چرا به کلسیم احتیاج داریم؟

به گزارش وبلاگ اندورید، کلسیم یک عنصر شیمیایی و ماده معدنی است که برای زنده ماندن اندام ها یا ارگانیسم ها ضروری به شمار می آید.

چرا به کلسیم احتیاج داریم؟

به گزارش ایسنا، کلسیم 39 درصد از مواد معدنی بدن را شامل می گردد. باید توجه کرد که 99 درصد کلسیم موجود در بدن در استخوان ها قرار می گیرد و یک درصد باقی مانده نیز در بافت ها و اندام های دیگر است. همچنین کلسیم در بسیاری از غذاها وجود دارد.

باید توجه کرد که انسان به میزان معینی از کلسیم برای ساختن استخوان و حفظ سلامتی احتیاج دارد. از آنجایی که استخوان ها خود کلسیم نمی سازند، در صورت کمبود، کلسیم شان کم می گردد. از طرفی بیشترین میزان جذب کلسیم در انسان برای تقویت استخوان ها، تا سن 20 الی 25 سالگی ادامه دارد که آن موقع اوج توده استخوانی است، اما بعد از آن سن، کلسیم به جلوگیری از اتلاف تدریجی ظرفیت استخوان یاری می نماید که این یک بخش طبیعی از پردازش افزایش طول عمر است.

در عین حال ویتامین D هم به جذب و نگهداری کلسیم در استخوان یاری می نماید. افرادی که تا قبل از سن 20 الی 25 سالگی کلسیم کافی دریافت نمی نمایند، ممکن است در زندگی شان با خطراتی چون شکستن استخوان روبرو شوند. زیرا عمده کلسیم در استخوان ها ذخیره می گردد و اگر کلسیم ناکافی باشد، توده استخوانی کاهش یافته و در نتیجه ریسک شکستگی استخوان بالا می رود.

باید بدانیم که کلسیم در بدن عملکردهایی چون تنظیم یا کنترل انقباض ماهیچه از جمله تنظیم ضربان قلب، انعقاد طبیعی خون، حمایت از سختی استخوان بندی، آزاد کردن هورمون ها و آنزیم ها، یاری به حرکت خون در رگ های خونی بدن، کاهش بی خوابی و... و. را انجام می دهد.

  • تأثیر کلسیم بر لاغری

در سال 2010 با انجام مطالعاتی تعیین شد که دریافت کافی کلسیم در ابتدای زندگی ممکن است از چاق شدن فرد محافظت کند. مطالعات اخیر در دانشگاه آکسفورد نیز نشان می دهند، مصرف کلسیم با شیوع کمتر اضافه وزن، چاقی و مقاومت به انسولین همراه است. مصرف کم کلسیم و فراورده های لبنی باعث افزایش خطر ابتلا به فشار خون بالا، مقاومت به انسولین و دیابت می گردد.

باید توجه کرد که کلسیم با منشأ لبنیات نسبت به مکمل های کلسیم موُثرتر عمل می نماید. گرچه این تحقیقات بیانگر اثر کلسیم در کاهش وزن هستند، اما باید بدانیم که این ماده معدنی به تنهایی معجزه نمی نماید. به عقیده متخصصان اثر کلسیم زمانی مشاهده می گردد که فرد کالری دریافتی را کاهش داده و ورزش کند.

  • تأثیر کلسیم بر پوست

مزایای کلسیم بر پوست شامل نوسازی سلول، جلوگیری از عملکرد چربی و محافظت از تخریب DNA به واسطه آنتی اکسیدان ها است. می دانیم که کلسیم برای سلامت دندان و استخوان مهم است و در محکم کردن سیستم عصبی نقش دارد اما نقش کلسیم در سلامت پوست چیست؟

باید توجه کرد که کمبود کلسیم در پوست باعث خشکی، خارش، چین و چروک زودرس، افزایش احتمال سرطان پوست و... می گردد. کسانی که از پوست خشک و خارش در طول سرما و ماه های زمستان رنج می برند باید دریافت کلسیم را در این ماه ها افزایش دهند.

مزایای کلسیم بر پوست شامل محافظت از بافت ها در برابر صدمات خشکی در هوای سرد، جلوگیری از پیرشدن سریع پوست به واسطه فراوری آنتی اکسیدان، کاهش صدمه به بافت ها، تأثیر کافی کلسیم بر سیستم اعصاب مرکزی در به حداقل رساندن استرس به بدن و پوست و برقرار کردن آرامش بر پوست است.

  • منابع غذایی کلسیم

شیر و محصولات لبنی کم چرب مانند ماست، پنیر، بستنی، دوغ، کشک و... از منابع غذایی کلسیم محسوب می شوند. باید توجه کرد که چربی مانع از جذب کلسیم می گردد. بنابراین هر چه مواد غذایی مورد استفاده کم چرب تر باشد، میزان جذب کلسیم آن بیشتر است. در عین حال آجیل ها و مغزها مانند پسته، کنجد، مغز بادام، فندق و موادی چون باقالی، انجیر، بروکلی، اسفناج، شلغم، برگ های زرد رنگ، سبوس، حبوبات نیز جزو منابع غذایی کلسیم دار محسوب می شوند.

  • میزان کلسیم محصولات لبنی

باید بدانید که در یک لیوان شیر، بین 291 تا 300 میلی گرم کلیسم وجود دارد. همچنین یک لیوان ماست، بین 345 تا 415 میلی گرم، نصف لیوان بستنی بین 80 تا 90 میلی گرم، یک لیوان لوبیا پخته، 90 میلی گرم کلسیم دارند.

مطالعات نشان می دهد که رژیم غذایی حاوی نمک زیاد، نوشابه، قهوه، شکلات، مکمل ویتامین A و غذاهای چرب و شیرین، استخوان ها را ضعیف می نماید.

بنابر اعلام دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، مردم کمبود کلسیم را معمولا با دریافت مکمل کلسیم جبران می نمایند. مکمل های کلسیم برای جذب بهتر باید با غذا مصرف شوند تا اثرات فرعی یا جانبی آن را به حداقل ممکن برسانند. مصرف مکمل ها نباید از 600 میلی گرم در روز تجاوز کند؛ چراکه اگر بیشتر مصرف گردد، به خوبی جذب نمی گردد. مکمل های کلسیم باید در کل روز با فاصله زمانی مصرف شوند. در بسیاری از مکمل های کلسیم، ویتامین دی افزوده شده است. زیرا ویتامین دی باعث سنتز پروتئین هایی در بدن می گردد که جذب کلسیم را بیشتر می نماید.

منبع: همشهری آنلاین

به "چرا به کلسیم احتیاج داریم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا به کلسیم احتیاج داریم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید