بچه ها چند لیوان شیر بخورند؟

به گزارش وبلاگ اندورید، پروین میرمیران متخصص تغذیه، با اشاره به مصرف روزانه شیر در گروه های مختلف سنی، گفت: برای بچه ها توصیه شده که روزانه حداقل دو لیوان شیر بخورند و در مورد بچه ها بالای دو سال توصیه به مصرف شیر کم چرب و بچه ها زیر دو سال طبق علم روز و نظر اسلام توصیه به مصرف شیر مادر شده است.

بچه ها چند لیوان شیر بخورند؟

وی ادامه داد: تغذیه با شیر مادر مناسب ترین نوع تغذیه برای شیرخوار است. پس از زایمان، هیچ لحظه ای را برای شروع تغذیه با شیر مادر نباید از دست داد. چربی موجود در شیر مادر از نوع چربی هایی زنجیره متوسط و بلند است که به راحتی قابل هضم هستند و شیر مادر حدود 4 درصد چربی دارد. در حال حاضر علم روز به این نتیجه رسیده که مادران در سراسر دنیا و حتی آمریکا تشویق می شوند تا به فرزندانشان شیر خود را بدهند.

میرمیران اضافه نمود: شیر مادر برای رشد جسمی و ذهنی کودک با وجود چربی، برای رشد غشاهای سلولی مؤثر است. بچه های که شیر مادر دریافت می کنند، در مقابل بیماری هایی همچون سرطان، ام اس و سایر بیماری ها مقاوم هستند، چرا که شیر مادر سرشار از ایمونوگلوبین های تقویت کننده سیستم ایمنی است.

وی در مورد بچه های که شیر مادر نمی خورند، گفت: عدم مصرف شیر مادر نرمی استخوان را به دنبال دارد و در الگوهای غذایی و راهنماهای روزانه گفته می شود که نوزادان باید شیر مادر را دریافت کنند.

این متخصص تغذیه، درباره تأثیرگذاری مصرف شیر بر استخوان ها، گفت: افرادی که تا سن بلوغ شیر را تا دو لیوان در روز مصرف می کنند، از رشد استخوانی بهتری برخوردارند. یعنی رشد آنها متناسب با قد و ژنتیک خانواده خواهد بود. اما افرادی که شیر کمتر مصرف می کنند ممکن است از جهت قدی به حد پتانسیل نرسند.

میرمیران ادامه داد: شیر در گروه لبنیات بیشترین تأثیر را نسبت به کلسیم بر استخوان ها دارد. بنابراین برای جلوگیری از نرمی استخوان در بچه ها شیر را توصیه و در بزرگسالان برای پیشگیری از پوکی استخوان و شکستگی های نواحی مختلف استخوان ناحیه دست و…، نیز توصیه به مصرف لبنیات به ویژه لبنیات غنی شده از ویتامین D می شود. چون جذب کلسیم با ویتامین D افزایش می یابد. بنابراین اگر کلسیم در کنار ویتامین D باشد جذب آن بهتر است و از پوکی استخوان پیشگیری می کند. برای همین به افراد مسن توصیه می شود یک تا دو لیوان شیر به طور روزانه به منظور جلوگیری از پوکی استخوان مصرف کنند.

منبع: همگردی

به "بچه ها چند لیوان شیر بخورند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بچه ها چند لیوان شیر بخورند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید