کاهش بیماری های قلبی- عروقی و کلیوی در بیماران دیابتی

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود دریافتند که مصرف نوعی داروی ضد دیابت می تواند میزان ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی و کلیوی را در بیماران مبتلا به دیابت کاهش دهد.

کاهش بیماری های قلبی- عروقی و کلیوی در بیماران دیابتی

به گزارش خبرنگاران و به نقل از نیوزبیزر، یک آزمایش بالینی که روی بیش از 9900 نفر در 24 کشور اجرا شده، نشان می دهد که نوعی داروی ضد دیابت می تواند بیماری های قلبی- عروقی و کلیوی را در افراد میانسال و افراد مبتلا به دیابت نوع دو کاهش دهد.

این پژوهش که طی پنج سال انجام شد، نشان داد افرادی که داروی ضد دیابت موسوم به دولاگلوتاید(dulaglutide) را مصرف کرده بودند، در مقایسه با افرادی که این دارو را مصرف نکرده بودند، 12 درصد کمتر به مسائل قلبی- عروقی مانند سکته و حمله قلبی دچار شدند. اثر این دارو، هم در زنان و هم در مردانی بررسی شد که برخی از آنها پیش از آزمایش به بیماری قلبی- عروقی مبتلا بودند و برخی این بیماری را نداشتند. این دارو طی دوره آزمایشی توانست پیشرفت بیماری کلیه را تا 15 درصد کاهش دهد.

هرتزل گرستاین(Hertzel Gerstein)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: افراد مبتلا به دیابت، دو برابر بیش از دیگران، به بیماری های قلبی- عروقی مانند سکته و حمله قلبی مبتلا می شوند و تا 40 درصد از این افراد نیز در معرض بیماری های کلیوی قرار دارند. آزمایش ما نشان می دهد که دولاگلوتاید می تواند با بهبود کنترل دیابت، کاهش وزن و فشار خون در افراد میانسال مبتلا به دیابت نوع دو، به کاهش خطر ابتلاء به چنین بیماری هایی کمک کند.

از هر پنج فرد بالای 60 سال مبتلا به دیابت، تقریباً یک نفر به دیابت مبتلا می شود که بیشتر دیابت نوع دو را شامل می شود. تقریباً 10 درصد بزرگسالان در جهان، به دیابت مبتلا هستند که معادل 425 میلیون نفر در جهان است.

دولاگلوتاید که یک بار در هفته تزریق می شود، می تواند گلوکز را کاهش دهد و به پانکراس کمک کند تا هنگام بالا بودن قند خون، مقدار مناسبی از انسولین را آزاد کند، معده را پس از مصرف غذا خالی کند و اشتها و وزن را کاهش دهد.

گرستاین اضافه کرد: شرکت کنندگان این آزمایش، به مدت پنج سال مورد بررسی قرار گرفتند که این زمان نسبت به پژوهش های پیشین، بیشتر بود. 46 درصد شرکت کنندگان را زنان تشکیل می دادند و کمتر از یک سوم آنها، سابقه بیماری قلبی- عروقی داشتند. دولاگلوتاید در این آزمایش توانست به کاهش وزن، لیپوپروتئین کم چگالی و فشار خون کمک کند و ضربان قلب را کمی افزایش دهد. البته مصرف این دارو، برخی عوارض جانبی گوارشی از جمله یبوست را نیز به همراه داشت که میزان آن، 47 درصد گزارش شد.

این پژوهش، در مجله The Lancet به چاپ رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "کاهش بیماری های قلبی- عروقی و کلیوی در بیماران دیابتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش بیماری های قلبی- عروقی و کلیوی در بیماران دیابتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید