در نشست های خبری اولین روز جشنواره فیلم فجر چه گذشت؟

اولین روز سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر با برگزاری 4 نشست خبری برای فیلم های خانه ای برای تو، غلامرضا تختی، سال دوم دانشکده من و معکوس همراه بود.

در نشست های خبری اولین روز جشنواره فیلم فجر چه گذشت؟

گلایه از بی توجهی به سینمای مستند

اولین نشست خبری سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر برای مستند خانه ای برای تو به کارگردانی مهدی بخشی مقدم و تهیه نمایندگی مهدی شامحمدی برگزار گردید و فرزاد حسنی مجری این نشست بود.بخشی مقدم در شروع نشست ضمن ابراز خرسندی از اینکه فیلمش اولین فیلمی بوده که در پردیس ملت برای اهالی مطبوعات و رسانه به نمایش درآمده گفت: این فیلم در مورد داوود، فردی است که به بیماری سرطان مبتلاست.کارگردان مستند خانه ای برای تو پروسه فراوری این اثر را دو سال و پروسه پس از فراوری آن را سه سال بیان کرد و گفت: ما در مورد پروژه ای به نام مرگ آگاهی با شخصیت داوود آشنا شدیم. قبل از داوود با چند شخصیت مختلف آشنا شدیم. با آن ها سفرهای مختلف رفتیم و فهمیدیم که نمی توانند شخصیت فیلم ما باشند. در همان بیمارستانی که پدرم فوت کرد، با داوود اشنا شدیم. با او سفری به گیلان داشتیم و با هدفش آشنا شدیم و مطمئن شدیم که او کارکتر اصلی فیلم ماست.در ادامه شامحمدی، تهیه نماینده این فیلم نکاتی در گلایه از بی توجهی سینمای ایران به فیلم مستند بیان کرد. او گفت: وقتی ما همین قدر بی اهمیت با مستند روبرو می شویم، دوستان رسانه هم دوست ندارند وارد سالن بشوند و فیلم را ببینند.این تهیه نماینده خواهان احترام به سینمای مستند شد و ادامه داد: ما از سیاست گذاران سینمایی نمی خواهیم ریالی به فیلم مستند یاری ننمایند. فقط مثل باقی سینما، سالن سینما در اختیار مستند بگذارند. شما خواهید دیدید، در طی چند سال تماشای فیلم مستند در سالن سینما فرهنگ سازی می شود و مستند پول خودش را درخواهد آورد.

تختی؛ از پخش با تاخیر تا حواشی سرمایه های رانتی

از دیگر نشست های خبری که چهارشنبه شاهد برگزاری آن بودیم به فیلم سینمایی غلامرضا تختی آخرین ساخته بهرام توکلی مربوط می شد.نشست خبری فیلم غلامرضا تختی با حضور بهرام توکلی کارگردان، سعید ملکان تهیه نماینده، ستاره پسیانی، ماهور الوند، بهنوش طباطبایی، حمیدرضا آذرنگ بازیگران و سایر عوامل فیلم برگزار گردید. مجری این نشست نیز فرزاد حسنی بود.دیروز فیلم توکلی با کمی تاخیر اکران شد و همین موضوع باعث شد او در شروع نشست خبری فیلمش بابت این تاخیر عذرخواهی کند.این کارگردان در ادامه درباره وجود یک شخص برای روایت فیلمش گفت: یکی از وجوه پررنگ زندگی تختی بحث ورزش است. وجود یک گزارشگر ورزشی که روایتگر شخصیت او باشد، می تواند پیوند دهنده این روایت باشد. مجموع تصمیم های فرمی و مضمونی باعث شد که این انتخاب اتفاق بیفتد.توکلی در مورد پرداختن به کودکی تختی و کنار رفتن امیر جدیدی از این فیلم نیز گفت: ما می خواستیم به وجوه مختلف زندگی ایشان را به صورت مفصل بپردازیم. ما متمرکز شدیم به بخشی که خود آقای تختی در دست نوشته هایشان به آن اشاره نموده بودند و همچنین روایت هایی که از آن ها شده بود.بهرام توکلی در ادامه در مورد ساختار مستندگونه فیلم شرح داد: این که فیلم از قصه خالی بود را قبول ندارم. ما کوشش کردیم در مورد نکاتی که از زندگی ایشان مستنداتی وجود داشت بپردازیم.در ادامه نشست خبری فیلم غلامرضا تختی حمیدرضا آذرنگ در مورد بازیگر نقش تختی در این فیلم گفت: معتقدم بزرگترین بازیگران ایران هم نمی توانستند لبخند و صداقت بازیگر نقش تختی را به این راحتی در فیلم نشان دهند.توکلی در مورد نحوه مرگ تختی و خودکشی او در فیلم گفت: ما می خواستیم به این مورد اشاره کنیم که همواره به این پرداخته می شود که تختی خودکشی نموده یا کشته شده، درحالیکه آن چیزی که مهم است نحوه زندگی تختی است که آن را ماندگار نموده است. پس ما آمدیم و در اول فیلم به این سوال پاسخ دادیم و بعد به زندگی تختی پرداختیم. هرکس که در مورد زندگی تختی تحقیق کند در نهایت به این پاسخ در مورد مرگ او می رسد. منابع و مستندات هم دراین مورد زیاد است.بهنوش طباطبایی از دیگر بازیگران این فیلم بود که در نشست خبری حضور یافت.او گفت: شخصیت شهلا توکلی،همسر آقاتختی همواره برایم شخصیت جذابی بود. من باید مطابق فیلمنامه پیش می رفتم و نمی توانستم با تصورات شخصی خودم این نقش را بازی کنم. ما در دوره زمانه ای زندگی می کنیم که اخلاقیات، احترام به بزرگ، صداقت و معرفت رو به افول می رود. در چنین شرایطی چنین فیلمی ساختن، خیلی ارزشمند بود. حتما سینمای ایران به چنین فیلمی افتخار خواهد نمود.محمدرضا منصوری نیز درباره سرمایه گذاران فیلم گفت: این فیلم با مشارکت فارابی و آقای ملکان تهیه شده و بحث های اخیر در این باره شایعاتی بیش نبود.ملکان در پاسخ به این سوال که به عنوان فیلمساز رانتی شناخته می شود و آیا از این موضوع ناراحت نمی شود گفت: آدم از دروغ و تهمت ناراحت نمی شود. من نمی دانم چه رانتی وجود دارد.ملکان در مورد ادعاهایی در مورد دریافت وام از موسسه فارابی و مسائل دیگر گفت: اسنادش را بیاورید تا بتوانیم با هم صحبت کنیم. ما از بنیاد فارابی وام نگرفتیم، مشارکت بوده است، سه و نیم میلیارد هم نبوده است.در بخش دیگری از نشست، منصوری در پاسخ به انتقاداتی مبنی بر اینکه ملکان به عنوان یک تهیه نماینده رانت خوار شناخته شده است، شرح داد: فیلمی که بالای هشت میلیارد هزینه داشته و بالای 60 درصد آن را آقای ملکان پرداخته است، چه رانتی می تواند داشته باشد.

صدرعاملی: از سینمای اجتماعی به سینمای انسانی رسیدم

نشست پرسش و پاسخ فیلم سال دوم دانشکده من ساخته رسول صدرعاملی از دیگر نشست های خبری اولین روز جشنواره بود.در این نشست رسول صدرعاملی کارگردان، مسعود ردایی تهیه نماینده، کریستف رضاعی آهنگساز، مصطفی خرقه پوش تدوینگر، علی مصفا، پدرام شریفی، نیلوفر خوش خلق، فرشته ارسطویی، سها نیاستی بازیگران این فیلم و هومن بهمنش مدیر فیلمبرداری حضور داشتند.رسول صدرعاملی در ابتدای این نشست گفت: برای من خیلی لحظه مهمی است که بعد از 9 سال کار نکردن الان اینجا هستم و هیجان و اضطراب زیادی دارم انگار اولین بار است که فیلمسازی را تجربه کردم و برایم مهم است که این نوع کار چقدر توانسته بیانگر شادی ها و رنج ها و خلوت ذهنی کاراکترها باشد.او ادامه داد: ساخت این فیلم وقتی می توانست امیدوارم کند که تجربه های گذشته ام را به کار بگیرم و آن را بسازم. ضعف های فیلم به این برمی شود که فضایی را تجربه می کردم که هیچ الگو و مشابهی نداشت. خیلی از بازیگرانم علی مصفا، ویشکا آسایش و شقایق فراهانی ممنونم که واقعا آمدند و گذشت کردند و با وجود اینکه نقش های هیجان انگیزی نبود اما به من یاری کردند که این فیلم ساخته شود.صدرعاملی در پاسخ به سوالی درباره فاصله دریافت از سینمای اجتماعی گفت: اینکه موضوع یک خطی باشد و اینکه به یک دغدغه ملتهب اجتماعی نپرداختم نیت اصلی من بود. از سینمای اجتماعی فاصله گرفتم و به سینمای انسانی رسیدم. تجربه سه گانه زائر برای من تجربه جدیدی بود که به شخصیت فیلم بپردازد. برایم مهم این بود کاراکترهایم شما را درگیر مشغله های ذهنی خودشان نمایند. در واقع قصه در ذهن کاراکترها می گذرد نه در اجتماع. فضای ملتهب اجتماعی در همه رسانه ها و فضاهای مجازی دیده می شود و فکر می کردم باید در میان این میزان از دنیا خیانتکار از رفاقت حرف بزنیم و از دوست داشتنی که مبتنی بر رفاقت است.کارگردان فیلم سال دوم دانشکده من در پاسخ به سوالی درباره اینکه سعی نموده خیانت را در دهه هفتادی ها نشان دهد گفت: من از خیانت حرف نزدم. شخصیت ها در معرض خیانت قرار می گیرند. لحن و حرف اصلی فیلم پرداختن به غریزه های کمتر گفته شده انسانی است. اینکه در معرض خیانت و گناه و انواع هیجان ها قرار می گیری و بعد باورپذیر از این ها عبور کنی و به یک وفاداری برسی.سها نیاستی بازیگر نقش اصلی این فیلم سینمایی نیز در پاسخ به سوالی درباره اینکه به نظر می رسید بازی اش کپی از بازی نگار جواهریان است گفت: من قطعا رونویسی از کسی نکردم. از اول که وارد کار شدم چند نفری به من گفتند که شبیه خانم جواهریان هستم ولی من این را پیش از این نشنیده بودم.

سوال بعدی درباره توجه رسول صدرعاملی به دنیا زنان و دختران بود و اینکه او چقدر از نویسندگان زن برای نزدیک شدن به دنیا درونی کاراکترهای زن بهره گرفته است که او در پاسخ به این سوال، گفت: در این فیلم کمتر کار تحقیقاتی درباره شناخت زن و این نکته ای که در سوال شما بود را انجام دادم. برای اینکه تجربه های قبلی به من در ساخت این فیلم یاری کرد. کارهای قبلی ام و زمینه ها و تجربه هایم در دوران روزنامه نگاری و جامعه شناسی به من یاری کرد. از سوی دیگر ذات فیلمنامه را کسی نوشته بود که خیلی خوب این سینما را می شناسد. پرویز شهبازی درک خیلی خوبی دارد. بعد از اینکه چهار طرح برای من گفت، وقتی من این قصه را انتخاب کردم. پرویز شهبازی سه بار این فیلمنامه را بازنویسی کرد.رسول صدرعاملی در پاسخ به سوالی دیگر درباره اینکه با معرفی دو بازیگر جدید قصد داشته یک ترانه علیدوستی جدید به سینمای ایران اضافه کند، گفت: ترانه علیدوستی که داریم. سینمای ایران به بازیگرهای جدید و نو و مسئولیت پذیر، اخلاق مدار و خوب احتیاج دارد. همه کوشش من این است که به این سرمایه اضافه کرده شود. کار سختی نبود از همین چهره هایی که هستند استفاده کنیم ولی این زحمت زیاد و رنج مضاعف را به همه گروه دادم اول برای اینکه بازیگران روی پرده برای تماشاگر جذاب باشند و دوم اینکه به گنجینه و مجموعه بازیگران خوبمان اضافه شود.در ادامه نشست خبری فیلم سال دوم دانشکده من، خبرنگاری از علی مصفا درباره دلیل پذیرفتن این نقش سوال کرد و مصفا چنین پاسخ داد: فیلم برای من تمام جذابیت های که باید می داشت را داشت جدا از اینکه صدرعاملی و پرویز شهبازی هم در این فیلم حضور داشتند. فیلم نامه بسیار متفاوت و نو بود و به شکلی با روابط انسانی برخورد نموده بود که در سینمای ما کمتر بوده است.صدرعاملی درباره نحوه تدوین این فیلم گفت: تدوین فیلم حدود 8 تا 9 ماه طول کشید زیرا این شکل فرصت می دهد که دریافت های حسی و پلان های مختلف داشته باشید به همین دلیل هم یک کوشش مضاعفی در میز مونتاژ صورت گرفت.

قهرمان مثل فیلم های پدرم برنده نیست

روز چهارشنبه شاهد برگزاری نشست خبری فیلم سینمایی معکوس اولین ساخته پولاد کیمیایی نیز بودیم.در ابتدای نشست پولاد کیمیایی در کنار تشکر از عوامل فیلمش گفت: درست است که پدر من فیلمساز است و جزو فیلمسازان مولف است. اما از اعتماد عوامل فیلم به کارگردانی جوان مثل من ممنون هستم. یکبار ساخت این فیلم متوقف شد، اما گروه پای کار من ایستادند.او در پاسخ به این سوال که دوست نداشته در فیلم خودش بازی کند گفت: دنیا کارگردانی بسیار متفاوت از بازیگری است. وقتی از کل به جز نگاه می کنی، خودت نمی توانی بازیگر باشی و تمام کارگردان هایی که این موقعیت را تجربه کردند، زیاد پیروز نبودند. اصلا در این فیلم جای بازی من نبود. آنقدر سرم شلوغ بود که اصلا وقت نداشتم، به بازی فکر کنم. از طرف دیگر، دوست داشتم کارگردانی کنم.خوشنام سرمایه گذار فیلم نیز درباره انگیزه ورودش به سینما گفت: بسیار راضی هستم، فرصتی شده و خداوند به من فرصتی داده که در جمع دوستان سینمایی و هنرمند باشم. من دفتری در گوانجو چین دارم، 15 سال است که مقیم چین هستم. یک چینی با من تماس گرفت که دوست دارید در فیلم سرمایه گذاری کنید. من گفتم نه، او گفت یک ایرانی به دنبال سرمایه گذار چینی است. من شما را می شناختم، گفتم شاید دلتان بخواهد در فیلم این شخص سرمایه گذاری کنید. من خیلی جدی نگرفتم. اما او جدی گرفت. در نهایت به قرار ملاقاتی با آقای کیمیایی منجر شد. من او را نمی شناختم، اما همان یک جلسه باعث شد که بخواهم این کار را انجام دهم. روحیه او نشان می داد که می تواند این کار را انجام دهد.پولاد کیمیایی در پاسخ به سوالی درباره تلخی شخصیت پدر در این فیلم، گفت: شخصیت پدر شخصیت مرموز و گم شده ای است که نمی خواستم چندان به آن بپردازم و می خواستم در ابهام بماند. یک موضوعی آرمانی مثل انقلاب شکل گرفته و یک فردی کوشش نموده که خود را برای یک آرمان بزرگتری فدا بکند و همین باعث شده که زندگی شخصی اش فرو بپاشد. این خشم فرو خورده که این روزها هم در نسل جوان دیده می شود، در این شخصیت وجود دارد.کیمیایی در مورد انگیزه اش برای ساخت این اثر گفت: احساس می کردم هیجان از سینمای ما رفته و سینمای ایران نصیحت گرا شده. سعی کردم این فیلم فضا را تغییر دهد. من خواستم یک چالش تکنیکی در کار داشته باشم و روایت گر چند قهرمان باشم که در یک راستا قرار می گیرند. دوست داشتم سینما را تجربه کنم و فیلمی بسازم که در مدیوم تلویزیون نباشد و با ضربان قلب تندی ساخته شود. می خواستم فیلم در لایه اول نماند و فقط فیلمی نباشد که ژانرش اکشن است. می خواستم فیلمم ژانر اجتماعی هم داشته باشد.شهرام حقیقت دوست هم در ادامه نشست خبری فیلم معکوس در مورد نقشش در این فیلم گفت: پولاد کیمیایی در اولین تجربه کارگردانی اش فیلم سختی را انتخاب کرد و به او تبریک می گویم. آنقدری که پولاد با انگیزه کار می کرد که باعث می شد ما همه جان مان را برای فیلم بدهیم.لیلا زارع هم در مورد حضورش در این فیلم گفت: من تجربه زیست با نقشم را داشتم. خیلی از دختران این سرزمین هم چنین تجربه ای داشته اند. راضیم که این نقش را بازی کردم. کار سختی بود اما تجربه خوبی بود.تورج منصوری مدیر فیلمبرداری فیلم معکوس هم در مورد این فیلم گفت: برای همه این سوال پیش می آید که آیا فیلم پولاد کیمیایی نمونه کوچک شده کارهای پدرش است یا نه؟ مگر می شود مسعود کیمیایی پسری تربیت بکند که با سینما بیگانه باشد؟ راضیم که پولاد راه خودش را رفته است. من فکر می کنم که این دو نفر کاملا با هم متفاوت هستند و فقط فامیلی شان مشترک است.پولاد کیمیایی در سخنانش تایید کرد که در سبک فیلم سازی وام دار پدرش است و اضافه کرد: من گرامر سینما را از پدرم یاد گرفتم و اصلا این نبوده که بخواهم پز متفاوت بودن بگیرم. سینمای مسعود کیمیایی در نهایت قهرمانش آن پاکی و ایستادگی را دارد و در ذهن مخاطب همواره محکم می ماند. اینجا اما اینگونه نیست. اینجا قهرمان ما برنده مسابقه نمی شود.پولاد کیمیایی در نهایت به این سوال نیز پاسخ داد که چرا در مورد موضوعی که از آن شناخت نداشته فیلم ساخته است. او در این مورد گفت: تا کی قرار است این گاردها را داشته باشیم. من 14 سال است که در سینما حضور دارم. تا کی قرار است این حرف ها ادامه بیابد؟ ما با پول تمیز فیلم ساختیم و از جایی هم سفارش نگرفته ایم. آن کسانی که می گویند من از موضوعی که شناخت نداشته ام فیلم ساخته ام می تواند بیاید اینجا و درباره ساختار فنی فیلم و سینما صحبت نمایند؟ من از کوچیکی در این سینما کار نموده ام و بزرگ شده ام.

منبع: دیجیکالا مگ

به "در نشست های خبری اولین روز جشنواره فیلم فجر چه گذشت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در نشست های خبری اولین روز جشنواره فیلم فجر چه گذشت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید