طارم، سرزمینی که تاریخ را با طبیعت پیوند زده است

به گزارش وبلاگ اندورید، شهرستان طارم، باغشهر زیتون ایران و سرزمین چهار فصل با زیبایی های ناشناخته اش پیوند ناگسستنی از تاریخ و تمدن باشکوه را با طبیعت بکر و خوش آب و هوا برای گردشگران ایجاد نموده است تا مقصد مناسبی برای مسافران نوروزی مورد توجه قرار گیرد.

طارم، سرزمینی که تاریخ را با طبیعت پیوند زده است

به گزارش ایرنا، شهرستان طارم در شمال استان زنجان، دیار همیشه سبز پوشیده از درختان زیتون با جاذبه های دیدنی بی شمار؛ نظیر آثار باستانی از قبیل آتشکده ها، قلعه های باستانی و محوطه های تمدنی و تاریخی، آب و هوای سرد، معتدل و گرم، سواحل زیبای ماسه ای و صخره ای قزل اوزن و در برخی نقاط همراه با کشت محصولات کشاورزی و باغات میوه از شرق تا غرب این شهرستان، آبشارها و چشمه های خروشان، اماکن توریستی کوهستانی، جاده های چشم نواز و منتهی به طبیعت بکر در نزد ایرانیان و جهانیان همچنان ناشناخته است.

با توجه به هزینه های بالای سفر به شهرهای توریستی شناخته شده کشور، در وضعیت کنونی و مسائل مالی، شهرستان طارم بهترین مکان برای مسافرت با هزینه های پایین می باشد، راه اندازی زیرساخت های اولیه گردشگری از قبیل اقامتگاههای گردشگری در مکانهای توریستی چون، شیت، شیرین سو، آب بر و همچنین اجرای پروژه های مجتمع های خدماتی رفاهی و هتل های اقامتی در نقاط مختلف شهرستان و بهره برداری از اقامتگاه بومگردی روستای ولیدر و اجرای چند پروژه بومگردی دیگر در جای جای این منطقه، می تواند این شهرستان را به یکی از مقاصد گردشگری کشور برای علاقه مندان به تنوع آب و هوایی و طبیعت بکر تبدیل کند.

طارم در طول سال همیشه با برخورداری از آب و هوایی متنوع از مکانها و روستاهای توریستی و کوهستانی تا دشت های پهناور حاشیه رودخانه قزل اوزن می تواند خاطرات خوبی را برای گردشگران به یادگار بگذارد به طوری که در فصل سرد زمستان که بیشتر مناطق ایران را برف و کولاک و سرما فرا می گیرد بیشتر نقاط این شهرستان با داشتن هوایی بهاری و طبیعتی سبز بواسطه محصولات کشاورزی چون سیر، کرفس، باقلا، نخود فرنگی و بویژه درختان همیشه سبز زیتون آماده استقبال از گردشگران و مسافران زمستانی است تا چند روزی را با گشت گذار در طبیعت چشم نواز آن سفری به یادماندنی را برای آنان رقم زند.

غار تاریخی و طبیعی خرمنه سر روستای ده بهار، شکاف سنگها و غارهای زیبا در ارتفاعات درام، غار طبیعی تنگه ور هزاررود در دل قلعه پش، آتشکده های متعدد، یخچال طبیعی روستای ولیدر، آبشارهای چشم نواز و طبیعی وزنه سر، مرتفع ترین آبشار استان زنجان واقع در بخش چورزق روستای کله سیران، درخت تنومند چنار به قطر 8 متر و قدمت بیش از پنج قرن واقع در روستای زهترآباد و چندین درخت با قدمت تاریخی از نوع سرو و چنار در روستاهای مورستانه، جیا و دستجرده، مقبره برهان السلطنه از نوادگان فتحعلی شاه قاجار در روستای بنارود، قلعه عبدالله میرزا دارا از نوادگان قاجار در درّام، وجود سنگها و صخره های با اشکال مختلف در ارتفاعات از جاذبه های طبیعی و تاریخی شهرستان طارم است.

وجود قلعه های تاریخی در شیت، سانسیز، هزاررود، تشویر و سمیران در راستا منجیل به طارم و آتشکده های تشویر، الزین، گیلانکشه، پیرچم، پیر همدان آببر، تنگه ور هزاررود و همچنین حمام های تاریخی در روستاهای تشویر و سیاهورود نشان از قدمت تاریخی و تمدن غنی شهرستان طارم دارد.

آتشکده های طارم عموما از سنگ وساروج با پلان چهار طاقی ساخته شده و پوشش آنها گنبدی شکل و تمامی آن از سنگ ساخته شده است.

ترکیب کلی آنها به سبک آتشکده های دوران ساسانی و با آتشکده نیاسر کاشان قابل مقایسه اند، با این تفاوت که برای عناصر اصلی در آنها به جای آجر، از لاشه سنگ استفاده شده است.

در شهرستان طارم 3 آتشکده از دوران ساسانیان با نام های آتشکده پیرچم، آتشکده الزین و آتشکده گیلانکشه که در فهرست آثار تاریخی ثبت شده و در برخی اوقات سال هموطنان زرتشتی آیین گهنبارخوانی را در این مکان های به جا می آورند.

وجود امامزاده هاشم وعوف(ع)، جعفر(ع) در شهر آب بر، سید احمد(ع) در وزنه سر، محمد علی ماهوری(ع) در زاچکان، حیدر(ع) در گیلوان، عبداله(ع) در صومعه بر، محمد باقر(ع) در کله سیران، محمد هاشم(ع) در سرخه میشه، قاسم(ع) در کلوییم، علی(ع) در سرخ آباد، عبداله(ع) در بالاکوه، اسماعیل(ع) در قوهیجان، ابراهیم(ع) و خدیجه(ص) در بندرگاه، ابراهیم(ع) و طاهر(ع) و مرجان(ص) در چمله، محمود(ع) در ارشت، حسن غائب(ع) در چورزق، عبدالرحمان(ع) و نرجس خاتون(ص) در قلات، سلطان سید علی القاضی(ع) در جیش آباد بر غنای فرهنگی، مذهبی این شهرستان افزوده است.

یخچال طبیعی روستای ولیدر و راستا حیرت انگیز روستاهای شیت - ولیدر، یخچال هایی که به شکل گودال هایی شبیه اتاقک در دامنه کوه ها ایجاد شده اند و تنها ویژگی که سبب تبدیل شدن آن ها به یخچال شده سنگ های سرد بالای آن جا است، به طوری که مردم این مناطق در گرمترین روزهای سال فرآورده های طبیعی لبنی خود را در این یخچالها نگهداری می نمایند.

منطقه حفاظت شده سرخ آباد دارای وسعتی بیش از 120 هزار هکتار در شمال و شمال غرب مرکز استان زنجان واقع شده و براساس مصوبه شماره 149 مورخ 27 بهمن ماه سال 75 شورای عالی حفاظت محیط زیست به عنوان منطقه حفاظتی اعلام شده است که دارای اکوسیستم های کوهستانی، دشتی، جنگلی و کوهپایه ای است.

طبیعت بکر و دست نخورده ای مانند سد طبیعی کردآباد یا کردکندی از جمله ثروت های خدادادی منطقه است که توجه علاقه مندان به آثار طبیعی را به خود جلب می نماید.

سد طبیعی کرد کندی یا کردآباد که درپی زلزله 31 خرداد سال 1369 شمال و شمالغرب کشور و در اثر رانش زمین در سه کیلومتری شهر آب بر مرکز شهرستان طارم به وجود آمده، یک معجزه الهی است.

این آبگیر طبیعی و زیبا به لحاظ موقعیت استثنایی و سکوت حاکم بر محدوده آن، به محلی نادر و شگفت انگیز، برای تفریح و گشت و گذار گردشگران تبدیل شده است.

جنگلهای ولوار بالاتر از روستای چرزه، چشمه سر، لهمت، بلوطستان و زرشکی در ارتفاعات روستای توریستی و چشم نواز پاسار و گیلوان، پدیده مه گرفتگی در سطح شهرستان بطوریکه از بالای قله های اطراف به آن نظاره کنید مانند توده ای از پنبه بر دره ای بزرگ قرار گرفته است، قله های شمالی پوشیده از مه شهرستان که موجب کاهش دما و خنکی هوا می گردد، از شگفتی های آفرینش و ظرفیت های بالقوه گردشگری این شهرستان است.

وجود گونه های بسیار متعدد و متنوع گیاهی و جانوری که بخشی از این گونه ها در منطقه حفاظت شده روستای سرخ آباد و خرمنه سر واقع شده است، وجود ارتفاعات و قلل متعدد و متنوع با شیب ها و زیبایی های خاص خود که می تواند برای گردشگران، کوهنوردان و ورزشکاران پاراگلادیر بسیار جذاب باشد.

راستا و محور گردشگری زیبای مناطق طارم نظیر درام- نوکیان- ماسوله، آب بر- وجرگاه- قلعه رودخان- شفت، راستا تشویر به پرچینه، راستا گیلوان به امامزاده ابراهیم (ع) شفت، راستا زنجان- گمان- شیرمیشه- ایچ و چورزق، راستا روستای جمال آباد به استان گیلان، آبشار و امامزاده سید احمد(ع) وزنه سر، راستا زیبای شیت- ولیدر، راستا جذاب روستای زاچکان، و راستا کوهستانی و چشم نواز روستای ولیس با بافت ویژه صخره ای این روستا که مورد توجه کوهنوردان و دوستداران طبیعت بوده و به عنوان مهمترین راستا انتخابی گروه های کوهنوردی در سطح کشور مطرح است.

سدهای طبیعی باکلور، جمال آباد و کردآباد که در زلزله 1369 بر اثر ریزش کوه تشکیل شده اند و وجود رودخانه مهم قزل اوزن و اقلیم مناسب در حاشیه این رودخانه به عنوان زیستگاه آبزیان، پرندگان و اکوسیستم تالابی رودخانه ای و شالیزارهای برنج در حاشیه رودخانه قزل اوزن چشم اندازی بی نظیر برای گردشگرادن در فصل بهار و تابستان به شمار می رود.

سرسبزی باغات زیتون در فصل پاییز و زمستان در کنار سفیدی قله های پوشیده از برف، نشاط و شادابی خاصی به گردشگران این شهرستان می بخشد.

بدلیل نبودن یخبندان در فصول سرد، مهاجرت انواع پرندگان به شهرستان، جاذبه های بی نظیر گردشگری را در منطقه ایجاد می نماید.

حدود 90هزار هکتار از اراضی خرمنه سر و سرخ آباد شهرستان طارم، جزو مناطق حفاظت شده و دارای پتانسیل های مطلوب برای نگهداری و تکثیر گونه های جانوری، از جمله کل، بز، پلنگ، کبک، خرس قهوه ای و سیاه گوش است.

آبشار هشترخان در دره ای سرسبز، میان کوه های ناحیه طارم در شرق شهر زنجان در نزدیکی روستای لار واقع شده که سرچشمه آن چشمه جوشان است.

آبشار که دارای ارتفاعی حدود 30 متر است و پس از ریزش، رودخانه هشترخان را تشکیل می دهد.

کوه های بلند و سرسبز، دره ای بسیار عظیم، رودخانه ای خروشان و پرآب، جنگل درختان فندق، هوای خوب و طبیعت بکر، آبشار و ناحیه هشترخان یا هشت چشمه را به یکی از نواحی زیبا و مناسب برای گردشگری، کوهنوردی و دوچرخه سواری در کوهستان تبدیل کرده است.

آبشارهای زیبا و چشم نواز وزنه سر که در ارتفاعات تقریبا جنگلی این روستا واقع شده است به دلیل داشتن راستا بکر و زیبای کوهپیمایی و همچنین مجاورت با امام زاده سید احمد(ع) منتظر حضور گردشگران داخلی و خارجی است.

آبشارهای متعدد با ارتفاع متنوع و زیبایی های متفاوت در راستا درام- ماسوله در محدوده شیرین سو چشم هر بیننده ای را به خود جذب می نماید.

آبشار کله سیران به عنوان مرتفع ترین آبشار استان زنجان واقع در بخش چورزق روستای کله سیران یکی دیگر از آبشارهای چشم نواز شهرستان طارم است که همه سال خیل عظیمی از مسافران نوروزی و گردشگران به سوی خود می کشاند.

غار خرمنه سر در شهرستان طارم و در کوه بلند خرمنه سر در سمت شمالی روستای ده بهار قرار گرفته است.

در نزدیکی قله کوه خرمنه سر، دهانه مشبک و پنجره مانند و به نسبت وسیع غار خرمنه سر واقع شده است. در مدخل غار، حفره بزرگی وجود دارد که همانند اتاقی در میان حفره های کوچک احاطه شده است. در داخل این اتاقها، آثار زیستی شامل سفالهای شکسته و پیه سوزهای شکسته قدیمی دیده می گردد.

مطالعات باستان شناسی در خصوص این غار حکایت از 2 دوره استقرار انسان دارد. دوره نخست را ابزار و ادوات سنگی و تیغه های سنگ چخماق متعلق به زندگی غارنشینی انسان پیش از تاریخ تشکیل داده که قدمت آن به دوره پیش از هزاره پنجم قبل از میلاد می رسد.

از گونه های شاخص حیات وحش شهرستان می توان به آهوی نژاد اصیل ایرانی، کل و بز، خرس قهوه ای، سیاه گوش، پلنگ، کبک دری، کبک معمولی، کبک چیل، تیهو، گراز، گرگ، انواع مارها، لاک پشت بومی، ماهی زردپر، تشی و انواع پرندگان و بازهای شکاری اشاره نمود.

عبور رودخانه قزل اوزن به عنوان شاهرگ حیاتی دراین شهرستان، خاک حاصلخیز و نیز شرایط آب و هوایی مساعد، توانمندیهای کشاورزی را دو چندان کرده و باعث رشد، توسعه و رونق مالی منطقه شده به گونه ای که به عنوان قطب کشاورزی به ویژه در زمینه فراوری محصول زیتون، برنج، سیر، سیب زمینی، گوجه فرنگی، باقالی، انجیر و انار شده است و این منطقه را به عنوان منطقه استراتژیک کشاورزی استان معرفی کرده است.

عبور رودخانه قزل اوزن از شهرستان طارم به کشاورزان این شهرستان فرصت داده است تا با کیفیت ترین برنج خاورمیانه را در شهرستان طارم فراوری نمایند و مسافران نوروزی می توانند این برنج ناب و با کیفیت را به صورت مستقیم و بدون واسطه از دست کشاورزان زحمتکش این خطه از کشور تهیه نمایند.

نخود فرنگی، انواع صیفی (خیار، کرفس، کاهو، انواع فلفل)، فندق، گردو، سیب، گیلاس، آلبالو، پیاز، کلزا، زردآلو و آلو، انواع هلو، بادمجان، طالبی و خربزه، بادام زمینی، هندوانه و اخیراً نیز محصول با ارزش پسته از دیگر محصولات کشاورزی شهرستان می باشند که هواداران زیادی در بازار محصولات کشاورزی کشور دارد.

شهرستان طارم به لحاظ سطح زیرکشت، فراوری نهال و برداشت محصول زیتون مقام نخست را در کشور به خود اختصاص داده و بیشترین زیتون ایران در این منطقه فراوری می گردد.

این شهرستان در فراوری و فروش و تجارت بین المللی زیتون در کنار کشورهای مطرح جهان مانند اسپانیا، ایتالیا، مراکش و ترکیه قرار گرفته و با حمایت مضاعف مسئولان کشوری و استانی می تواند افتخاری بزرگ برای کشور باشد.

درباره صنایع دستی و ماشینی و معادن شهرستان طارم در زمانهای نه چندان دور، رونق دام داری در منطقه طارم باعث وفور مواد اولیه مورد احتیاج در صنایع دستی شده و به این صنعت رونق خاصی داده بود. قالی بافی، حصیر بافی، گلیم بافی، جاجیم بافی و نمدبافی از جمله مهم ترین صنایع این منطقه هستند که ارزش صادراتی بالایی دارند. بافت انواع البسه و انواع جوراب ها و شال های پشمی از دیگر صنایع دستی منطقه هستند که بیش تر توسط زنان و دختران بافته می شوند.

در حال حاضر با حمایت های دولت و با ارائه تسهیلات صنعت بومگردی در حال راه اندازی در شهرستان طارم است که می تواند زندگی سنتی گذشتگان این منطقه را به دید گردشگران داخلی و خارجی بگذارد.

در روستاهای ارشت و زهترآباد این شهرستان معادن نمک نیز وجود دارد که به روش سنتی مورد بهره برداری قرار می گیرند.

9886/8068

منبع: همشهری آنلاین

به "طارم، سرزمینی که تاریخ را با طبیعت پیوند زده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طارم، سرزمینی که تاریخ را با طبیعت پیوند زده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید