جهش قیمت وام مسکن به سقف یک ماهه

به گزارش وبلاگ اندورید، خبرنگاران : هزینه وام مسکن متاهلین پس از یک ماه از مرز 26 میلیون تومان عبور کرد. جهش بی سابقه وام در این مدت نرخ سود را تقریبا به 3 واحد درصد بالاتر از میزان اسمی آن کشاند.

جهش قیمت وام مسکن به سقف یک ماهه

به گزارش وبلاگ اندورید، هزینه تهیه در روز 18 اردیبهشت ماه امسال پس از یک ماه دوباره فرایندی صعودی گرفته و جهشی بی سابقه در این مدت را به ثبت رساند. این اتفاق سبب شد تا نرخ سود نیز به بیشترین حد خود در این مدت رسیده و گران ترین موعد خرید وام را در این روز رقم بزند.

محاسبه نرخ سود واقعی در نتیجه اعمال هزینه ای است که متقاضیان جهت منتظر نماندن در صف وام مسکن در قبال آن به بانک مسکن پرداخت می نمایند. این هزینه در بازار خرید و فروش اوراق هرروز ه معین شده و دارندگان آن می توانند به اعتبار هرکدام از آنها 500 هزار تومان وام از بانک تنها جهت خرید خانه دریافت نمایند.

هزینه خرید اوراق مسکن

هر ورق از اوراق تسه در روز 18 اردیبهشت ماه قیمتی معادل با 54 هزار و 100 تومان داشت. این درحالیست که اعتبار هر ورق در 500 هزار تومان است و به اعتبار هر ورق می توان 500 هزار تومان وام مسکن دریافت کرد.

از آنجا که بانک مسکن مبلغ وام برای مجردین را 140 میلیون تومان و برای متاهلین را 240 میلیون تومان اعلام نموده است، مجردها نیازمند خرید 280 ورق و متاهلین 480 ورق خواهند بود.

بنابراین در هجدهم اردیبهشت ماه مجردها برای اخذ وام مسکن باید 15 میلیون و 180 هزار تومان و متاهلین 26 میلیون تومان اوراق تهیه می کردند.

مرور قیمت وام مسکن در این دو دسته از متقاضیان نشان می دهد که افزایش قیمت اوراق دراین روز سبب شد نهایتا هزینه اخذ وام پس از یک ماه برای مجردها از مرز 15 میلیون تومان و برای متاهلین از مرز 26 میلیون تومان عبور کند. این افزایش نرخ سود وام مسکن را نیز به بیشترین رقم خود در این ماه رساند.

نرخ سود موثر وام مسکن

نرخ بازدهی داخلی یکی از روش های استاندارد برای ارزیابی طرح های مالی است. در این روش کوشش می گردد تا جریان نقدینگی با نرخ بازگشت نامعلومی به نرخ کنونی تنزیل داده شوند.

اساس این نرخ بر این مبنا است که مثلا یک مبلغ معین در زمان آینده با توجه به نرخ بازدهی در زمان حال چه ارزشی را دارد. بنابر توضحیات یاد شده با کسر هزینه تهیه اوراق برای مجردین و متاهلین از مبلغ وام مسکن، نرخ سود موثر برابر با 20.4 درصد خواهد بود. این متغیر اکنون در بالاترین میزان خود در یک ماه گذشته قرار کرفته و 2.9 واحد درصد از حد اسمی نرخ سود وام مسکن بالاتر است. این نرخ توسط بانک مسکن 17.5 درصد اعلام شده بود.

هزینه کل وام مسکن در طول 12 سال

نرخ سود موثر به این معناست که افراد در طول 12 سال معادل این سود مبلغی بیشتر از وامی که در ابتدا اخذ نموده اند را بایستی به بانک برگردانند. در همین خصوص نهایتا خالص هزینه های مجردینی که 18 اردیبهشت ماه برای اخذ وام مسکن به وسیله خرید اوراق تسه اقدام نموده و باید آن را در طول 12 سال به بانک باز پرداخت نمایند برابر با 175 میلیون و 300 هزار تومان خواهد بود. این رقم برای متاهلین 326 میلیون تومان برآورد شد.

قیمت وام مجردین در روز 18 اردیبهشت ماه نسبت به روز گذشته، شاهد 460 هزار تومان دیگر افت بوده است. این اختلاف برای متاهلین نیز نسبت به روز گذشته 780 هزار تومان محاسبه شد.

مقایسه قیمت اوراق تسهیلات بانک مسکن (تسه) نشان می دهد که میزان افزایش قیمت اوراق در ابتدای این هفته فرایندی صعودی به خود گرفته است.

منظور از میزان افرایش قیمت اوراق، اختلاف قیمت اوراق در هر روز با روز گذشته است. مشاهده تفاضل قیمت اوراق نشان می دهد که شتاب قیمت خرید اوراق فرایندی افزایشی را تجربه نموده است.

چنانچه فرایند افزایشی شتاب قیمت در روزهای دیگر نیز ادامه یابد باید منتظر ادامه فرایند بالارفتن قیمت در حوزه وام مسکن بود.

منبع: اقتصادنیوز

به "جهش قیمت وام مسکن به سقف یک ماهه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهش قیمت وام مسکن به سقف یک ماهه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید