حضور یکی از رهبران ارشد طالبان در کابل برای مذاکره

به گزارش وبلاگ اندورید، گفته می شود که امیرخان متقی از رهبران ارشد طالبان جهت رایزنی و گفتگو با مقامات سیاسی غیر طالبان، در کابل به سر می برد.

حضور یکی از رهبران ارشد طالبان در کابل برای مذاکره

به گزارش مهر به نقل از ای بی سی نیوز، گفته می شود که امیرخان متقی از رهبران ارشد طالبان، در مرکز افغانستان به سر می برد و مشغول رایزنی با مقامات سیاسی کابل شامل عبدالله عبدالله رئیس سابق شورای مصالحه ملی افغانستان و حامد کرزی رئیس جمهور اسبق این کشور است.

یک منبع آگاه که نخواست نامش فاش شود؛ از برگزاری مذاکرات بین افراد مذکور خبر داده است.

متقی آخرین باری که طالبان قدرت را در افغانستان به دست داشت، وزیر آموزش عالی در حکومت این گروه بود. وی اخیراً و حتی پیش از فرار اشرف غنی رئیس جمهور سابق از ارگ ریاست جمهوری، آغاز به برقراری ارتباط با مقامات سیاسی در افغانستان کرده بود.

گفته می شود که هدف گفتگوهای جاری در کابل، ورود سایر رهبران سیاسی غیر طالبان به دولتی است که سهیل شاهین سخنگوی طالبان، از آن به دولتی فراگیر، تعبیر کرده است.

اطلاع چندانی از جزئیات این گفتگوها در دست نیست، اما شاهین پیشتر اعلام کرده بود که تشکیل دولت از سوی طالبان پس از رایزنی و گفتگو با مقامات سیاسی غیر طالبان، صورت خواهد گرفت.

افغان های آشنا با فرایند این مذاکرات گفته اند که این گفتگوها بعد از خروج غنی آغاز شد و برخی از آنها تا پاسی از شب به طول می انجامد.

پیشتر هم، یک مقام طالبان گفت که رایزنی ها درباره چگونکی ایجاد نظام آینده افغانستان و نام و ساختار این نظام، در دوحه ادامه دارد و قرار است بزودی مواضع طالبان در این خصوص اعلام شود.

طلوع نیوز به نقل از یک مقام بلندپایه طالبان گفت که اکنون رهبری گروه در دوحه سرگرم رایزنی با جامعه جهانی است و با احزاب سیاسی داخل افغانستان هم در تماس است.

ملأ عبدالغنی برادر معاون سیاسی طالبان هم می گوید که اکنون زمان آزمون طالبان فرا رسیده است و باید ثابت کنند که می توانند نظام را اداره کنند.

وی در پیامی ویدئویی گفت: وقت امتحان و آزمایش ما فرا رسیده است چرا که ما اکنون چگونگی تأمین امنیت مردم را برعهده داریم.

منبع: فرارو

به "حضور یکی از رهبران ارشد طالبان در کابل برای مذاکره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حضور یکی از رهبران ارشد طالبان در کابل برای مذاکره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید