خواص و مضرات گیاه پنجه شیطان چیست؟

به گزارش وبلاگ اندورید، کاهش ورم مفاصل، تسکین درد ناشی از ورم و یاری به درمان آرتروز به ویژه درمان آرتروز زانو و ران از خواص گیاه پنجه شیطان است.

خواص و مضرات گیاه پنجه شیطان چیست؟

خواص و مضرات گیاه پنجه شیطان چیست؟

گیاه پنجه شیطان (Devils claw) نوعی گیاه دارویی بومی آفریقاست که تیغ های قلاب مانند دارد. تسکین کمردرد و درد گردن، کاهش ورم مفاصل، درمان آرتروز و آرتریت از خواص گیاه پنجه شیطان است. ترکیبات فعال در گیاه پنجه شیطان، خواص ضد درد قوی دارند و امروزه از آن در داروسازی استفاده می گردد.

گیاه پنجه شیطان، یک مسکن طبیعی و قوی گیاهی است که مصرف آن عوارضی ندارد. پنجه شیطان بومی کشور آفریقاست و یک ضد التهاب قوی محسوب می گردد. مقدار مصرف این گیاه بر حسب شدت بیماری فرق دارد. پنجه شیطان اثرات ضد التهابی دارد و استفاده از آن سبب کاهش علایم درد ناشی از التهاب مفاصل می گردد. برای آشنایی بیشتر با خواص گیاه پنجه شیطان و عوارض جانبی مصرف آن با ما همراه شوید.

خواص گیاه پنجه شیطان (طبیعت و خواص درمانی)

گیاه پنجه شیطان، دارای طبیعت تلخ، قابض و خنک نماینده است. بعضی از مهم ترین خواص درمانی پنجه شیطان عبارتند از:

گیاه پنجه شیطان تسکین دهنده، آرام بخش و ادرارآور است. این گیاه التهاب ناشی از بیماری آرتریت را کاهش می دهد. نتایج مطالعات بالینی انجام گرفته روی 122 بیمـار مبتـلا به استئـوآرتریت زانـو و کفل به مـدت چهار مـاه، نشان داده است که مصرف این گیاه، درد و التهاب ناشی از بیماری را در حد زیادی را کاهش می دهد.

مصرف عصاره گیاه پنجه شیطان برای تسکین دردهای خفیف تا میانه کمر، گردن و شانه بسیار مفید است.

کاهش ورم مفاصل، تسکین درد ناشی از ورم و یاری به درمان آرتروز به ویژه درمان آرتروز زانو و ران از خواص گیاه پنجه شیطان است.

استفاده از تنتور این گیاه برای درمان بیماری روماتیسم مفصلی مفید است.

مردم منطقه خویزان صحرای کالاهاری در آفریقا، از ریشه این گیاه برای اهداف درمانی از قبیل: معالجه و درمان درد و مسائل دوران بارداری و بعلاوه در تهیه پماد های موضعی برای درمان مسائل پوستی استفاده می نمایند.

یاری به درمان بیماری های کبدی و صفرا و افزایش اشتها از دیگر فواید شناخته شده و خواص گیاه پنجه شیطان است.

گیاه پنجه شیطان برای برطرف سوءهاضمه، بی اشتهایی، سردرد، حساسیت و تب هم کاربرد دارد.

گیاه شناسی پنجه شیطان

گیاه پنجه شیطان بومی قاره آفریقا و از تیره کنجد است و دلیل نامگذاری آن، چنگال های پنجه ای شکل موجود بر روی میوه گیاه است. بخش مورد استفاده دارویی این گیاه، قسمت توپر میوه است که مزه تلخی دارد. این یک گیاه پربرگ بادوام با ریشه ها و جوانه های شاخ دار است. فرآورده های دارویی گیاه پنجه شیطان از برش ها یا دکمه های خشک سائیده شده، تهیه می شوند. بعلاوه از ریشه خشک این گیاه که قابل دسترسی هم است، در بعضی کشورهای آفریقایی چای و دمکرده تهیه می گردد. امروزه هم در صنعت داروسازی، از ریشه خشک شده یا تازه پنجه شیطان، کپسول، قرص، عصاره مایع و پماد موضعی تهیه می گردد.

ترکیب شیمیایی گیاه پنجه شیطان

مهم ترین ترکیب شیمیایی موجود در این گیاه، ماده ای حاوی گلیکوزید های ایریدوئیدی به نام هارپاگوسید (یا ترکیب مرتبط به نام هارپاگید) است که در داخل بدن به ماده دیگری تبدیل می گردد. ماده تازه، به نام هارپاگونین، ترکیب فعالی است که خاصیت ضد التهاب دارد. دیگر ترکیبات موجود در این گیاه کامفرول، آپی ژنین، تری ترپن ها، فیتواسترول ها، اسید های فنولیک و قند ها است.

مضرات گیاه پنجه شیطان (موارد احتیاط و منع مصرف)

1- با وجود گسترده بودن خواص گیاه پنجه شیطان در درمان بیماری ها، استفاده از این گیاه در دوران بارداری و شیردهی باید با احتیاط صورت گیرد.

2- استفاده از این گیاه، برای بیماران مبتلا به زخم معده و دوازدهه یا سنگهای صفراوی ممنوع است.

3- گیاه پنجه شیطان اثرات پزشکی جدی روی قلب برجای می گذارد، بنابراین افراد مبتلا به بیماری های قلبی یا فشار خون بالا یا پایین باید قبل از مصرف، با پزشک مشورت نمایند.

در خاتمه لازم باید بگوییم، از آنجا که مطالعات کافی بر روی تاثیر طولانی مدت مصرف این گیاه و تداخلات دارویی آن صورت نگرفته است، توصیه می گردد، از مصرف خودسرانه گیاه و فراورده های جانبی آن پرهیز کنید و در صورت مصرف حتما با پزشک متخصص مشورت داشته باشید.

منبع:سایت ستاره

منبع: راسخون

به "خواص و مضرات گیاه پنجه شیطان چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص و مضرات گیاه پنجه شیطان چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید