مذاکره مستقیمی برای مبادله زندانیان میان ایران و آمریکا انجام نشد

به گزارش وبلاگ اندورید، سخنگوی وزارت امور خارجه از اقدامات سوئیس در آزادی شهروندان در بند ایرانی از زندان های آمریکا قدردانی کرد و گفت: اگر امکان مبادله زندانیان وجود داشته باشد، ما این آمادگی را داریم مابقی افرادی که دربند آمریکا هستند را آزاد کرده و به کشور بازگردانیم.

مذاکره مستقیمی برای مبادله زندانیان میان ایران و آمریکا انجام نشد

به گزارش وبلاگ اندورید، سید عباس موسوی در مصاحبه با ایرنا درباره ادعای مطرح شده از سوی دونالد ترامپ پس از آزادی مایکل وایت مبنی بر آمادگی مذاکره با ایران گفت: مسائل داخلی آمریکا چندان برای ایران مهم نیست. آنچه برای جمهوری اسلامی ایران مهم است، عمل دولت های مختلف آمریکاست. متاسفانه در سال های اخیر و حتی در گذشته، عملی که موجب می شود ملت و دولت ایران اعتمادشان جلب شود، مشاهده نکردیم.

وی با بیان اینکه دیوار بی اعتمادی هنوز بین ایران و آمریکا وجود دارد، گفت: ترامپ مسئله داخلی خود را دارد. انتخابات بحث داخلی آمریکایی ها است و ایران هم هیچ گاه منتظر تحولات داخلی آمریکا و نتایج انتخابات ریاست جمهوری این کشور نبوده و نخواهد بود.

گفتاردرمانی برای ایران اصلا مهم نیست

این دیپلمات ارشد با تاکید بر اینکه ایران هیچ گاه میز مذاکره را ترک نکرده است، شرح داد: ایران در قالب مذاکره با گروه 1+5 با طرف های مختلف در ارتباط بود اما این آمریکایی ها بودند که با خروج از توافق هسته ای، میز مذاکره را ترک و تعهدات خودشان را در برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل متحد نقض کردند.

موسوی با بیان اینکه فکر نمی کنیم با ماندن یا رفتن ترامپ در ریاست جمهوری تحول خاصی رخ دهد، گفت: گفتاردرمانی برای ایران اصلا مهم نیست. برای ایران عمل آمریکا به تعهداتش اهمیت دارد که آمریکا به آن پایبند نبوده است.

آمریکا توبه کند، می تواند به برجام برشود

وی ادامه داد: شرطی از سوی مقامات عالی مقام ایران بیان شد، مبنی بر اینکه اگر آمریکا توبه کند و به برجام برشود، خسارت هایی که به ملت ایران زده را جبران کند و تحریم های ظالمانه را بردارد، آنها می توانند به چارچوب برجام و گروه 1+5 بازگردند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره تبادلات اجرا شده دو زندانی ایران با یک زندانی آمریکایی هم ابراز داشت: این تبادلات از بعد انسانی اجرا شده است. چند تن از اتباع ایران به دلایل واهی و به صورت غیرقانونی در آمریکا به گروگان گرفته شده اند. اتهام آنها این است که تحریم های آمریکا را دور زده یا نقض کرده اند که از دید ما، چنین اتفاقی نیفتاده و از سوی دیگر، تحریم های آنها هم غیرقانونی و بی مبناست.

مذاکره مستقیمی برای مبادله زندانیان میان ایران و آمریکا انجام نشد

موسوی با بیان اینکه دستگاه دیپلماسی برای آزادی شهروندان ایرانی تمام تلاش خود را انجام داده است، مطرح نمود: با کمک دولت سوئیس این مبادلات اجرا شده و به همین خاطر، ضروری است از کمک های دولت سوئیس تشکر کنم. اینها مسئولیت مذاکره در این رابطه را برعهده داشتند وگرنه هیچ مذاکره مستقیمی میان جمهوری اسلامی ایران و دولت ایالات متحده انجام نشده است.

وی افزود: مصاحبهها و رایزنی ها از طریق دولت سوئیس منجر به آزادی شد. اگر امکان مبادله وجود داشته باشد و این آمادگی کماکان در طرف مقابل وجود داشته باشد، ما این آمادگی را داریم مابقی افرادی که دربند آمریکا هستند را آزاد کرده و به کشور بازگردانیم.

منبع: جام جم آنلاین

به "مذاکره مستقیمی برای مبادله زندانیان میان ایران و آمریکا انجام نشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مذاکره مستقیمی برای مبادله زندانیان میان ایران و آمریکا انجام نشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید