10 سوال مهم در مصاحبه استخدام کارشناس کنترل پروژه

به گزارش وبلاگ اندورید، استخدام کردن افراد برای هر شغل و مقامی همیشه کاری سخت و چالش برانگیز بوده است. هیچ ضمانتی وجود ندارد که شخص مورد قبول در مصاحبه به تمام آنچه که می گوید و ادعا دارد عمل کرده و نیازهای شما را برآورده سازد.

10 سوال مهم در مصاحبه استخدام کارشناس کنترل پروژه

بیایید از نقطه نظر کنترل پروژه به قضیه نگاه کنیم، آیا شما فردی را برای این کار انتخاب می کنید که اگر در راستا پروژه با شکست مواجهه شد از زمین بلند شده و تمام تلاش خود را برای احیای آن انجام دهد؟ آیا فرد مورد نظر با برنامه های نرم افزاری داخلی و خارجی آشنا است؟ آیا مطمئن هستید وی از مهارت های لازم و دانش کنترل پروژه برخوردار بوده و تمام آنچه که مد نظر دارید را برآورده می سازد؟

خوب، در این نوشته از ما ما شما را با 10 سوالی که کمک می کنند تا بتوانید بهترین کارشناس کنترل پروژه را انتخاب کرده و مهارت ها و دانش وی را در مصاحبه محک بزنید آشنا می کنیم. با ما همراه باشید.

سوالات مهم در مصاحبه استخدام کارشناس کنترل پروژه

1. چگونه از وقفه یا تاخیر در فرایند پروژه استفاده مفید می کنید؟

این سوال خوبی است، زیرا متوجه می شوید برنامه ریز با استعداد شما با بهترین تمرینات و ضروری ترین مهارت ها در زمان بندی و برنامه ریزی کارها آشنا است. آشنایی با بهترین تمرینات در طول پروژه ساخت و ساز منجر به استفاده مفید از تاخیرها و وقفه های پیش آمده در فرآیند کار می گردد.

پاسخ مخاطب به این سوال:برای مثال از این زمان برای عمل آوری بتن یا خشک شدن رنگ استفاده می کنم.

2. اگر برنامه توسط شخصی دیگر طرح ریزی شده و به شما ارائه گردد، چگونه آن را تحلیل و آنالیز خواهید کرد؟

خوب بودن این سوال به این دلیل است که شما به این مسئله پی خواهید برد که افراد مورد نظر می توانند وظایف بزرگ و سنگین را به وظایف کوچک تر تقسیم کرده و آن ها را مدیریت کنند یا خیر؟

علاوه بر آن دچار ابهام می گردند یا به دنبال راه چاره خواهند بود؟ و این که آیا آن ها به اندازه کافی از اعتماد به نفس لازم برای کمک دریافت در انجام وظایفی که دانش کافی در مورد آن ها ندارند برخوردار هستند یا خیر؟ در نهایت متوجه خواهید شد که آیا آن ها سیستم خاصی برای تحلیل و ارزیابی برنامه های احتمالی دارند یا خیر؟

پاسخ مخاطب به این سوال: تمام یادداشت ها و برنامه ریزی هایی که در برنامه ثبت شده اند را دنبال می کنم. این کار بسیار ساده است.

3. چگونه با آنالیز برنامه ماهیانه ارتباط برقرار می کنید؟

یک گزارش ماهیانه از برنامه، اطلاعات مختلفی در اختیار افراد و مخاطبان مختلف قرار می دهد. آیا مخاطب شما می تواند تشخیص دهد که همه مخاطبان نمی خواهند داده های یکسانی را ببینند؟ آیا فرد مورد نظر می تواند موارد مهم و نقاط ضعف و قوت را بفهمد و ارزیابی کند؟

پاسخ سریع مخاطب به این سوال: من فقط گزارش را از طریق فایل اکسل به همراه تمام داده ها چاپ کرده و استفاده می کنم.

4. چگونه با یک پروژه ناقص یا پروژه ای که اطلاعات آن از دست رفته اند برخورد می کنید؟

این سوال به شما نشان می دهد که آن ها چگونه اطلاعات از دست رفته و ناقص را مدیریت می کنند و چه مهارت هایی در تکمیل اطلاعات و برنامه ریزی وظایف گوناگون دارند. اگر فردی دارای چنین صلاحیتی باشد سعی می کند خود یک برنامه واضح و مشخص طرح ریزی کند.

پاسخ مخاطب: حدس میزنم این وظیفه فردی دیگر است که تمام اطلاعات را در اختیار من بگذارد.

5. چگونه مجوزها، حق و حقوق و برنامه ریزی های نهایی را زمان بندی، مدیریت و دنبال می کنید؟

این یک سوال کلی است اما با پرسیدن آن متوجه می شوید فرد چه مقدار مسئولیت پذیر است و می تواند این موارد را مدیریت نماید.

پاسخ مخاطب: به نظر من این کارها به عهده مدیر پروژه می باشد.

6. در مورد موفقیت هایی که در برنامه های تیمی بدست آورده اید توضیح دهید!

این سوال به شما کمک می کند بفهمید فرد مورد نظر چگونه در فعالیت های تیمی ظاهر می گردد. تحقیقات اخیر نشان داده اند که بیشتر ما انسان ها به دو دسته تقسیم می شویم: بخشنده و گیرنده. آیا مخاطب شما بخشنده است؟ به عبارت دیگر هنگامی که از فعالیت های گروهی صحبت می کند بیشتر واژه من را به کار می برد یا ما. آیا او فرد دیگری را مقصر اشتباهات یا موفقیت های خود می داند؟

پاسخ مخاطب: تنها من بودم که تیم پروژه را به سمت موفقیت هدایت و پشتیبانی کردم.

7. راه چاره شما برای اعلام خبرهای ناخوشایند چیست، به نحوی که آن ها مانع خدشه دار شدن روابط شما نشوند؟

با پرسیدن این سوال شما متوجه می شوید که مخاطب با موارد پیش بینی نشده و اجتناب ناپذیر چگونه کنار خواهد آمد و واکنش وی نسبت به آن ها چیست. آیا آن ها به فکر تقویت روابط و کنار آمدن با مسائل هستند یا هنگامی که در این موقعیت قرار می گیرند متشنج می شوند.

پاسخ مخاطب: اگر خبر بدی باشد تنها یک ایمیل به مدیر پروژه ارسال میکنم و وی را در جریان می گذارم.

8. هنگامی که اعضای تیم پروژه نمی توانند کار را به اتمام برسانند چه واکنشی نشان می دهید؟

با این سوال نیز از این موضوع آگاه می شوید که آیا فرد مورد نظر می تواند در مواقع بحران چاره ای بیندیشد و انگیزه را به اعضا بازگردانده و تیم را دوباره احیا کند یا خیر؟

پاسخ مخاطب: وقتی به حرف های من گوش نمی دهند همچنان مشکل پیش خواهد آمد.

9. چقدر به کنترل پروژه علاقمند هستید؟

افرادی که به کار خود علاقمند هستند می توانند به دیگران نیز انگیزه دهند و تیم را به سمت موفقیت هدایت کنند. در واقع شور و هیجان هر فرد به دیگری منتقل خواهد شد که این خود یکی از رموز موفقیت در پروژه است.

10. در محل کار قبلی خود چگونه پروژه را کنترل و برنامه ریزی کرده اید؟

کارشناس کنترل پروژه لزوماً بر تصمیمات نهایی پروژه تاثیر نمی گذارد اما پیشنهادات وی می تواند به فرایند بهبود پروژه کمک کند. با پرسیدن این سوال متوجه می شوید فرد از چه مهارت ها و تجربیاتی برخوردار است.

پاسخ فرد: این وظیفه به عهده مدیر پروژه است. من به عنوان کارشناس نمی توانم بر فرآیند پروژه تاثیر بگذارم چون چندین بار برای این کار تلاش کرده ام اما نتیجه مطلوبی نگرفتم.

کلام پایانی

آن چه در این نوشته از سایت ما مورد ارزیابی قرار گرفت، ارائه سوالات مهمی بود که در مصاحبه استخدامی کاشناسان کنترل پروژه پرسیده می گردد. ما همچنین پاسخ را نیز برای شما در ادامه هر سوال قرار داده ایم تا با نحوه سوال و جواب این گونه آزمون ها آشنا شوید. امیدواریم مطالعه این مطلب برای شما مفید بوده باشد. در صورت تمایل نظرات خود در این زمینه را با ما در میان بگذارید.

منبع: ساختمانچی

به "10 سوال مهم در مصاحبه استخدام کارشناس کنترل پروژه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 سوال مهم در مصاحبه استخدام کارشناس کنترل پروژه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید