نامه سرگشاده کارگردان انیمیشن آخرین داستان به وزیر ارشاد

به گزارش وبلاگ اندورید، اشکان رهگذر در اعتراض به شرایط اکران انیمیشن سینمایی خود، نامه گلایه آمیزی به وزیر ارشاد نوشت.

نامه سرگشاده کارگردان انیمیشن آخرین داستان به وزیر ارشاد

به گزارش وبلاگ اندورید به نقل از ایسنا، انیمیشن سینمایی آخرین داستان به کارگردانی اشکان رهگذر یکی از نمایندگان کشورمان در اسکار 2020 است. این روزها کارگردان این اثر سینمایی درخواستی برای اکران این انیمیشن در سینماهای کشور داده است اما شرایط نمایش فیلم ها در میان مافیای اکران او را بر آن داشته تا نامه ای سرگشاده و اعتراضی برای وزیر ارشاد بنویسد. متن این نامه را در ادامه می خوانید:

به نام خداوند جان و خرد

جناب آقای سید عباس صالحی

وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی

با سلام و درود

نمی دانم نام انیمیشن سینمایی آخرین داستان را شنیده اید یا نه!؟ مدیران تحت الامر شما حتماً نام این اثر را که بسیار برای کشورش افتخارآفرینی نموده است، شنیده اند. انیمیشنی با آبرو و با استانداردهای دنیای درباره شاهنامه فردوسی؛ همان کتابی که سال هاست در کتابخانه های ما ایرانی ها خاک می خورد و همواره از خودمان پرسیده ایم که چرا کسی برای این کتاب تنها کاری نمی نماید!

جناب وزیر! حدود 10 سال پیش من جوان بیست وسه ساله ای بودم که به واسطه دغدغه خانوادگی و ملی که داشتم، تصمیم گرفتم تا اثری آبرومند در رابطه با شاهنامه بسازم. می خواستم همان کاری را انجام دهم که آرزوی بسیاری از ایرانیان همچون من بود، ساختن فیلمی درباره شاهنامه فردوسی بزرگ. ناگفته نماند از همان روزهای اول بذر ناامیدی را در دل ما پاشیدند؛ به هرکدام از سازمان های سینمایی - البته نه در دوران شما- که خودشان را متولی فرهنگ و هنر می دانستند مراجعه که می کردیم این جملات را می شنیدیم:

ساخت فیلمی با موضوع شاهنامه در اولویت ما نیست! / بودجه نداریم! / نمی توانی تمامش کنی! / چطور انتظار داری بودجه مان را خرج چنین فیلمی کنیم؟

آقای وزیر! ولی ما ناامید نشدیم. من و برادرانم و جوانان استودیومان باهمت خودمان این فیلم را ساختیم و برای ساختنش از همه چیزمان گذشتیم، من و برادرانم دارایی مان را فروختیم و فیلممان را ساختیم، نه برای آنکه درگیر جنون شده بودیم، بلکه به این دلیل که به هدفمان اعتقاد داشتیم. تا اینکه در سال 2013 در مهم ترین جشنواره انیمیشن دنیا، جشنواره بین المللی انسی فرانسه، در بخشی که انیمیشن های در حال ساخت باهم به رقابت می پرداختند، از بین بیش از 90 اثر رسیده از سراسر دنیا، جزو 6 انیمیشن برتر در حال ساخت شناخته شدیم. آن موقع بود که فرانسوی ها از ما حمایت کردند. حتی آن ها بیش از تمامی مدیران سینمایی کشور خودمان، ما را جدی گرفتند و به بازار جشنواره بین المللی فیلم کن معرفی کردند تا شاید در آنجا بتوانیم سرمایه گذاری برای به انتها رساندن فیلممان پیدا کنیم. سرمایه گذار هم پیدا شد، حضورمان در این جشنواره ها به ما یاری کرد تا بتوانیم سرمایه گذار خصوصی داخلی را به پروژه آخرین داستان جذب کنیم.

جناب وزیر، در جهت فراوری این اثر برای حدود هزار نفر به شکل مستقیم و غیرمستقیم اشتغال ایجاد کردیم و در حال حاضر 110 نفر در مجموعه دانش بنیانی که آخرین داستان را ساخته است، مشغول به کار هستند. ولی صادقانه عرض می کنم که در جهت کاری مان از دغدغه های دولت برای حمایت از اشتغال زایی، فراوری ملی یا پاسداشت فرهنگ ملی و... جز شعار چیز دیگری ندیده ایم. در این 10 سال هیچ حمایتی نشدیم و با دست خالی کاری را به انتها رساندیم که بسیاری از شرکت ها و سازمان های تحت حمایت شما که بودجه های بلاعوض میلیاردی دارند، نتوانسته بودند در تمامی اعصار حیات خود انجام دهند. ما برای اولین بار پرچم سینمای انیمیشن ایران را در مهم ترین جشنواره های فیلم و انیمیشن دنیا بالا بردیم، در حدود سی جشنواره خارجی معتبر حضور پیدا کردیم که حاصل آن شش جایزه دنیای و شش جایزه داخلی بود.

جناب وزیر، آخرین داستان نماینده سینمای ایران در اسکار 2020 است، به این واسطه سال جاری دو نماینده از کشورمان در رقابت های اسکار حضور دارد و توانسته ایم در سی ودو کشور قرارداد پخش این انیمیشن سینمایی را ببندیم. رایت آلبوم موسیقی اش را در خارج از ایران بفروشیم. کتاب های مصورش را در داخل و خارج از ایران منتشر کنیم. بازی موبایل تبلت آن را بسازیم و بازهم تأکید می کنم که تا به امروز میلیاردها تومان پول دولتی خرج انیمیشن ایرانی شده است، ولی تمام دستاوردها و موفقیت های پروژه آخرین داستان بدون کوچک ترین یاری دولتی کسب شده است.

متأسفانه طی ماه های اخیر مرتکب اشتباهی شدم و آن هم درخواست اکران در ایران بود که امروز بنده را در چنین شرایط منحوسی قرار داده است. تصور من از اکران آن چیزی بود که تا به امروز در سینمای ایران دیده بودم و فکر می کردم با توجه به کارنامه درخشان و افتخاراتی که فیلمم به دست آورده است، حداقل شرایط متوسطی برای اکران آن فراهم می گردد، ولی متأسفانه آنچه امروز اتفاق افتاده است، حتی شرایطی ضعیف تر از اکران فیلم های هنر و تجربه است. آن هم در شرایطی که فیلم های دیگر که در زمینه انیمیشن یا سینمای کودک و نوجوان ساخته شده اند، با شرایطی به مراتب بهتر از ما در حال اکران هستند. امروز انیمیشن سینمایی آخرین داستان در حال له شدن براثر بی توجهی و سوء مدیریت مدیران مربوط است. متأسفانه باید بگویم که شرایط اکران ما در آمریکا به مراتب عادلانه تر و صادقانه تر از آن چیزی بود که امروز در حال رخ دادن در ایران است.

جناب وزیر! متأسفانه بنده به جریان خاصی هم متصل نیستم که آن جریان از فیلم من در گیشه حمایت کند، دانش آموز به سینما ببرد، صدها یا هزاران تیزر تلویزیونی حمایتی برایم تدارک ببیند یا تشویق های تحصیلی برای دیدن فیلمم در نظر بگیرد. کار من ساخت انیمیشن است و در این کار نیز مهارت بالایی دارم، ولی متأسفانه در مافیا بازی اکران سینمای ایران خوب نیستم و این کار را هم بلد نیستم. اجازه بدهید اشاره کنم که آخرین داستان با چنین شرایط افتضاحی در اکران دارد، در هفته پیش در گیشه فروش رتبه ششم را داشته است. پس مخاطب فهیم ایرانی اگر شرایطی باشد که بتواند به دیدن این فیلم بنشیند از آن استقبال می نماید.

سخن کوتاه و از شما درخواست می کنم تا برای یک بار هم که شده این را نشان دهید که حمایت از فرهنگ ایرانی و فراوری ملی فقط یک شعار نیست! باور بفرمایید که مهاجرت برای متخصصان انیمیشن تبدیل به اولین و آخرین گزینه شده است و اتفاقاً شرایط برای متخصصان این امر در بهترین شرایط ممکن فراهم است و متأسفانه تا امروز هنرمندان متبحری را در این زمینه از دست داده ایم. نگذاریم که اکران این اثر این حس را تقویت کند که ماندن و ساختن کار به جایی نمی برد.

امیدوارم نه به اندازه فردوسی بزرگ که 30 سال از عمر خودش را وقف سرایش شاهنامه کرد و نه به اندازه من که حدود 10 سال از زندگی ام را در راه ساخت انیمیشنی درباره شاهنامه گذراندم، به اندازه خواندن این نامه وقت بگذارید و آن را تا انتها بخوانید.

منبع: همشهری آنلاین

به "نامه سرگشاده کارگردان انیمیشن آخرین داستان به وزیر ارشاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نامه سرگشاده کارگردان انیمیشن آخرین داستان به وزیر ارشاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید