مذاکرات ماه آینده ایران و آژانس درباره چیست؟

به گزارش وبلاگ اندورید، بعضی رسانه های خارجی در هفته گذشته درباره نشستی که قرار است اوایل اوریل (اواسط فروردین 1400) از سوی ایران و آژانس برگزار گردد برآورد نموده اند که این نشست برای بحث درباره موضوعات جدید فنی است. این در حالی است که نماینده ایران در آژانس در سخنان خود در شورای حکام به صراحت اعلام نموده است این نشست در ادامه تعاملات فنی ایران و آژانس است که از دو سال پیش وجود داشته است.

مذاکرات ماه آینده ایران و آژانس درباره چیست؟

به گزارش وبلاگ اندورید، کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس هفته گذشته در سخنانی در نشست شورای حکام توضیح داد: تعاملات فنی بین ایران و آژانس همیشه وجود داشته و دو طرف برای حل و فصل چند موضوع پادمانی، مدت هاست که در حال کار و تعامل هستند و در طول دو سال گذشته نیز چندین نشست فنی برگزار نموده اند. از این رو، نشست اعلام شده فنی اوائل ماه آوریل از سوی مدیرکل نیز در تداوم همین جهت است و مبین تعریف یک فرآیند یا ترتیبات جدید نیست. ما به کوشش های مشترک برای حل و فصل سریع چند موضوع باقی مانده پادمانی ادامه خواهیم داد.

ایران و آژانس از دو سال پیش بعضی موضوعات پادمانی را دنبال می نمایند که مذاکرات و آنالیز ها درباره این چند موضوع هم چنان جریان دارد و مذاکراتی که قرار است در فروردین سال آینده برگزار گردد نیز در خصوص موضوعات فوق است.

مدیرکل آژانس در بخشی از اظهارات خود درباره وجود ذرات چندگانه اورانیوم طبیعی با منشاء فعالیت انسانی از جمله ذرات تحول یافته ایزوتوپی در مکانی که توسط ایران اعلام نشده است گفته است، با گذشت 18 ماه، توضیحات لازم، کامل و معتبر از نظر فنی را درباره وجود این ذرات ارائه نداده است.

نماینده ایران در پاسخ به این مطلب نیز گفته است که تا به امروز چندین بازدید و تعامل و مکاتبه درباره این مکان اجرا شده و شفاف سازی ها و توضیحات ضروری توسط ایران ارائه شد. از طرف ما، کارشناسان فنی دیدگاه ها و ارزیابی متفاوتی نسبت به ارزیابی های آژانس دارند.

در عین حال به نظر می آید آژانس در کشاکش تعاملات سیاسی و مذاکراتی برجامی سعی دارد به ایران برای بعضی همکاری ها فشار بیاورد. اما ایران ضمن اعلام آمادگی خود را برای تعامل با آژانس جهت ادامه مباحث فنی اعلام نموده است که معین هرگونه ضرب الاجل غیرواقعی برای هر نوع تعامل، به نفع هیچ یک از طرفین نیست.

رفائل گروسی مدعی شده است که ایران درباره سه محل دیگر که هیچ کدامشان به آژانس اعلام نشده بودند، به هیچ یک از سوال های آژانس درباره وجود احتمالی مواد هسته ای در این محل ها پاسخ نداده است.

در نتایج نمونه گیری های محیطی که در سال 2020 از دو مورد از این محل ها انجام شد، اورانیوم طبیعی با منشاء فعالیت انسانی کشف شد.

کاظم غریب آبادی هم چنین درباره این موارد اظهار نموده است: در خصوص اورانیوم طبیعی در قالب دیسک فلزی، باید یادآوری کنم که بازرسان آژانس دو بار در طول نیمه دوم سال 2020 فعالیت راستی آزمایی میدانی را در مکان مورد نظر انجام دادند. این علاوه بر راستی آزمایی موجودی فیزیکی سالانه است که معمولاً در نیمه اول سال انجام می گردد. با این حال، درخواست جدید آژانس در دست آنالیز است. در خصوص دو مکان دیگر، آژانس فقط حدود دو ماه است که نتایج تجزیه و تحلیل و سوالات مرتبط را به ایران ارائه نموده است. این تحلیل ها در حال حاضر تحت ارزیابی و آنالیز توسط ما با هدف ارائه پاسخ های لازم به آژانس است.

به نظر می آید، با وجود همکاری های گسترده و نزدیک ایران و آژانس، دو طرف بر سر اصل موضوع که یکی این مسایل را موضوعات ادعایی که با فعالیت های جاری هسته ای نیز ارتباطی ندارند و از هیچ فوریتی هم برخوردار نیستند، می داند و دیگری که کاملا این مسایل را در پیشخوان موضوعات مورد آنالیز خود قرار داده است، اختلاف نظر جدی وجود دارد. یکی همکاری ها را گسترده و رو به جلو و سریع می داند و دیگری همچنان خواهان همکاری های گسترده تر در کوتاه ترین زمان ممکن است.

آژانس در حالی خواهان شفاف سازی و حل وفصل مسائل بدون تاخیر بیشتر از سوی ایران است که ایران در پنج سال گذشته گسترده ترین همکاری ها و بازرسی ها را به گفته مقامات آژانس داشته است. با وجود خروج آمریکا از برجام و اجرا نشدن تعهدات برجامی طرف های اروپایی، ایران اجازه نداده کمترین خللی در فرایند بازرسی های آژانس انجام گردد.

حتی در مذاکرات اخیر رافائل گروسی در تهران که به تفاهم ایران و آژانس برای ادامه راستی آزمایی ها تا سه ماه دیگر منجر شد، مقامات ایرانی درباره کوشش مشترک برای حل و فصل سریع چند موضوع باقی مانده پادمانی اعلام کردند.

بنا بر این، جوسازی بعضی رسانه های خارجی درباره این که مذاکرات ماه آینده ایران و آژانس درباره موضوعات جدید فنی است، با هدف افزایش سطح توقعات و گمراهی افکار عمومی آن هم در شرایط حساس سیاسی در رابطه با بحث برجام راه به جایی نخواهد برد و تنها می تواند فضای همکاری دو طرف را مبهم سازد.

روشن است از آنجایی که مقامات آمریکایی نتوانستند از جهتهای سیاسی برای بازگشت به برجام امتیازی دریافت نمایند، سعی دارند از جهت آژانس برای خود کیسه ای بدوزند، در حالی که فرایند همکاری ها در آژانس تا به امروز با حسن نیت از سوی ایران ادامه داشته است و با این اقدامات صرفا جهت همکاری تیره خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "مذاکرات ماه آینده ایران و آژانس درباره چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مذاکرات ماه آینده ایران و آژانس درباره چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید