سال، یک دیرینه شناس دانشگاه فلیندرز به نام گاوین پرایدو، اخیراً دوباره فسیل های Protemnodon nombe را مورد مطالعه قرار داد و به یافته غیر منتظره ای رسید؛ این کانگورو عجیب گونه ای از جنس پروتمنودون نبود که در گذشته در سراسر استرالیا زندگی می کرد، بلکه گونه ای ابتدایی تر و ناشناخته تر بود. به ویژه، دندان های آسیاب غیرمعمول آن با تاج های مینای خمیده، این موجود را از سایر کانگورو های شناخته شده متمایز می کند. به همین دلیل این کانگوروی نو مجدداً و با نام Nombe nombe نامگذاری شد.

این دانشمند می گوید؛ یافته های ما نشان می دهد که نومبه ممکن است از گونه ای باستانی از یک کانگورو تکامل یافته باشد که در اواخر دوره میوسن، حدود 5 تا 8 میلیون سال پیش، از استرالیا به گینه نو مهاجرت کرده است. در آن روزها، جزایر گینه نو و استرالیا به دلیل پایین آمدن سطح دریا با یک پل زمینی به هم متصل بودند، در حالی که امروزه آن ها از طریق تنگه تورس از هم جدا شده اند. این پل به پستانداران اولیه استرالیا، از جمله مگافونا، اجازه می داد تا به جنگل های بارانی گینه نو مهاجرت کنند. هنگامی که تنگه تورس را دوباره آب گرفت، این جمعیت حیوانات از خویشاوندان استرالیایی خود جدا شدند و به طور جداگانه برای سازگاری با خانه گرمسیری و کوهستانی نو خود در گینه نو تکامل یافتند.

منبع: theconversation

نوشته: مصطفی جرفی-وبلاگ اندورید

منبع: فرارو

به "کشف یک کانگوروی غول پیکر 50 هزار ساله عجیب!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف یک کانگوروی غول پیکر 50 هزار ساله عجیب!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید