دو نشانه کمبود ویتامین D

به گزارش وبلاگ اندورید، عملکرد مطلوب اندام های بدن انسان به وجود سطح کافی از ویتامین D بستگی دارد که می توان این ماده مغذی را به وسیله نوع غذای مصرفی، مکمل ها و قرار گرفتن در معرض نور خورشید تامین کرد.

دو نشانه کمبود ویتامین D

به گزارش ایسنا، قرار گرفتن در معرض آفتاب یکی از برترین و طبیعی ترین روش ها برای افزایش سطح ویتامین D در بدن است.

اغلب اوقات فواید ویتامین ها و مواد معدنی نادیده گرفته می گردد و زمانی کمبود این مواد در بدن جدی گرفته می گردد که یک تغییر شدید در بدن مشاهده یا فرد دچار ناراحتی و درد خاصی گردد. ویتامین D بعلاوه نقش مهمی در حفظ سلامت استخوان ها، کاهش اضطراب و تقویت شرایط کلی سیستم ایمنی دارد.

نقش ویتامین D

سطح کافی از ویتامین D به تنظیم جذب کلسیم و فسفر در بدن یاری می نماید، عملکرد سیستم ایمنی را بهبود می بخشد، با عفونت ها و بیماری های مختلف مقابله نموده و بعلاوه رشد و تکامل طبیعی استخوان ها و دندان ها را تسهیل می نماید. علاوه بر این، ویتامین D به کاهش استرس و اضطراب یاری نموده و خلق و خو را متعادل می نماید.بعلاوه طبق آنالیز ها، وجود سطح کافی از این ویتامین می تواند در کاهش وزن نقش داشته باشد.

سطح پایین ویتامین D موجب بروز مسائل جسمی می گردد

در حالی که فواید ویتامین D گسترده است، بعضی مسائل جسمی ممکن است از کمبود این ویتامین D ایجاد گردد. بخصوص در طول فصل زمستان که به علت شرایط آب و هوایی ممکن است دریافت نور کافی خورشید سخت باشد. علاوه بر این، این احتمال وجود دارد که علائم نشان دهنده کمبود این ویتامین، واضح و آشکار نباشد.

روزنامه تایمز آو ایندیا در این مقاله به دو مورد از نشانه های کمبود ویتامین D اشاره نموده که باید نسبت به آن ها دقت داشت.

خستگی و ضعف

افرادی که از کمبود ویتامین D رنج می برند، اغلب از خستگی و ضعف عمومی شکایت دارند که توانایی آن ها را در انجام کار های روزانه محدود می نماید.

درد استخوانی

وقتی صحبت از ویتامین D به میان می آید، از آن به عنوان درمان راشیتیسم یاد می نمایند؛ اختلالی که منجر به ضعیفی و نرمی استخوان در بچه ها می گردد.

از نظر علمی، ویتامین D به جذب کلسیم و فسفر یاری می نماید که به نوبه خود در شکل گیری و تقویت استخوان ها نقش دارند. در بزرگسالان، ضعیفی و نرمی استخوان ها ممکن است با عارضه ای به نام استئومالاسی (نرمی استخوان) همراه باشد که می تواند ناشی از کمبود ویتامین مزبور باشد.

منبع: فرارو

به "دو نشانه کمبود ویتامین D" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دو نشانه کمبود ویتامین D"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید