هشدار کمبود 50 میلیون مترمکعبی سوخت نیروگاه ها در زمستان

به گزارش وبلاگ اندورید، در سال های گذشته تامین سوخت زمستانی بیشتر با محدود کردن خوراک پتروشیمی ها و البته کاهش گازرسانی به نیروگاه ها انجام می شد و نیروگاه ها هم در فصل سرد سال، به جای گاز از سوخت های مایع شامل گازوئیل و مازوت استفاده می کردند.

هشدار کمبود 50 میلیون مترمکعبی سوخت نیروگاه ها در زمستان

با افزایش گازرسانی در کشور و اتصال همه نیروگاه ها به شبکه گاز (بجز 2 نیروگاه) تامین گاز در زمستان سخت تر شد. اگرچه اکنون ظرفیت فراوریگاز ایران به بالای یک میلیارد مترمکعب در روز رسیده اما افزایش تعداد مشترکان در کنار الگوی غلط مصرف همیشه سرعتی بیشتر از رشد ظرفیت فراوری داشته است.

از همین رو نگرانی ها نسبت به تامین سوخت زمستانی البته با اولویت بخش خانگی بیش از گذشته شده، تا آنجا که وزیر نفت دولت سیزدهم یکی از مهمترین اولویت های خود را تامین گاز زمستانی اسم نموده است.

جواد اوجی درباره تدابیر وزارت نفت برای تامین گاز مورد احتیاج مردم در فصل سرما، گفت: با فرایند کنونی مصرف گاز طبیعی در کشور، پیش بینی می کنیم حدود 200 میلیون مترمکعب کسری گاز در فصل سرما داشته باشیم.

البته وزیر نفت اظهار امیدواری نموده بر اساس برنامه ریزی اجرا شده، بتوان با برداشت حداکثری گاز از میدان مشترک پارس جنوبی زمستان بدون چالشی را سپری کرد.

با این حال کمبود گاز در زمستان بسیار جدی است. در سال های گذشته هم اگرچه دیگر قطعی گاز بخش خانگی به ویژه در استان های شمالی اتفاق نیفتاد اما نیروگاه ها با کاهش گازرسانی در زمستان دست به گریبان بودند.

این موضوع در کنار پایین بودن بازده نیروگاه های کشور، زنگ خطری برای قطعی برق در زمستان است.

آمارها نشان می دهد در زمستان سال گذشته در بعضی روزها، گاز تحویلی به نیروگاه ها به زیر 70 میلیون مترمکعب در روز رسید. این در حالی است که اگر نیروگاه های کشور بخواهند با همه ظرفیت خود کار نمایند سوختی معادل 190 میلیون متر مکعب گاز در روز احتیاج دارند.

بنابراین بقیه سوخت مورد احتیاج نیروگاه ها در زمستان از طریق سوخت مایع تامین شده است.

با این حال نگاهی به مصرف سوخت مایع در کشور هم نشان می دهد که توانایی تامین روزانه 120 میلیون لیتر گازوئیل و مازوت برای تحویل به نیروگاه های کشور وجود ندارد.

آنالیز ها شان می دهد تعهد روزانه تحویل سوخت مایع به نیروگاه ها معادل 50 میلیون لیتر در روز است. بخشی از این 50 میلیون لیتر از مخازن ذخیره سازی نیروگاه ها که در تابستان پر شده تامین می گردد و بخشی دیگر روزانه به نیروگاه ها تحویل خواهد شد.

بنابراین حتی اگر در زمستان گاز تحویلی به نیروگاه ها روزانه 100 میلیون مترمکعب در روز باشد باز هم نیروگاه ها با کمبودی معادل 50 میلیون لیتر سوخت در روز برای استفاده از همه ظرفیت خود روبه رو خواهند بود.

در پنج ماهه ابتدایی سال جاری روزانه 18 میلیون لیتر گازوئیل به نیروگاه ها تحویل شده و این در حالی است که مصرف در این بازه زمانی روزانه 12 میلیون لیتر برآورد می گردد. در هفت ماهه بعد سال اما در حالی که مصرف به 32 میلیون لیتر در روز می رسد، تحویل گازوئیل 29 میلیون لیتر خواهد بود که این تراز منفی از محل ذخیره گازوئیل در پنج ماهه ابتدایی سال در نیروگاه ها تامین خواهد شد.

مصرف نفت کوره هم در حالی که در پنج ماهه نخست سال در نیروگاه ها روزانه بین سه تا چهار میلیون لیتر بوده، در زمستان به 18 میلیون لیتر در روز می رسد.

با توجه به این اعداد و ارقام معین می گردد که روزانه می توان تا 50 میلیون لیتر سوخت مایع (شامل 32 میلیون لیتر گازوئیل و 18 میلیون لیتر مازوت) در نیروگاه ها مصرف کرد. نگرانی ها آنجا بیشتر می گردد که مصرف گازوئیل در داخل کشور هم رو به رجحان است. اکنون مصرف گازوئیل در بخش حمل و نقل کشور 70 میلیون لیتر در روز است و با توجه به ظرفیت فراوری 115 میلیون لیتری پالایشگاه های کشور برای فراوری گازوئیل، حدود 40 میلیون لیتر برای سایر مصارف باقی می ماند.

حتی برای تامین سوخت مورد احتیاج و تکمیل ذخیره سازی سوخت در نیروگاه ها، صادرات فرآورده های نفتی در هفته های گذشته متوقف بود که این موضوع در طولانی مدت می تواند به بازارهای صادراتی ایران آسیب بزند.

اگرچه می توان مازوت بیشتری به نیروگاه ها تحویل داد اما مصرف بیشتر مازوت آلودگی هوا را در زمستان به همراه خواهد داشت. از همین رو برای تامین سوخت مورد احتیاج نیروگاه ها دست کم به روزانه 120 تا 130 میلیون مترمکعب گاز احتیاج است.

بنابراین اگر مصرف بخش خانگی به بالای 700 میلیون متر مکعب در روز برسد، سوخت رسانی به نیروگاه ها مختل خواهد شد. این در حالی است که اگر مصرف بخش خانگی گاز 600 میلیون متر مکعب در روز ثابت باشد، می توان با گاز رسانی 130 میلیون متر مکعبی به نیروگاه ها و تامین بخشی از احتیاج صنایع مختلف مانند سیمان، فرایند سوخت رسانی در کشور را مدیریت کرد.

در کنار این موضوع، باید سوخت رسانی به نیروگاه ها را هم اولویت بندی کرد تا با سنکرون (اتصال شبکه) سراسری شبکه برق مانع از اختلال در برق رسانی شد. در واقع با گاز رسانی به نیروگاه ها با بازدهی بالاتر و کاهش سوخت رسانی به نیروگاه های دیگر، بالاترین بازدهی را از سوخت تحویلی ایجاد کرد.

بعلاوه باید درباره اصلاح الگوی مصرف و کاهش هدر رفت انرژی در کشور هم گام های اساسی برداشت.

بازار بهینه سازی انرژی در ایران با توجه به شرایط موجود نزدیک به 3.5 میلیون بشکه نفت خام در روز است، این عدد به معنای قابلیت صرفه جویی این مقدار انرژی در کشور در هر شبانه روز است.

براساس تراز سال 97، مصرف کنونی انرژی کشور معادل 6.3 میلیون بشکه نفت در روز است که چنان چه برنامه های بهینه سازی انجام گردد، قابلیت صرفه جویی 50 درصدی مصرف انرژی وجود خواهد داشت.

در طول دهه های اخیر عرضه انرژی اولیه کشور به طور میانه سالیانه سه درصد رشد داشته و با توجه به رشد فراوری ناخالص داخلی موجب فرایند افزایشی شدت مصرف انرژی اولیه شده است. در حالی که شدت مصرف انرژی دنیا در طول دهه های گذشته فرایند کاهشی داشته است.

شدت عرضه انرژی در ایران بیش از سه برابر میانه دنیای است و ایران از نظر مقدار عرضه انرژی نزدیک به کشور آلمان است، اما شدت مصرف انرژی ایران 6 برابر آلمان است.

این در حالی است که مقدار فراوری ناخالص آلمان با توجه به شاخص برابری قدرت خرید بیش از سه برابر و بدون در نظر گرفتن این شاخص 6 برابر ایران است و این اعداد نشان می دهد مصرف انرژی در ایران در خدمت بخش غیرمولد است.

منبع: ایرنا

آخرین اخبار حوزه انرژی را از صفحه انرژی و کالای وبلاگ اندورید دنبال کنید.

منبع: تجارت نیوز

به "هشدار کمبود 50 میلیون مترمکعبی سوخت نیروگاه ها در زمستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار کمبود 50 میلیون مترمکعبی سوخت نیروگاه ها در زمستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید