کرونا چگونه حال و آینده دنیا را تحت تاثیر قرار می دهد؟2-، پیامدهای شیوع کروناویروس جدید بر نظام اقتصاد دنیای

به گزارش وبلاگ اندورید، در شرایطی که ابرقدرت های دنیا در بحبوبه رقابت مالی بودند، شیوع کروناویروس جدید به شکل ناگهانی همه محاسبات را به هم ریخت.

کرونا چگونه حال و آینده دنیا را تحت تاثیر قرار می دهد؟2-، پیامدهای شیوع کروناویروس جدید بر نظام اقتصاد دنیای

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ اندورید، مرکز مطالعاتی الجزیره در یک مقاله به آنالیز شیوع ویروس کرونا از ابتدا و تأثیراتی که در زمان حاضر بر دنیا گذاشته و نیز پیامدها و تأثیراتی که برای آینده بشریت خواهد داشت پرداخته است. این مقاله شامل مجموعه ای از پژوهش ها و تحقیقات موثق است که به تجزیه و تحلیل بیماری کووید19 می پردازد.

در مقدمه این مقاله آمده است که در قرن بیست و یکم و درحالی که کشورهای دنیا آماده هرگونه رویارویی نظامی با یکدیگر بودند؛ ثابت شد توانایی مقابله با یک ویروس را ندارند. کروناویروس جدید ضعف کشورهای عظیم و پرمدعا را در زمینه بهداشت و سلامت معین و چهره امپریالیسم سرمایه داری آنها را که منافع خود را بر هر چیزی ترجیح می دهند آشکار ساخت.

فصل دوم پیامدهای شیوع کروناویروس جدید بر اقتصاد دنیای

از نظر اقتصادی٬ شاخص ها نشان می دهد که کرونا اقتصاد دنیای را به سمت یک رکودی برد که اگر بیشتر از رکود اقتصاد دنیای در سال 2008 نباشد کمتر از آن نخواهد بود. تأثیر منفی کرونا بر اقتصاد٬ در ابتدا در چین نمایان شد؛ اما بعدها معین شد که در این میان چین تنها متضرر اقتصادی کرونا نیست.

کشورهای مختلف به منظور مقابله با شیوع بیشتر کرونا بخش عظیمی از فعالیت های اقتصادی خود را در زمینه های مختلف اعم از گردشگری و تجارت و مشاغل و... تعطیل کردند. بیماری کووید19 همچنین با بروز جنگ نفتی میان عربستان و روسیه منجر به سقوط کامل قیمت نفت شد.

شیوع ایپدمی کرونا چالشی عمیق در اقتصاد دنیای ایجاد کرد، به همین دلیل دولت های مختلف کوشش می نمایند برنامه ای برای بهبود شرایط اقتصادی کشورشان اتخاذ نمایند.

این ویروس بر اقتصاد کشورهای عربی نیز تأثیر منفی گذاشت که مهم ترین آنها در بخش گردشگری و درآمدهای نفتی نمایان شد. اما کرونا کنار همه اینها تأثیرات مثبتی نیز داشت؛ عدم فعالیت بخش های صنعتی میزان انتشار دی اکسید کربن روی زمین را کاهش داد و بسیاری از بخش ها متوجه شدند که با دورکاری نیز می توانند به فعالیت هایشان ادامه دهند.

پیش از این بیل گیتس بنیانگذار شرکت مایکروسافت در سال 2015، درباره ویروس همه گیر کرونا هشدار داده و تأکید نموده بود که بشریت آمادگی مقابله با چنین فاجعه ای را ندارد. پس از گذشت پنج سال از سخنرانی بیل گیتس، کروناویروس جدید که از چین شروع شد، دنیا را متحیر کرد. سپس این ویروس به تدریج دنیا را به یک دهکده کوچک تبدیل کرد و بشریت با تمام پیشرفت های علمی و فناوری، هنوز آمادگی مقابله با این نوع بحران و فاجعه بیولوژیکی را ندارد. آمار قربانیان این ویروس، چه تعداد مبتلایان و چه فوتی ها، به طور مداوم در حال افزایش است که باعث شده سازمان بهداشت دنیای در تاریخ دوازدهم مارس ویروس جدید کرونا را به عنوان یک بیماری همه گیر توصیف کند.

به دنبال تلفات جانی و اقتصادی ناشی از ویروس کرونا بسیاری از کشورها اقدام به بستن مرزها و فرودگاه ها و منع آمدوشد کردند.

در این گزارش قصد داریم اثرات اقتصادی کرونا را بر اقتصاد دنیا و به ویژه منطقه عربی توضیح دهیم. گزارش حاضر به فهرست پیامدهای اقتصادی شیوع ویروس کرونا بر اساس جدیدترین محاسبات سازمان های اقتصادی بین المللی مانند صندوق بین المللی پول، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه و سایر سازمان ها و مراکز تحقیقاتی مربوطه می پردازد. گفتنی است که پیش بینی همه پیامدهای اقتصادی کرونا کار دشواری است؛ چرا که شرایط مدام در حال تغییر بوده و هیچ کس نمی داند این ویروس تا چه مدت کنار ماست.

تأثیر کرونا بر چشم انداز اقتصادی دنیا

پیش از شیوع کرونا چشم انداز رشد اقتصادی دنیای خوش بینانه تر از امروز بود. در ژانویه سال 2020، پیش بینی می شد رشد اقتصاد دنیای از 2.9٪ در سال 2019 به 3.3٪ در سال 2020 و تا سال 2021 به 3.4٪ برسد. کارشناسان صندوق بین المللی پول این محاسبات خوش بینانه را بر اساس رشد فراوری دنیای صنعتی و توقف بحران جنگ تجاری بین دو غول اقتصادی دنیای، یعنی چین و ایالات متحده برآورد نموده بودند. اما امروز سازمان تجارت و توسعه سازمان ملل متحد، پیش بینی می نماید که در پی انتشار این ویروس، اقتصاد دنیای حدود یک تریلیون دلار دچار خسارت شود و رشد دنیای به کمتر از 2.5 درصد برسد که در نتیجه آن تقریباً همه کشورها با یک رکود اقتصادی بی سابقه روبرو خواهند بود.

براساس برآوردهای صندوق بین المللی پول، چین امروز یکی از مهمترین موتورهای رشد اقتصاد دنیای به حساب می آید ، زیرا به طور جداگانه در سال 2019 حدود 39٪ از رشد اقتصادی دنیای را به خود اختصاص داده بود. پیامدهای ویروس کرونا بر اقتصاد دنیای از همه ویروس های مشابه قبلی بیشتر تخمین زده می شود. در زمان حاضر بیش از 60٪ از کل فراوری دنیا، 65٪ از فراوری صنعتی و 41٪ از کل صادرات فراوریی دنیا در اختیار کشورهایی است که بیش از همه درگیر اپیدمی کرونا شده اند، علاوه بر این، بعضی از کشورها مانند چین، ایالات متحده و ژاپن نقشی اساسی در زنجیره عرضه دنیای دارند؛ در نتیجه رکود اقتصاد دنیای بعد از کرونا امری طبیعی است.

آمریکا طی سه مرحله بخش صنعتی دنیا را تحت تأثیر قرار داده است:

قطع فراوری: این ویروس مرکز فراوری صنعتی دنیا در آسیای شرقی و همچنین ایالات متحده و آلمان را به شدت درگیر نموده است.

ایجاد اختلال در زنجیره عرضه دنیای: توقف فراوری در کشور فراورینماینده عمدتاً صنایع وابسته به این را در کشورهای دیگر تحت تأثیر قرار می دهد.

کاهش تقاضا و فعالیت های تجاری دنیای.

در این میان بخش گردشگری و صنعت سرگرمی (مانند سینما و تئاترها) از جمله بخش هایی هستند که بیشتر تحت تأثیر شیوع ویروس جدید کرونا قرار دارند و تعطیلی فرودگاه ها و مراکز تفریحی در راستای اقدامات پیشگیرانه در مقابله با کرونا درآمدهای حاصل از آن را به پایین ترین حد رساند.

از سوی دیگر، تجارت دنیای تحت تأثیر اقتصاد چین قرار گرفته است، زیرا پکن یکی از مهمترین شرکای تجاری بیشتر کشورها محسوب می شود. براساس داده های سازمان تجارت دنیای، چین از سال 2009 عظیمترین صادرنماینده دنیا و دومین واردنماینده عظیم کالاهایی مانند نفت، سنگ آهن و سویا بوده است، بنابراین انتظار می رود که کاهش فعالیت اقتصادی در این کشور تأثیر چشمگیری بر حجم تجارت دنیای داشته باشد.

ویروس کوچکی که تبدیل به کابوسی عظیم برای اقتصاد دنیا عرب شد

بحران اپیدمی کرونا از اولین روز ظهور خود در کشورهای عربی، اقتصاد این کشورها را بیش از هر منطقه دیگری تحت تأثیر قرار داد. اقداماتی که دنیا عرب برای پیشگیری از شیوع کرونا انجام داد اقتصاد آن را به شدت متضرر کرد. مهمترین کانال ارتباطی کشورهای عربی با دنیا صادرات نفت است.

علاوه بر آن در این شرایط بعضی از کشورهای عربی مانند سوریه، یمن، لیبی و عراق درگیر اختلافات سیاسی و نظامی هستند. جنگ نفتی عربستان در سال 2014، منجر به کاهش بی سابقه قیمت نفت در سه دهه گذشته (کمتر از 30 دلار در هر بشکه) شد که شیوع کرونا و به دنبال آن جنگ نفتی سعودی ها با روسیه، موجب سقوط کامل قیمت نفت شد، بنابراین پیش بینی یک بحران عظیم اقتصادی در کشورهای عربی که کاملاً متکی به درآمدهای نفتی هستند کار دشواری نیست. در زمینه گردشگری که دومین منبع درآمد کشورهای عربی محسوب می شود، مسدود شدن مرزهای هوایی کشورها در راستای اقدامات پیشگیرانه در مقابله با شیوع کرونا خسارت زیادی به این بخش تحمیل نموده است. با توجه به توقف گردشگری و ورود گردشگر ها به امارات در سایه شیوع ویروس کرونا و نیز با توجه به اینکه بخش گردشگری یکی از مهم ترین منابع اقتصادی امارات به شمار می آید٬ این موضوع اقتصاد این کشور را به شدت تحت تأثیر قرار خواهد داد. تعطیل شدن مراسم حج عمره و احتمالاً حج واجب در عربستان که سالانه بیش از 16 میلیارد دلار برای سعودی ها سودآوری دارد نیز شوک عظیمی برای اقتصاد عربستان به شمار می آید.

سازمان های بین المللی و دولت های مختلف برای کاهش پیامدهای اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا به دنبال اتخاذ بعضی از سیاست های اقتصادی در قالب یاری های اقتصادی و وام و همچنین افزایش هزینه های دولت، گسترش معافیت های اقتصادیاتی و کاهش نرخ بهره هستند، به همین دلیل صندوق بین الملل پول یک بودجه 50 میلیارد دلاری را برای یاری به کشورهای کم درآمد یا درآمد متوسط با نظام های ضعیف بهداشتی اختصاص داد، از سوی دیگر، بسیاری از دولت ها و بانک های مرکزی کشورهای توسعه یافته، نقدینگی اقتصادی را برای شرکت ها و افراد آسیب دیده از ویروس کرونا فراهم کردند.

آثار مثبت کرونا برای دنیا

توقف اجباری فراوری گازهای گلخانه ای، آلاینده های هوا، پسماندها و فاضلاب های صنعتی به عنوان جنبه مثبت شیوع بیماری کرونا بر محیط زیست قلمداد می شود که بشر با کاستن از فعالیت های اقتصادی خود به نوعی یک فرصت دوباره به محیط زیست داده است. کاهش سرعت فعالیت اقتصادی و همچنین متوقف کردن سفر در بسیاری از مناطق دنیا نیز منجر به بهبود چشمگیر شرایط آب وهوایی و کاهش انتشار دی اکسید کربن شده است. گزارش های چینی حاکی از آن است که کاهش 15 تا 40 درصد فراوری در بخش های صنعتی (از جمله زغال سنگ، پالایش نفت و همچنین پروازها)، منجر به کاهش شدید مصرف انرژی و فراوری گازهای گلخانه ای تنها در دو هفته شد. این امر باعث می شود فراوری گازهای گلخانه ای در چین سال جاری 1 درصد کاهش یابد. اما این موضوع موقت است و بعد از سرانجام بحران کوتاه مجدداً شرایط به روال سابق برمی شود.

شاید بتوان گفت میان کاهش فعالیت های اقتصادی و پیامدهای مربوط به آن عظیمترین سودبرندگان از این شرایط، فراوری نمایندگان تجهیزات پزشکی بودند. همچنین شرکت های تجاری آن لاین نیز در گروه ذی نفعان این ویروس ویروس قرار می گیرند، زیرا با توجه به محدودیت های اعمال شده در تجمعات در بسیاری از کشورها، خرید آن لاین تنها پناهگاه بسیاری از افراد برای تأمین نیازهایشان است. همچنین پیش بینی می شود که شرکت های دارویی که در زمینه فراوری واکسن های ضدویروسی مانند ویروس کرونای نوظهور فعالیت می نمایند، سود ببرند. شرکت های مخابراتی نیز با توجه به محدودیت های جابه جایی افراد از سود زیادی برخوردار می شوند و بعضی از بازرگانان نیز می توانند با استقراض با نرخ بهره بسیار پایین تجارت خود را گسترش دهند.

ادامه دارد... .

+

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "کرونا چگونه حال و آینده دنیا را تحت تاثیر قرار می دهد؟2-، پیامدهای شیوع کروناویروس جدید بر نظام اقتصاد دنیای" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا چگونه حال و آینده دنیا را تحت تاثیر قرار می دهد؟2-، پیامدهای شیوع کروناویروس جدید بر نظام اقتصاد دنیای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید