مرمت کالبدی مستمر عناصر تاریخی مجموعه جهانی بازار تبریز طی سال جاری

به گزارش وبلاگ اندورید، خبرنگاران/آذربایجان شرقی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی از مرمت کالبدی مستمر عناصر تاریخی مجموعه جهانی بازار تبریز طی سال جاری خبر داد.

مرمت کالبدی مستمر عناصر تاریخی مجموعه جهانی بازار تبریز طی سال جاری

مرتضی آبدار از تداوم عملیات ساماندهی و مرمت مجموعه جهانی بازار تبریز خبر داد و گفت: بازار سرپوشیده تبریز سند باشکوه فرهنگ، هنر، تاریخ، سیاست و اقتصاد آذربایجان به شمار می رود که با توجه به چنین جایگاهی همواره جزو اولویت های مرمت اداره کل میراث فرهنگی استان و پایگاه میراث جهانی بازار تبریز قرار گرفته است.

وی در خصوص اقدامات مرمتی بازار تاریخی تبریز طی سال جاری، اظهار کرد: طی سال جاری مرمت موضعی کالبد بخش های مختلف بازار سرپوشیده تبریز ازجمله حجره ها، سراها، دالان ها، چهارسوق ها، تیمچه ها، سقف، پشت بام، کف سازی و تعمیر درب و پنجره ها، جداره سازی، برگشت پایه ها به حالت اولیه در دستور کار قرار گرفت.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی در ادامه به مرمت موضعی دالان های میانی ایکی قاپیلی، میر ابوالحسن و امیر اشاره کرد و گفت: همچنین طی این مراحل عملیاتی، مرمت سراهای حاج محمدقلی، حاج سید حسین اول، پایه های تلیسچی بازار، راسته بازار جدید و قدیم نیز وارد مرحله اجرا شد.

آبدار با اشاره به اینکه یکی از شاخص ترین ظرفیت های بازار تبریز قرارگیری چندین مساجد تاریخی در این مجموعه است، ادامه داد: با توجه به اینکه در بخش های اصلی این بازار بزرگ جهانی مساجد تاریخی متعددی وجود دارد لذا طی سال جاری این اداره کل اقدام به مرمت موضعی و کالبدی برخی از مساجد از جمله مسجد صادقیه، حسن پادشاه و چهار منار اقدام کرده است.

وی همچنین مرمت بازار پنبه فروشان، بازار قند فروشان، تیمچه های شعربافان، ملک، میرزا شفیع و تیمچه مظفریه را از دیگر اقدامات انجام گرفته توسط متخصصان میراث فرهنگی استان مطرح نمود.

آبدار در سرانجام با بیان اینکه کلید واژه صیانت از بازار جهانی تبریز، پایش، مرمت مداوم و مشارکت بازاریان، است، اضافه نمود: لازمه صیانت و حفاظت از بازار تاریخی تبریز به عنوان یک اثر فرهنگی جهانی جلب مشارکت بازاریان است که طی سال های اخیر، اداره کل میراث فرهنگی استان و پایگاه میراث جهانی بازار تبریز توانسته با حمایت های اصناف بازار تاریخی تبریز به این مهم جامع عمل بپوشاند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی، بازار تاریخی تبریز که پیشینه آن دست کم به هزار سال پیش بازمی شود، با مساحتی نزدیک به 27 هکتار به عنوان یک بلوک شهری و کامل ترین سازمان اجتماعی در بازارهای ایران، در سال 1389 به شماره 1346 در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

این بازار با حدود یک کیلومترمربع مساحت بزرگ ترین و مهم ترین بازار سرپوشیده در سطح جهان به شمار می رود که از بازارچه ها، دالان ها، تیمچه ها، سراها و کاروانسراهای متعددی تشکیل یافته است و پیش تر به جهت قرار دریافت تبریز بر سر چهارراه جاده ابریشم و گذر روزانه هزاران کاروان از کشورهای مختلف آسیایی، آفریقایی و اروپایی از آن، این شهر و بازار آن از رونق بسیار خوبی برخوردار بوده است.

بازار تاریخی تبریز با داشتن حدود 5 هزار و 500 باب حجره، مغازه و فروشگاه، 40 گونه شغل، 35 باب سرا، 25 باب تیمچه، 30 باب مسجد، 20 باب راسته و راسته بازار، 11 باب دالان، 5 باب حمام و 4 باب مسجد مدرسه به عنوان اصلی ترین مرکز دادوستد مردم تبریز و ایران شناخته می شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "مرمت کالبدی مستمر عناصر تاریخی مجموعه جهانی بازار تبریز طی سال جاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرمت کالبدی مستمر عناصر تاریخی مجموعه جهانی بازار تبریز طی سال جاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید