خبرنگاران زلزله دوگنبدان به بافت تاریخی دهدشت خسارت وارد کرد

به گزارش وبلاگ اندورید، یاسوج - خبرنگاران - مدیرکل میراث فرهنگی و صنایع دستی کهگیلویه وبویراحمد گفت: زلزله 5/2 ریشتری ظهر امروز آدینه دوگنبدان در استان کهگیلویه وبویراحمد به بافت تاریخی دهدشت مرکز شهرستان کهگیلویه خسارت جدی وارد کرد.

خبرنگاران زلزله دوگنبدان به بافت تاریخی دهدشت خسارت وارد کرد

به گزارش وبلاگ اندورید، بافت قدیمی بلاد شاپور با 45 هکتار وسعت یکی از عظیمترین بافت های تاریخی کشور به شمار می آید اما این بافت به دلایل توسعه شهرنشینی تخریب شد و هم اینک 37 هکتار از این شهر قدیمی باقی مانده است.

براساس شواهد تاریخی موقعیت جغرافیایی این شهر به عنوان یکی از مراکز سکونت صفویان و تجارت با بنادر جنوبی ، نقش مهمی در اقتصاد و تجارت زمان خود داشته است.

وجود بیش از 2 هزارخانه، مسجد، حمام، کاروانسرا و بازار عظیم در این بافت قدیمی نشان از قدمت بالای این شهر است.

وجود ارگ قدیمی، مساجد، حمام ها، کاروانسرا، زیارتگاه ها و برج و باروی گرداگرد شهر مجموعه بناهای باقی مانده از این بافت تاریخی است که بخشی از آن بازسازی شده است.

بافت تاریخی دهدشت به شماره 3 /1689 در سال 1364 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت تاریخی رسیده است.

مجید صفایی روز یکشنبه در گفت وگو با وبلاگ اندورید گفت: با توجه به گزارش های رسیده مبنی بر ایجاد خسارت زلزله، در همان ساعات اولیه تیم های کارشناسی برای بازدید از بافت تاریخی دهدشت اعزام شدند.

وی اعلام کرد: این زمین لرزه باعت ترک خوردگی بخش زیادی از بناهای تاریخی ازجمله کاروانسرای بافت تاریخی دهدشت شده است.

صفایی اضافه نمود: میزان خسارت این زمین لرزه به بافت تاریخی دهدشت از سوی کارشناسان در حال برآورد است.

زمین لرزه ای به قدرت 5.2 در مقیاس درونی زمین/ریشتر/ روز یکشنبه شهر دوگنبدان مرکز شهرستان گچساران از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد را لرزاند.

مرکز لرزه نگاری کشور اعلام نموده که این زمین لرزه ساعت 13 و 41دقیقه و ثانیه 27 روز یکشنبه چهارم خرداد در عمق 10کیلومتری زمین اتفاق افتاده است.

پس از این زلزله یک زمین لرزه دیگر به قدرت 2.9 در مقیاس درونی زمین شهر دوگنبدان مرکز شهرستان گچساران از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد را نیز لرزاند.

مرکز لرزه نگاری کشور اعلام نموده که این زمین لرزه ساعت 13 و 51 دقیقه و 41 ثانیه روز یکشنبه چهارم خرداد در عمق 10کیلومتری زمین اتفاق افتاده است.

زمین لرزه اول بیشتر شهروندان دوگنبدان را به خیابان ها کشاند.

زلزله شهر دوگنبدان در شهرهای اطراف نیز احساس شد.

شهر 107 هزار نفری دوگنبدان مرکز شهرستان نفت خیز گچساران در 157 کیلومتری یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران زلزله دوگنبدان به بافت تاریخی دهدشت خسارت وارد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران زلزله دوگنبدان به بافت تاریخی دهدشت خسارت وارد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید