10 نکته برای بچه ها مبتلا به دیابت

به گزارش وبلاگ اندورید، دیابت بچه ها به راحتی کنترل می شود و کودک تنها با تزریق انسولین و کمی مراقبت در تغذیه به زندگی معمولی خود ادامه می دهد

10 نکته برای بچه ها مبتلا به دیابت

به گزارش، تازمانی که بچه ها شیر می خورند، شیر به قند ساده گلوکز تبدیل می شود و این ماده در جریان خون تحت تاثیر انسولین برای رشد و فعالیت های سلولی مورد استفاده قرار می گیرد. لوزالمعده مسئول ترشح انسولین در بدن است و به طور اتوماتیک مقدار ترشح انسولین را تنظیم می کند؛ اما زمانی پیش می آید که لوزالمعده انسولین ترشح نمی کند یا انسولین ترشح شده وارد سلول های بدن نمی شود و میزان آن در خون افزایش می یابد. حالت اول در بچه ها اتفاق می افتد که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

توصیه های غذایی برای پیشگیری از دیابت

1- تشنگی

2- پرادراری

3- اشتهای زیاد

4- کاهش وزن

5- خستگی

6- تغییر خلق و خو

7- تاری دید

8- احتمال عفونت قارچی دختران دیابتی

یکی از دلایلی که باعث می شود بچه ها به دیابت مبتلا شوند، نوعی واکنش سیستم ایمنی به سلول های تولیدکننده انسولین در لوزالمعده است و بدن این سلول ها را به عنوان مزاحم شناسایی و به آن ها حمله می کند و از بین می برد. اگر چه ممکن است سابقه خانوادگی در بروز بیماری نقش داشته باشد، اما هنوز محققان پیروز به شناسایی عوامل موثر در بیماری دیابت بچه ها نشده اند. به این نوع دیابت، دیابت وابسته به انسولین گفته می شود و اگر چه 5 تا 10 درصد موارد کل بیماری را تشکیل می دهد، اما کنترل آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

هر کسی که از کودک مبتلا به دیابت مراقبت می کند لازم است با طرز استفاده از دستگاه تست قند خون آشنایی داشته باشد.

بهتر است روش تزریق صحیح انسولین را از پزشک خود آموزش ببینید.

رژیم غذایی کودک خود را کنترل کنید و با متخصص تغذیه در ارتباط باشید.

کودک را در جریان بیماری و ویزیت های پزشک قرار دهید تا از آخرین شرایط خود آگاه باشد.

با کنترل بیماری، مانع فعالیت و جست وخیز های بچه هاه او نشوید.

با مشورت پزشک، کودک را از خوردن منع نکنید؛ چرا که هرم غذایی کودک باید شامل انواع موادغذایی از کربوهیدرات گرفته تا فیبر و قند باشد.

کودک دیابتی باید دو نوع انسولین تزریق کند؛ یک انسولین پایه که لازم است هر 24 ساعت یک بار تزریق شود. این تزریق باید شب ها و سر ساعت مشخصی انجام شود. دوم انسولین کوتاه اثر که معمولاً بهتر است قبل از وعده های اصلی غذا باشد؛ همچنین باید بعد از شمارش کربوهیدرات های مواد خوراکی، انسولین تزریق شود.

بهتر است قند خون کودک قبل از تزریق انسولین در وعده های اصلی اندازه گیری شود.

در نوزادانی که در ابتدای تولد بیشتر از 4 کیلو وزن دارند، احتمال این که در بزرگ سالی به دیابت مبتلا شوند، زیاد است. بنابر این پدر و مادر ها باید با مشاهده علایم، برای غربالگری دیابت فرزندشان اقدام کنند.

با این که درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد، اما بیماری دیابت به معنای سرانجام زندگی یا کوتاه شدن آن نیست. دیابتی ها می توانند 80 یا 90 ساله شوند و به طور طبیعی به زندگی باکیفیت خود ادامه دهند.

مطالعه محققان بریتانیایی نشان می دهد از 8سالگی بروز برخی علایم حاکی از افزایش خطر ابتلا به دیابت در بزرگ سالی است. به گزارش مهر، محققان انگلیسی نمونه خون جمع آوری شده بیش از 4000 شرکت کننده در سنین 8، 16، 18 و 25 را بررسی و الگو های خاص مراحل اولیه ابتلا به دیابت نوع2 را مشخص کردند. جوشوآ بل، سرپرست گروه تحقیق می گوید: ما می دانیم که ابتلا به دیابت یک شبه اتفاق نمی افتد؛ آن چه نمی دانیم این است که علایم اولیه بیماری دیابت از چه سنی آغاز می شود. به گفته محققان، درحالی که دیابت شایع ترین بیماری در سنین سالمندی است، اما علایم و نشانه های آن، حدود 50 سال زودتر از تشخیص آن بروز می کند. محققان دریافتند در بچه ها در معرض ریسک بالا، در 8 سالگی سطح برخی انواع کلسترول خوب HDL از انواع دیگر کلسترول ها از جمله کلسترول بد LDL، پایین تر بود. همچنین نتایج این مطالعات نشان داد تا 16 و 18 سالگی، التهاب و اسید های آمینه هم افزایش یافتند. این تفاوت ها با گذشت زمان تشدید شد.

منبع: خراسان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "10 نکته برای بچه ها مبتلا به دیابت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 نکته برای بچه ها مبتلا به دیابت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید