انسان از چه زمانی تبخال زد؟!

به گزارش وبلاگ اندورید، داده های DNA دندان های یک انسان 1500 ساله، منشا باستانی سویه ویروس هرپس را که باعث تبخال می گردد، آشکار نموده است. بر اساس این داده های ژنومی، ویروس هرپس سیمپلکس نوع 1 (HSV-1) که امروزه حدود 3.7 میلیارد نفر در سراسر دنیا را مبتلا می نماید، حدود 5000 سال پیش ظهور نموده و تکثیر شده است.

انسان از چه زمانی تبخال زد؟!

به گزارش وبلاگ اندورید، شارلوت هالدکرافت، متخصص ژنتیک از دانشگاه کمبریج گفت: ویروسی مانند تبخال در مقیاس زمانی بسیار بزرگتری تکامل می یابد. تبخال صورت تا آخر عمر در میزبان خود پنهان می شود و فقط به وسیله تماس دهانی منتقل می شود، بنابراین جهش آن به آرامی و در طول قرن ها و هزاره ها رخ می دهند؛ بنابراین ما باید تحقیقات عمیقی را انجام دهیم تا بفهمیم چگونه ویروس هایی مانند این تکامل می یابند.

ویروس های خانواده تبخال دارای تاریخچه گسترده و طولانی هستند که چندین گونه را در بر می گیرد و به میلیون ها سال قبل باز می شود. از 115 ویروس هرپسی که در حال حاضر آن ها را می شناسیم، تنها هشت مورد انسان را آلوده می نمایند. ویروس هرپس سیمپلکس 1 (HSV-1) شایع ترین این ویروس ها است که با ایجاد تبخال همراه است. آلودگی به هر یک از این ویروس ها مادام العمر است و تا به امروز هیچ درمان قطعی برای آن پیدا نشده است.

اینکه چگونه HSV-1 به عنوان سویه انسانی غالب ظاهر شد، معمایی بود که سال ها دانشمندان را درگیر خود نموده بود، زیرا ردیابی آن به طرز شگفت انگیزی سخت است. با همین مقدمات بود که تیمی از محققان دانشگاه کمبریج تصمیم گرفتند برای حل این معما به شواهد باستانی رجوع نمایند. از آنجایی که توالی یابی DNA سریع تر و کم هزینه تر شده است، باستان شناسان در سال های اخیر، کتابخانه هایی از DNA بازیابی شده از بقایای باستانی را جمع آوری نموده اند. به وسیله همین کتابخانه ها، دانشمندان کمبریج در پی آثار HSV-1 در پرونده های باستان شناسی رفتند، اما موارد مورد انتظار بسیار اندک بود.

مریام گوئلیل ژنومیست از دانشگاه تارتو در استونی گفت: از سه هزار پرونده DNA آنالیز شده ما تنها چهار مورد ابتلا به ویروس تبخال را پیدا کردیم. این چهار فرد در بازه زمانی هزار ساله بودند. جدیدترین آن ها مرد جوانی در هلند بود که احتمالاً در سال 1672 در جریان یورش فرانسوی ها به دهکده اش کشته شده بود. سایش دندان هایش نشان می داد که او یک سیگاری شدید بوده و از لوله سفالی برای سیگار کشیدن استفاده می نموده است.

دو نفر دیگر اهل کمبریج در بریتانیا بودند. یکی مرد جوانی از اواخر قرن چهاردهم بود که در محوطه یک بیمارستان خیریه قرون وسطایی به خاک سپرده شده بود. دندان های او علائم قابل توجهی از آبسه های دندانی وحشتناک را نشان می داد. دیگری که یک زن بالغ بود که بین قرن های ششم تا هفتم در کمبریج شایر زندگی می کرد و دندان های او نیز نشانه هایی از بیماری لثه را نشان می داد. اما قدیمی ترین مورد یک مرد بالغ از روسیه بود که حدود 1500 سال پیش از جهان رفته است. با استفاده از همین چهار مورد، تیم قادر به معین توالی DNA تبخال، تفاوت بین این چهار مورد، و معین نرخ جهش برای سویه امروزی HSV-1 بود.

یافته دانشمندان یک جدول زمانی را نشان داد که ویروس HSV-1 احتمالاً در عصر برنز و پس از مهاجرت انسان ها از علف زار های استپی اوراسیا به اروپا و دیگر نقاط، پدید آمد. کریستیانا شیب، باستان شناس دانشگاه کمبریج گفت: به نظر می رسد ویروس تبخال از همان زمانی که انسان آفریقا را ترک کرد با ما همراه بوده، اما با این حال، چیزی در حدود 5000 سال پیش رخ داد که باعث شد یک سویه از هرپس بر بقیه سویه ها غلبه کند.

این باستان شناسان باور دارند که نوعی تغییرات در روابط اجتماعی شاید عامل اصلی این تغییر بزرگ بوده باشد. از عصر برنز و در پی آن شکل گیری اجتماعات پیچیده احتمالا مناسبات عاطفی میان افراد را نیز پیچیده تر نموده باشد و شاید در چنین شرایطی بود که عمل بوسیدن در میان افراد خانواده و نزدیکان رواج پیدا نموده باشد. عمل بوسیدن به باور این دانشمندان اصلی ترین عامل غلبه سویه کنونی تبخال در میان انسان هاست که اکنون می دانیم از پنج هزار سال پیش ظاهر شده است. با این همه، این دانشمندان تأکید می نمایند که ژنوم های باستانی بیشتری برای تکمیل مطالعات خود احتیاج دارند. این در حالی است که تاریخ فرهنگی بوسیدن نیز باید شناخته شود.

منبع: sciencealert

ترجمه: مصطفی جرفی-وبلاگ اندورید

منبع: فرارو

به "انسان از چه زمانی تبخال زد؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انسان از چه زمانی تبخال زد؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید