خبرنگاران مستندهایی که به شکار سیمرغ رفتند

به گزارش وبلاگ اندورید، تهران- خبرنگاران- هر چند امسال خبری از نمایش یا نشست خبری برای 5 مستند جشنواره فیلم فجر نبود اما رقابتی داغ برای شکار سیمرغ میان مستندسازان وجود دارد.

خبرنگاران مستندهایی که به شکار سیمرغ رفتند

به گزارش خبرنگار سینمایی وبلاگ اندورید، سی و نهمین جشنواره فیلم فجر سوت و کورترین محل رقابت مستندسازانی بود که هیجان بسیار برای ساخت آثار خود داشتند اما زور کووید نوزده به آنها چربید تا فقط شاهد رقابت بدون نشست و نمایش این آثار در جشنواره سی و نهم باشیم.

اما ماجرا از این قرار بود که سعید پوراسماعیلی، امیر توده روستا، محمدعلی فارسی، محمد کارت و سام کلانتری به عنوان اعضای هیات داوران بخش مستند جشنواره سی و نهم حکم دریافتد و در نهایت 5 فیلم را نامزد کردند که فردا شب و با برگزاری آئین اختتامیه یکی از 5 مستند سیمرغ بلورین بهترین مستند را دریافت خواهد کرد.

این آثار ایساتیس، خانه، رویاهای خالکوبی شده، کودتای 53 و هجده هزارپا پنج نامزد نهایی این بخش هستند که از بین 31 فیلم مستند بلند 70 دقیقه ای که پیش از این در چهاردهمین جشنواره بین المللی سینماحقیقت رونمایی و داوری شده بودند، انتخاب شده اند.

مستند ایساتیس

ایساتیس یکی از 5 فیلمی است که برای دریافت سیمرغ بلورین با دیگر آثار راه یافته به این بخش رقابت می کند، کارگردانی این پروژه مستند را علیرضا دهقان برعهده داشته است، همچنین این کارگردان به همراه راحیل صحرایی به عنوان تهیه کنندگان این مستند معرفی شده اند.

پژوهش این فیلم مستند 15 ماه و مراحل تولید و آماده سازی آن 3 سال به طول انجامیده است. در ایساتیس ابوالحسن تهامی نژاد، نصرالله مدقالچی، زهره شکوفنده و مریم شیرزاد به عنوان راوی حضور دارند.

در خلاصه داستان ایساتیس آمده است: این داستان سفر است. سفر یکی از فرزندان ما؛ آدم. سفری به درازای هزاران سال در دل کویر بی آب و علف، در مرکز این سرزمین کهن. روایتی که راویانش آب، باد، خاک و آتش هستند. این آشنایان ناآشنا، پس گوش دل بسپار که شرحی شنیدنی است.

در واقع این مستند با تصاویری از طبیعت اطراف شهر یزد، آرام آرام به این شهر می رسد، ایساتیس به نوعی ادای دین این کارگردان به شهر زادگاهش است.

ایساتیس توانست جایزه ویژه دبیر جشنواره شامل تندیس و لوح افتخار چهاردهمین جشنواره سینماحقیقت را دریافت کند.

دهقان هنگام دریافت این جایزه در اعتراض به نادیده دریافت مستند ایساتیس از سوی هیأت داوران، حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی را خطاب قرار داد و گفت: یک بار برای همیشه این مساله را حل کنیم که داوری سلیقه نیست. یک بخش سینما سلیقه است. کمر ما بابت این ناداوری شکست. داوران می خواستند فیلم را حذف کنند و همین اتفاق کمر ما را شکست.

مستند خانه

یکی دیگر از فیلم های راه یافته به لیست 5 فیلم مستند نامزد دریافت سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر، مستند خانه به کارگردانی افسانه سالاری است، تهیه کنندگی این فیلم مستند توسط جویل مرنان و افسانه سالاری اجرا شده است.

این مستند درباره سه نسل از خانواده ای افغانستانی در سه طبقه خانه ای آجری در جنوب تهران است که با هم زندگی می کنند و روابط عمیق و صمیمانه ای بین شان برقرار است. محمدتقی پسر جوان خانواده صفری که در ایران به جهان آمده، به زودی از دانشگاه تهران با مدرک کارشناسی ارشد فارغ التحصیل می شود. او تصمیم گرفته است برای همیشه ایران را ترک کند، به افغانستان برشود و آنجا کار و زندگی کند. سرزمین مادری که هرگز آن را ندیده است. خانواده ای که سال ها با زندگی در غربت کنار آمده با سفر محمدتقی در راستا تازه ای می افتد.

این مستند پیش از این توانسته است تقدیر ویژه هیات داوران بخش رقابتی جشنواره مستند ویزیون دو ریل را دریافت کند.

مستند رویاهای خالکوبی شده

اما مهدی گنجی در این دوره از جشنواره فیلم فجر با مستند رویاهای خالکوبی شده مدعی شکار سیمرغ است. تهیه کنندگی این پروژه مستند توسط بهزاد توکلی اجرا شده است. این مستندساز پیش از این با فیلم مستند من می خوام شاه بشم توانست سیمرغ بلورین بهترین فیلم مستند را از سی و سومین دوره جشنواره فیلم فجر دریافت کند.

مستند رویاهای خالکوبی شده داستان چند نوجوان عاشق فوتبال از شهرهای مختلف ایران است که با هم رقابت می کنند تا بتوانند برای آموزش فوتبال زیرنظر مربیان حرفه ای به اسپانیا بروند. والدین این نوجوانان فوتبالیست انتظار دارند که آنها با درآمد فوتبال، زندگی کل خانواده را نجات دهند.

رویاهای خالکوبی شده هرچند درباره چند نوجوان عاشق فوتبال است، اما کارگردان آن معتقد است که این مستند درباره فوتبال نیست، بلکه یک اثر اجتماعی درباره فوتبال است.

مستند کودتای 53

کودتای 53 نام مستند دیگری است که در لیست نامزدهای بخش مستند سی و نهمین جشنواره سینماحقیقت قرار گرفته و برخی آن را شانس اصلی شکار سیمرغ بلورین جشنواره سی ونهم می دانند. تقی امیرانی کارگردانی و تهیه کنندگی این پروژه را برعهده داشته است. همچنین والتر مرچ یکی از چهره های شاخص سینمای جهان تدوینگر و نویسنده این پروژه بوده است.

این مستند که درباره وقایع سیاسی منتهی به کودتای 28 مرداد است، طی یک دهه ساخته شده و تا کنون در جشنواره های همچون تلوراید، جشنواره فیلم لندن، جشنواره مستند کپنهاگ دانمارک، پالم اسپرینگز، فیلکرز رودآیلند و سیاتل نمایش داده شده است و نامزد دریافت جایزهٔ بهترین مستند بیفا، جایزه معتبر گریرسون، نامزد جایزه حقیقت در داکیوفست کوزوو و همین طور برنده جایزه بهترین فیلم مستند بین المللی به انتخاب تماشاگران در جشنواره ونکوور بوده و سال گذشته نیز نامزد جایزه بهترین مستند از جوایز فیلم مستقل بریتانیا بوده است.

همچنین کودتای 53 توانست تندیس بهترین فیلم مستند از نگاه تماشاگران را از چهاردهمین جشنواره سینماحقیقت دریافت کند.

این مستند سیاسی و تاریخی، درباره کودتای 28 مرداد 1332 است که منجر به سرنگونی دولت محمد مصدق شد. کودتای 53 از 22 دی ماه در سینماهای گروه هنر و تجربه روی پرده سینما رفته است.

مستند هجده هزارپا

آخرین مستند از لیست مستندهای مدعی شکار سیمرغ، هجده هزارپا به کارگردانی مهدی شامحمدی است که در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و گروه مستند بنیاد روایت فتح تولید شده است.

این فیلم توانست تندیس طلایی و دیپلم افتخار بخش شهید آوینی چهاردهمین جشنواره سینما حقیقت و همچنین جایزه مستند برگزیده شبکه مستند سیما را دریافت کند.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران مستندهایی که به شکار سیمرغ رفتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مستندهایی که به شکار سیمرغ رفتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید