قدردانی عبدالله از حمایت ظریف

به گزارش وبلاگ اندورید، عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه افغانستان صبح دوشنبه از تماس تلفنی محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه ایران و حمایت وی از توافق با محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان قدردانی کرد.

قدردانی عبدالله از حمایت ظریف

به گزارش خبرگزاری وبلاگ اندورید، عبدالله در حساب تویتری خود نوشت: از تماس تلفنی وزیر امورخارجه ایران که حمایت خود را از توافق سیاسی امضا شده در روز یکشنبه و نیز برقراری آتش بس و توافق منطقه ای گفت، تشکر و قدردانی می کنم.

رییس شورای عالی مصالحه افغانستان همچنین افزود: در این گفت وگو به وزیر امورخارجه ایران گفتم که صلح اولویت ماست و همچنین خواستار توسعه همکاری دوجانبه ایران و افغانستان شده ام که این مسأله موجب صلح پایدار و منطقه ای باثبات می شود.

سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز یکشنبه شب با استقبال از توافق بین دو پیروز انتخابات اخیر افغانستان گفت: جمهوری اسلامی ایران آماده کمک به فرایند گفت وگوهای سیاسی بین الافغانی و ادامه فرایند همسویی گروه های افغانستان به شمول طالبان است.

به گزارش ایرنا، پس از چند ماه کشمکش ها و بحران ناشی از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، امروز توافق نامه سیاسی بین عبدالله عبدالله رهبر تیم ثبات و همگرایی و محمد اشرف غنی رییس جمهوری امضا و بر این بحران نقطه پایان گذاشته شد.

این توافقنامه بعد از ظهر یکشنبه با حضور حامد کرزی رییس جمهوری سابق، محمدکریم خلیلی رهبرحزب وحدت اسلامی افغانستان، عبدالرب رسول سیاف از بزرگان سابق جهادی، محمدیونس قانونی از اعضای رهبری جمعیت اسلامی افغانستان و نعمت الله شهرانی، امضا شد.

براساس این توافق نامه عبدالله ریاست شورای عالی مصالحه را که دارای پنج معاون، بودجه مستقل و صلاحیت های مشخص است، برعهده گرفته و در معرفی 50 درصد کابینه دولت نیز سهم دارد.

در این توافقنامه آمده است: استانداران 34 گانه افغانستان براساس یک قاعده مورد توافق دو طرف معرفی می شوند و تغییر، تعدیل و برکناری افراد از پست های مهم دولتی با دلایل موجه انجام خواهد شد.

رییس جمهور غنی که فرمان اعزازی مارشالی برای ژنرال عبدالرشید دوستم معاون سابق و رهبر حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان را براساس توافقنامه امضا کرده بود، بطور رسمی گفت.

بحران سیاسی ناشی از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که در 30 دی ماه، کمیسیون انتخابات این کشور اشرف غنی را رییس جمهوری گفت، از طرف عبدالله مورد پذیرش قرار نگرفت و رد شد، آغاز گشت.

در نوزدهم اسفندماه اشرف غنی و عبدالله بطور هم زمان مراسم تحلیف را در کاخ های ریاست جمهوری و سپیدار با هواداران خود برگزار کردند و با این کار بطور عملی افغانستان دارای دو رییس جمهوری شد و دولت موازی باعث ایجاد بحران گشته بود.

310 310

منبع: خبرآنلاین

به "قدردانی عبدالله از حمایت ظریف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدردانی عبدالله از حمایت ظریف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید