مون پلیه و دیگر شهرهای فرانسه با حمل و نقل عمومی رایگان

به گزارش وبلاگ اندورید، مون پلیه (Montpellier) یکی از شهرهای برجسته فرانسه به شمار می رود که قرار است در سال 2023 میلادی حمل و نقل عمومی را برای شهروندان خودش رایگان کند. با اجرای این طرح، مون پلیه به بزرگترین شهر فرانسه تبدیل می گردد که چنین طرحی را به اجرا می گذارد. در ادامه همراه با ما باشید.

مون پلیه و دیگر شهرهای فرانسه با حمل و نقل عمومی رایگان

از تاریخ 21 دسامبر سال 2023 میلادی، ساکنین بومی شهر مون پلیه قادر خواهند بود تا در سراسر شبکه اتوبوس رانی و تراموای شهر از حمل و نقل عمومی رایگان استفاده نمایند. هدف از اجرای این طرح، کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، کاهش سطح آلودگی و بهبود دسترسی ساکنین شهر به نقاط مختلف آن است.

شهردار مون پلیه یعنی میشائل دلافوس در این رابطه اظهار داشته:

با اجرای طرح حمل و نقل عمومی رایگان، ما به معیارهای بزرگی از عدالت اجتماعی و پیشرفت به شکلی جسورانه عمل می کنیم و این در حالی است که این طرح به محیط زیست نیز یاری خواهد نمود.

مون پلیه در حالی طرح حمل و نقل عمومی رایگان را از اواخر سال 2023 میلادی به اجرا در می آورد که این شهر از ماه سپتامبر سال 2020 میلادی حمل و نقل را در تعطیلات آخر هفته رایگان نموده است. این در حالی بود که در سال 2021 میلادی نیز حمل و نقل رایگان در کل هفته به افراد زیر 18 سال و بالای 65 سال ارائه می شد.

حمل و نقل عمومی در کدام شهرهای فرانسه رایگان است؟

نکته جالب توجه آن است که مون پلیه در زمینه حمل و نقل عمومی رایگان چندان پیشگام نیست و شهرهای دیگری در فرانسه نیز از مدت ها قبل و از زمان غیرمتمرکز شدن حمل و نقل عمومی در کل فرانسه، این چنین طرح هایی را به اجرا در آورده اند. البته بیشتر شهرهای اجرانماینده این طرح، کمتر از 150000 نفر جمعیت دارند.

شهر دانکرک با بیش از 200000 نفر جمعیت، بزرگترین شهر در فرانسه به شمار می رود که تا به امروز طرح رایگان حمل و نقل عمومی را به اجرا در آورده است. در این شهر و پس از اعلام رایگان بودن اتوبوس ها، میانگین مسافران 85 درصد افزایش داشت. بودجه این طرح با افزایش اندک مالیات اتخاذ شده از شرکت های دولتی و خصوصی با بیش از 10 کارمند تامین می گردد.

به طور کلی، 39 منطقه در فرانسه طرح هایی این چنینی را به اجرا در آورده اند که از جمله آن ها می توان به حومه شهر مارسی به نام اوباگن، شهر بندری کاله و کمون غربی نیور اشاره نمود. در این میان، شهر مون پلیه به عنوان بزرگترین شهری شناخته می گردد که قرار است چنین طرحی را به اجرا بگذارد.

مزایا و معایب حمل و نقل رایگان چیست؟

هواداران طرح حمل و نقل عمومی رایگان می گویند این چنین طرح هایی باعث می گردد تا استفاده از خودرو کاهش پیدا کند و در نتیجه آلودگی و انتشار گازهای گلخانه ای کاهش می یابد. از سوی دیگر، حمل و نقل رایگان باعث می گردد تا مردم بیشتر به سمت مراکز شهر بروند و دسترسی بهتری به مراکز خرید داشته باشند و در کل، دموکراسی حمل و نقل را ثابت می نماید.

با این حال، بعضی بر این باور هستند که این طرح رایگان می تواند سرمایه گذاری و توسعه در بخش حمل و نقل را کاهش بدهد و هزینه های این طرح نیز می تواند روی دوش مالیات دهندگان سنگینی کند. از سوی دیگر، سفرهای رایگان می تواند باعث افزایش تقاضا برای سفر به سمت منطقه ها شلوغ شهری گردد و در شلوغ تر شدن شهر تاثیرگذار باشد.

آیا دیگر کشورهای اروپایی نیز حمل و نقل رایگان دارند؟

دو کشور اروپایی به علت طرح های حمل و نقل رایگان پیشگامانه خودشان در بین دیگر کشورها متمایز هستند. تالین، مرکز استونی، از سال 2013 میلادی حمل و نقل عمومی رایگان را در اختیار ساکنین خودش قرار داده است. در سال 2020 میلادی نیز لوکزامبورگ به اولین کشور در دنیا تبدیل شد که به طور کلی کرایه حمل و نقل عمومی را لغو کرد.

اسپانیا نیز در طرحی که تا انتها امسال میلادی ادامه دارد، در حال آزمایش بلیط رایگان قطار برای سفرهای کوتاه و در حد میانه است. هدف از اجرا این طرح، کاهش تأثیر بحران هزینه های زندگی و بعلاوه کاهش انتشار کربن دی اکسید است. آلمان نیز در بین ژوئن تا اوت سال گذشته میلادی نیز اقدامی این چنینی انجام داده و حمل و نقل عمومی در سراسر کشور را با تخفیف ارائه نموده است. در کل، بیش از 50 شهر در سراسر اروپا حمل و نقل عمومی را به شهروندان خودشان ارائه می نمایند که در راستای بهبود شرایط اقلیمی و بعلاوه برابری اجتماعی است.

منبع: فوت و فن / euronews.com

به "مون پلیه و دیگر شهرهای فرانسه با حمل و نقل عمومی رایگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مون پلیه و دیگر شهرهای فرانسه با حمل و نقل عمومی رایگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید