حیوانات در حال انقراض دنیا ، انقراض گونه های جانوران در آمریکا

به گزارش وبلاگ اندورید، جانوران و حیوانات در گونه های مختلف و بی شماری در این دنیا وجود دارند و بعضی از آن ها فقط در منطقه ای خاص زندگی می نمایند. گاهی اوقات دلایل مختلفی باعث نابودی این جانوران شده یا امکان تولیدمثل و زاد و ولد را در آن ها کاهش می دهد. از این رو روز به روز از تعدادشان کاسته شده و کم کم رو به انقراض می گذارند. در این بخش با گونه های در حال انقراض دنیا ساکن نواحی آمریکای شمالی آشنا می شوید که نسلشان منقرض شده یا رو به انقراض است. با ما همراه باشید برای شناخت حیوانات در حال انقراض دنیا.

حیوانات در حال انقراض دنیا ، انقراض گونه های جانوران در آمریکا

مارموت جزیره ونکوور

یکی از حیوانات در حال انقراض جهان که در منطقه ها کوهستانی جزیره ونکوور زندگی می نماید، مارموت ونکوور است. جمعیت این نوع مارموت به علت تغییرات آب و هوای زیستگاهشان رو به کاهش گذاشته است، تا جایی که طبق گزارشات، در سال 2003 تعداد این مارموت به 30 عدد رسیده است. این شرایط به علت گرمای حاصل از کاهش مراتع دامنه های کوه ایجاد شده و باعث کاهش زاد و ولد مارموت ها شده است. در حال حاضر مسئولان محیط زیست سعی در نگهداری این گونه جانوری داشته و شرایط لازم برای فراوری مثل و افزایش آن ها را فراهم نموده اند. این مقامات با همکاری دولت کانادا تعدادی از مارموت های به جای مانده را وارد باغ وحش تورنتو، باغ وحش ونکوور و مکان های مناسبی که امکان زندگی و زاد و ولد برای این آن ها مناسب باشد، نموده اند. این کار با موفقیت همراه بوده و اکنون تعداد 250 تا 300 مارموت ونکوور در جهان وجود دارند.

مرجان شاخ گوزنی

یکی دیگر از حیوانات در حال انقراض جهان، مرجان شاخ گوزنی است که یکی از گونه های مرجانی است که شاخه های بزرگی شبیه به شاخ های گوزن دارد، از این رو به آن مرجان شاخ گوزنی گفته می شود. این نوع مرجان در آب های ساحلی آمریکا، دریای کارائیب، دیواره بزرگ مرجانی و آب های کم عمق زندگی می نماید. درحال حاضر بیش از 98٪ از مرجان های شاخ گوزنی جهان از بین رفته و تعداد خیلی از کمی از آن به جای مانده است. این کاهش به علت تغییرات دما و میزان شوری آب، صید آن و شیوع بیماری های مختلف می باشد.

گرگ سرخ

گرگ سرخ گونه ای از گرگ است که در ابتدا بیشتر در منطقه ها جنوب شرقی آمریکا زندگی می کردند ولی اکنون تعداد کمی از از این حیوانات باقی اند و زیستگاهشان منطقه ها شرقی آمریکا می باشد و متاسفانه در لیست حیوانات در حال انقراض جهان هستش. از دلایل کاهش جمعیت این نوع گرگ می توان به شیوع بیماری ها، عفونت های انگلی، رقابتشان برای به دست آوردن غذا و شکار آن ها به وسیله گاوچرانان آمریکایی اشاره نمود. در حال حاضر تنها 50 قلاده از این گرگ ها به جای مانده است. در سال 1973 اولین اقدامات برای جلوگیری از انقراض این حیوانات به وسیله سازمان خدمات حیات وحش و US Fish انجام شد. برای افزایش جمعیت و فراوری مثل تعدادی از این گرگ ها به تاکومای واشنگتن و جزیره بولز آیلند منتقل شده و پس از زاد و ولد به زادگاه اصلی شان برگردانده شدند.

قورباغه درختی راب

راب نوعی قورباغه درختی است که فقط در جنگل های ابری پاناما، بین استان کوکلی و استان پاناما زندگی می نماید. این قورباغه برای اولین بار در سال 2005 کشف شد و پس از آن در لیست اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) به عنوان یکی از گونه های در حال انقراض جهان نهاده شد. با همه تلاشی که سازمان های مربوطه برای نگهداری و محافظت از قورباغه راب انجام دادند، اکنون فقط یک قورباغه نر از این گونه به جای مانده که در باغ گیاه شناسی آتلانتا در آمریکا زندگی می نماید. امکان فراوری مثل برای این قورباغه نیز امکان پذیر نمی باشد زیرا آخرین قورباغه ماده راب در سال 2009 از بین رفت. گفته می شود یک بیماری قارچی و شیوع آن باعث از بین رفتن تعداد زیادی از این قورباغه ها شده است.

راکون کوتوله

راکون کوتوله نیز یکی از گونه های در حال انقراض جهان است که در منطقه آمریکای شمالی است که در جنگل های درختان کرنا و نواحی مرطوب سواحل جزیره کوزومل زندگی می نماید. این جزیره در دریای کارائیب و ساحل شرقی مکزیک واقع شده است. به علت ساخت و سازهایی که در این جزیره به منظور مقاصد گردشگری صورت گرفت، نسل این حیوانات رو به انقراض گذاشته و اکنون فقط چند صد عدد از این حیوانات به جای مانده است. بعلاوه رها کردن گربه ها و سگ های اهلی به وسیله انسان ها در این جزیره باعث شیوع بیماری هایی شده است که زندگی راکون های کوتوله را به خطر انداخته است. باید قوانینی وضع شود تا از رها کردن حیوانات در این منطقه ممنوع شود. البته سازمان های مربوطه اقداماتی جهت نگهداری و حفط نسل این راکون های کوتوله انجام داده اند.

حلزون درخت اوآهو

حلزون درخت اوآهو جزو جانوران بومی جزیره اوآهو واقع در هاوایی است. از دلایل کاهش تعداد این حلزون ها می توان به فقدان سکونتگاه مناسب، نرخ رشد و باروری پایین حلزون ها و شکار آن ها به وسیله کلکسیونرها اشاره نمود. یکی دیگر از دلایل از بین رفتن این حلزون ها ورود موش ها و جانوران گوشتخواری است که از حلزون ها تغذیه می نمایند. این جانوران به وسیله انسان ها وارد این منطقه شده اند. در حال حاضر تنها 41 عدد از این گونه حلزون به جای مانده است.

لاک پشت دریایی کمپ ریدلی

این گونه از حیوانات به خاطر گوشتش، مورد شکار فراوان نهاده شده و اکنون نیز در معرض نابودی است. محل زندگی لاک پشت کمپ ریدلی اغلب در آب های اقیانوس اطلس، سواحل شرقی آمریکا و خلیج مکزیک است. در آمریکا و مکزیک برای حفاظت از این لاک پشت ها در برابر شکار، دستگاهی ابداع نموده اند که به آن ها هشدار داده می شود تا از تور شکارچیان فرار نمایند. از دلایل دیگری که باعث نابودی این گونه لاک پشت شده، آلودگی آب و فقدان زیستگاه مناسب است. از این رو سازمان های مربوطه اقداماتی را جهت نگهداری آن ها و تسریع روند فراوری مثلشان انجام داده اند تا این لاک پشت از لیست گونه های در حال انقراض جهان خارج شود.

ماهی خاردار غول پیکر

محل زندگی این ماهی بزرگ مابین خلیج هامبولت و خلیج کالیفرنیا در اقیانوس آرام است. آن ها در آب های سطحی اقیانوس و نواحی مواج دریا زندگی می نمایند. این ماهی های خاردار امروزه یکی از جانوران در حال انقراض می باشند و اگر تمهیدات لازم جهت نگهداری و حفظ آن ها انجام نشود، این گونه جانوری نیز نابود خواهد شد. یکی از دلایل کاهش تعداد این گونه جانوری، شکار آن ها به وسیله ماهیگیران بوده است. از این رو از سال 1982 صید ماهی خاردار غول پیکر به وسیله سازمان شیلات کالیفرنیا ممنوع علام شد.

زنبور عسل اچ جی فرانکلین

این گونه زنبور عسل در غرب آمریکا زندگی نموده و نقش بسیار مهمی در گرده افشانی بسیاری از گل ها از جمله گل پونه و ترمس دارد. زنبور عسل اچ جی فرانکلین برای آخرین بار در سال 2006 دیده شده و هیچ اطلاع دقیقی از انقراض این زنبور در دسترس نیست. از دلایل نابودی نسل این زنبور می توان به فقدان زیستگاه مناسب، مصرف زیاد حشره کش ها و استفاده بیش از میزان انسان ها از زنبور عسل اشاره نمود.

کرکس کالیفرنیا

کرکس کالیفرنیا به دلایلی از قبیل شکار غیرقانونی، تخریب زیستگاه و مسمویت و زهرزدگی در سال 1987 رو به انقراض گذاشت و تنها تعداد محدودی از این حیوانات باقی ماند. در آن سال دولت آمریکا به منظور حفاظت از نسل این حیوانات آن ها را جمع آوری نموده و به باغ وحش های سن دیگو و لس آنجلس انتقال داد. این کرکس ها پس از فراوری مثل در سال 1991 به دامان طبیعت برگردانده شدند و هم اکنون در بخش هایی از کالیفرنیا و یوتای آمریکا و شبه جزیره باها کالیفرنیای مکزیک زندگی می نمایند.

منبع: همگردی

به "حیوانات در حال انقراض دنیا ، انقراض گونه های جانوران در آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حیوانات در حال انقراض دنیا ، انقراض گونه های جانوران در آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید