جزئیات مهم درباره نحوه پرداخت بیمه بیکاری کرونا

به گزارش وبلاگ اندورید، مسعود بابایی امشب (چهارشنبه) در شبکه اجتماعی اینستاگرام به سوالات مطرح شده درباره بیمه بیکاری کرونا پاسخ داد.

جزئیات مهم درباره نحوه پرداخت بیمه بیکاری کرونا

به گزارش ایرنا، وی گفت: به واسطه گستردگی کرونا و لزوم پیشگیری از شیوع و اینکه تاکید مسئولان بر قطع زنجیره ارتباط بود، ما در عرض 50 ساعت، در اواخر اسفند ماه سامانه ای را طراحی کردیم که جوابگوی احتیاج متقاضیان بیمه بیکاری باشد و احتیاج به حضور در محل از سوی کارگران نداشته باشند. کارگران می توانند از کامپیوتر شخصی یا کافی نت ها در این سامانه ثبت نام نمایند و در درخواست بیمه بیکاری بدهند.

مدیرکل اشتغال و بیمه بیکاری وزارت کار اضافه کرد: متقاضیان بیمه بیکاری باید کدملی، کد بیمه و کد کارگاه را وارد سامانه نمایند. اگر کسی مشمول قانون کار نباشد یا بیمه پردازی نداشته باشد، همان لحظه پیغام می گیرد که مشمول بیمه بیکاری نیستید. اگر فرد بیمه شده، مشمول بیمه بیکاری بود، اطلاعات شخصی و کارگاهی را در مراحل بعد در سامانه وارد می نماید همان لحظه یک کد رهگیری صادر می گردد.

وی اطهارداشت: قرار بود بعد از ثبت نام و تامین منابع، بانک های عامل معرفی شوند و کارگران بتوانند شماره حساب خود را وارد نمایند. در عین حال پالایش از نوع بیمه پردازی نیز صورت خواهد گرفت و ما دسته بندی و تفکیک رسته ای را به ادارات کار استان ها خواهیم رساند.

وی ادامه داد: پیش بینی کردیم که بعد از تامین اقتصادی و 6 بانک عامل، پیغامکی به کارگران ارسال گردد که از کارگران بخواهد تا شماره حساب بانکی خود را در سامانه وارد نمایند. اگر فردی تا 15 فروردین در سامانه ثبت نام نموده باشد، تا الان پیغامک را دریافت نموده است. افرادی که بعد از این زمان ثبت نام نموده اند، به زودی پیغامک دریافت خواهند کرد.

بابایی توضیح داد: مبلغ پرداختی برای بیمه بیکاری کرونا الزماً طبق روال بیمه های بیکاری نیست. سازمان برنامه و بودجه با توجه به محدودیت در منابع یکسری اصلاحاتی را در نظر دارد که باید در ستاد ملی مقابله با کرونا مصوب گردد. از آنجا که اعلام شده مصوبات ستاد ملی کرونا، به منزله مصوبات شورای عالی امنیت ملی خواهد بود، تصمیم نهایی در خصوص مبلغی که به کارگران بابت بیمه بیکاری باید پرداخت گردد، از سوی ستاد مقابله با کرونا مصوب و اجرایی می گردد؛ بنابراین کارگران بابت بیمه بیکاری الزاماً همان مبلغ بیمه بیکاری عادی را دریافت نمی نمایند.

وی گفت: از 23 اسفند ماه 98 تا سرانجام 15 فرورودین 99 هر تعداد ثبت نامی داشتیم، پیغامک ارسال کردیم. در پیغامک کسانی که مشمول نشدند اشاره کردیم که فعلا مراجعه به ادارات کار نداشته باشند.

مدیرکل اشتغال و بیمه بیکاری وزارت کار اعلام کرد: تعداد متقاضیان بیمه بیکاری و ماه های که باید پرداخت گردد، دو عاملی است که در تصمیم ستاد مقابله با کرونا در خصوص مبلغ بیمه بیکاری موثر خواهد بود. این مسئله روز سه شنبه هم در ستاد ملی مقابله مطرح شد، اما نهایی نشد و احتیاج به اصلاحاتی داشت. امیدواریم در هفته آینده مبلغ بیمه بیکاری نهایی گردد تا ما بتوانیم ادامه فرآیند را با سرعت بیشتری انجام بدهیم.

وی شرح داد: اگر مدارس غیرانتفاعی شهریه را از والدین دریافت نمایند و کلاس ها به صورت مجازی برگزار شده باشد، معلمان مشمول بیمه بیکاری نمی شوند و مرکز آموزشی موظف به پرداخت حقوق است. این مسئله صراحتا در پیش نویس سازمان مدیریت و برنامه نیز تاکید شده است. کافرمای اصلی موظف است که حق و حقوق کارگر خود را بپردازد و آموزش مجازی از آن مستثنی نیست.

وی اظهارداشت: افرادی که بیکاریشان متاثر از کرونا نبوده، اما طبق روال بیکار شده اند، بر اساس بند 6 شیوه نامه مشترک باید همان روال قبل در تقاضای بیمه بیکاری را انجام دهند و مراجعه حضوری به ادارات کار داشته باشند. تمرکز ما بر مشاغلی است که متاثر از کرونا هستند. براساس ماده 6 قانون بیمه بیکاری برای بیکاری کرونایی شرایط خاصی را در نظر گرفتیم و این مورد را جزو موارد غیرمترقبه به حساب می آید.

بابایی گفت: مشاغل کم خطر از 23 فروردین آغاز به کار نموده اند و بعضی هم از 30 فروردین آغاز به کار می نمایند. اگر برحسب شرایط کارگاهی مجبور به تعطیلی شد، شرایط آن را لحاظ می کنیم. این افراد شامل ماده 15 و 16 قانون کار مربوط به تعلیق قرارداد کار هستند. در صورتی که کارگران خارج از شرایط کرونا بیکار شده اند، طبق روال بیمه بیکاری می گیرند.

وی اعلام کرد: بانک اطلاعاتی بر اساس لیست بیمه پردازی ماه های دی و بهمن است. کارگرانی که کارفرما این دو ماه بیمه را برایشان واریز ننموده، احتمالاً پیغامک عدم شمولیت می خورند. این افراد باید از کارفرما بخواهند که بیمه پردازی را انجام دهد و به وسیله ادارات کار پیگیر باشند.

مدیر کل اشتغال و بیمه بیکاری وزارت کار گفت: کارگر روزمزد اگر بیمه نداشته باشد، نمی تواند بیمه بیکاری بگیرد. البته وزارت رفاه درصدد راه چاره هایی برای این کارگران نیز هست. اگر فردی بیمه خویش فرما داشته باشد، نمی تواند از مزایای بیمه بیکاری استفاده کند.

وی اضافه کرد: اگر کارگری در دی و بهمن ماه در کارگاه دیگری کار می نموده و الان کد کارگاه فعلی اش را وارد سیستم نموده است، پیغامک عدم شمولیت دریافت می نماید.

بابایی شرح داد: میزان مقرری روزانه بیمه شده بیکار معادل (55%) متوسط مزد یا حقوق و یا کارمزد روزانه بیمه شده می باشد. به مقرری افراد متأهل یامتکفل، تا حداکثر (4) نفر از افراد تحت تکفل به ازاء هر یک از آن ها به میزان (10%) حداقل دستمزد که سال جاری حدوداً 183 هزار تومان است، اضافه نموده خواهد شد. در هر حال مجموع دریافتی مقرری بگیر نباید از حداقل دستمزد، کمتر و از (80%) متوسط مزد یا حقوق وی بیشتر باشد. کسانی که در سال گذشته بیمه بیکاری می گرفتند و غیرکرونایی هستند به همان منوال قبل بیمه بیکاری دریافت می نمایند.

وی گفت: خودروی شخصی رانندگان مسافرکش بیمه بیکاری ندارد. اگر تاکسی متعلق به فرد دیگری باشد شامل مواد دو و سه قانون کار است که باید برای بیمه بیکاری اقدام کند، اما اگر تاکسی متعلق به خود فرد باشد و حتی اگر بیمه رانندگان تاکسی هم داشته باشد، بازهم نمی توانیم کاری برای این افراد بکنیم و مشمول نیستند.

بابایی گفت: درباره کارکنان دانشگاه های غیرانتفاعی و آزاد، اگر فردی مشمول قانون کار باشد و دانشگاه در این مدت از دانشجویان شهریه نگرفته باشد، کارکنان مشمول بیمه بیکاری می شوند، اما اگر کلاس ها به صورت مجازی برگزار شده باشد، باید دانشگاه حقوق فرد را بپردازد. در بخش خدمات و کارگری تقاضای بیمه بیکاری بدهند.

مدیرکل اشتغال و بیمه بیکاری وزارت کار گفت: کارگران آژانس های هواپیمایی می توانند در سامانه ثبت نام نمایند، چون جزو مشاغل مشمول بیمه بیکاری هستند.

وی اعلام کرد: شرایط در بحث مهدکودک ها و سایر مراکز در تبادل نظر با بهزیستی معین خواهد شد و در خصوص بازنشستگان نیز در حال تصمیم گیری برای شرایط کرونای شان مدیرعامل صندوق تامین اجتماعیی تدابیری خواهد داشت.

منبع: فرارو

به "جزئیات مهم درباره نحوه پرداخت بیمه بیکاری کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات مهم درباره نحوه پرداخت بیمه بیکاری کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید