رژیم غذایی و ورزش های مناسب برای درمان ورم پا

به گزارش وبلاگ اندورید، آیا وقتی برای مدتی روی مبل یا پشت میز کارتان می نشینید، احساس می کنید پاهایتان سنگین شده و ورم نموده است. ممکن است آن را چندان جدی نگیرید اما در نهایت این مشکل شما را مجبور می نماید با پزشک مشورت کنید. پزشکان مختلف ممکن است نظرات مختلفی در این خصوص داشته باشند و در رابطه با سمنودم یا لیپودم یا حتی

رژیم غذایی و ورزش های مناسب برای درمان ورم پا

رژیم غذایی و ورزش های مناسب برای درمان ورم پا

آیا وقتی برای مدتی روی مبل یا پشت میز کارتان می نشینید، احساس می کنید پاهایتان سنگین شده و ورم نموده است. ممکن است آن را چندان جدی نگیرید اما در نهایت این مشکل شما را مجبور می نماید با پزشک مشورت کنید. پزشکان مختلف ممکن است نظرات مختلفی در این خصوص داشته باشند و در رابطه با سمنودم یا لیپودم یا حتی نارسایی عروق لمفتیک با شما صحبت نمایند. با این حال آنچه خانم ها را آزار می دهد، در واقع حبس آب است که در نهایت ورم پا ایجاد می نماید. بدن ما از 60 درصد آب تشکیل شده است و این آب قسمتی از فواصل داخل سلولی و خارج سلولی را فراگرفته است. به عبارتی خانمی که 55 کیلوگرم وزن دارد در بدن اش 30 لیتر آب جمع شده که 8 تا 10 لیتر آن خارج سلولی و متحرک است. وقتی که عروق بیش از میزان آب را به سمت خود بکشند، این امر در ابتدا سبب حبس آب در عروق و بعد از آن ورم می گردد. یکی از نشانه های ابتلا به ورم باقی ماندن جای فرورفتگی با فشار دادن انگشت روی موضع یا عظیم شدن پا در روزهای گرم یا ساعات پایانی روز است.

ورم ناراحتی خیلی حادی نیست اما می تواند هرازچندگاهی مشکل ساز گردد. دلیل آن هر چه باشد در نهایت درمان تعیین است. یا باید از جوراب های مخصوص یاری گرفت یا به یاری درمان های دارویی یا کینزیتراپی آب را خشکاند. در این میان نوع تغذیه و فعالیت بدنی هم اهمیت ویژه ای دارد. جالب است بدانید راه رفتن با پای برهنه روی شن های خشک ساحل، ماساژ دادن و کشیدن آرام ماهیچه های داخلی، ریختن آب خنک و پوشیدن جوراب های کشی فشرده در صورتی که کارتان ایستاده است، می تواند سبب کاهش میزان ورم گردد، در حالی که زندگی در نواحی خیلی گرم، استفاده از سیستم های گرمایشی از کف، پوشیدن کفش های تنگ یا پاشنه بلند، داشتن اضافه وزن و مصرف بعضی داروها مانند استروژن، کورتیکویید و... می تواند این مشکل را شدیدتر کند. در صورتی که شما مبتلا به ورم پا هستید، پیشنهاد می کنیم به پزشک مراجعه کنید تا ابتدا آزمایشات لازم را تجویز و درمان های دارویی را شروع کند. در کنار آن لازم است تحت نظر یک متخصص تغذیه و متخصص طب ورزشی هم باشید تا رژیم غذایی و حرکات ورزشی لازم را به شما یادآوری نمایند. در اینجا به خلاصه ای از آنچه برای شما تجویز می گردد اشاره می کنیم.

به رژیم غذایی خود توجه کنید

این اشتباه عظیمی است که فکر کنید نوع رژیم غذایی در بروز یا بهبود ورم پا بی تاثیر است. به طور معمول افرادی که به ورم پا دچارند، تغذیه درست و خوبی ندارند. به اسم مثال چربی های اشباع و مواد غذایی تصفیه شده زیادی مصرف نموده و در مقابل علاقه ای به مصرف میوه و سبزیجات تازه ندارند. این در حالی است که بسیاری از رژیم های غذایی می تواند از حبس آب و در نتیجه ورم پیشگیری کند.

1- هر روز به قدر کافی پروتئین بخورید

برترین میزان مصرف روزانه پروتئین 7/5 تا یک گرم پروتئین برای هر کیلوگرم از وزن است. مثلا اگر وزن شما 55 کیلوگرم است، شما روزانه به 5/38 تا 55 گرم پروتئین احتیاج دارید. 100 گرم گوشت مرغ حاوی 25 گرم و 100 گرم گوشت ماهی پخته حاوی 20 گرم پروتئین است. زمانی آب درون پاها و عروق حبس می گردد که خون به میزان کافی پروتئین نداشته باشد.

2- از منابع غنی ویتامین E و D بهره ببرید

گردو، بادام، دانه انگور و ماهی های آب های سرد منابع غنی ویتامین E بوده و همان طور که ویتامین D محافظ استخوان هاست می توانند محافظ عروق خونی باشند. ویتامین D هم در میوه های قرمزرنگ یافت می گردد و می تواند سبب کاهش نفوذپذیری سلولی گردد.

3- مصرف مواد غذایی اسفنجی را کاهش دهید

بعضی از مواد غذایی مانند گلوتن، کازئین و بعضی افزودنی ها مانند امولیاست و امولزیفیانت می توانند حبس آب را افزایش دهند. به همین دلیل مصرف آنها توصیه نمی گردد.

زیاد سرپا نایستید

در صورتی که دچار ورم پا هستید مسلما اولین توصیه پزشک به شما پوشیدن جوراب های مخصوص واریس است. این جوراب ها چندان زیبا و راحت نیستند اما پوشیدن آنها لازم است. می توانید این نوع جوراب ها را از داروخانه تهیه کنید. ضمناً بهتر است بدانید زیاد ایستادن می تواند ورم را شدیدتر کند، پس سعی کنید از ایستادن های طولانی مدت در طول روز خودداری کنید.

5 ورزش مناسب برای ورم پا

هر روز این تمرین ها را باید مرتب و پشت هم انجام دهید :

1- روی یک جایگاه بنشینید و یک توپ تنیس را زیر کف پا گذاشته و بدون آنکه به آن فشار بیاورید آن را حرکت دهید و بچرخانید. این حرکت را برای هر پا به مدت یک دقیقه در روز انجام دهید.

2- سرپا جلوی یک پنجره یا هوای آزاد بایستید و در حالی که به دوردست نگاه می کنید، دست ها را به عقب برده تا قفسه سینه باز گردد و برای یک دقیقه نفس عمیق بکشید.

3- سرپا بایستید. یک پا را لبه پله قرار دهید، به طوری که فقط پنجه روی پله باشد و پاشنه بالاتر قرار گیرد. پای دیگر را پشت پایی که روی پله است قفل کنید و خود را تا جای ممکن بالا بکشید. بعد به حالت طبیعی اول برگشته و این بار پاشنه را که زیر آن چیزی نیست پایین تر از بلندی پله بیاورید. این کار را روی هر پا 20 مرتبه تکرار کنید.

4- سرپا بایستید. دست ها را از هم باز کنید. یکی از زانوها را تا جایی که می توانید بالا آورده و به سینه نزدیک کنید و یک دقیقه در این حالت بمانید. برای پای دیگر هم همین کار را تکرار کنید.

5- روی زمین بنشینید. پاها را بکشید. دست ها را دو طرف خود روی زمین بگذارید. بعد به مدت یک دقیقه سرپنجه ها را تا جای ممکن به سمت خود بکشید. این تمرین را برای یک دقیقه در روز انجام دهید.

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون

به "رژیم غذایی و ورزش های مناسب برای درمان ورم پا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رژیم غذایی و ورزش های مناسب برای درمان ورم پا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید