ملاک&zwnjهای همسرگزینی

به گزارش وبلاگ اندورید، یک روانشناس درباره ملاک های همسرگزینی به جوانان، توضیحاتی داد.

ملاک&zwnjهای همسرگزینی

به گزارش وبلاگ اندورید به نقل از وبلاگ اندورید ، مهرناز آزاد یکتا روانشناس ، درباره ملاک های همسرگزینی اظهار کرد: یک سری از ملاک ها در همسرگزینی محتوایی و بعضی نیز فرآیندی هستند که در نظر دریافت هر دوی آن ها می تواند سلامت انتخاب یک رابطه را تضمین کند و زوجین هر چقدر از لحاظ این دو ملاک به یکدیگر نزدیک باشند، ازدواج با خطرپذیری و آسیب کمتری خواهند داشت.

وی تفاوت سنی و میزان تحصیلات زوجین را مهم دانست و اضافه کرد: مناسب است که این میزان تفاوت سنی بین 2 تا 3 سال باشد، به طوری که مرد بزرگتر از زن باشد.

این روانشناس گفت: امروزه نیز برای بسیاری از زنان شرایط تحصیل محیا شده و این امر مهم است که میزان تحصیلات زوجین فاصله محسوس و معنی دار داشته باشد.

این روانشناس ادامه داد: مسأله ای که در آینده موجب بروز مسائل متعدد در روابط زناشویی می گردد، عامل فرهنگی است، به گونه ای که مسأله (قوم، نژاد، زبان، نوع پوشش و گویش) مهم بوده و زوجینی که از لحاظ فرهنگی فاصله زیادی دارند، به این امید که ازدواج می کنیم، همه چیز بهتر می گردد، نباشند، چراکه مسائل فرهنگی به سرعت و آسانی تغییر پیدا نمی نمایند و پسر و دختر باید بدانند با در نظر دریافت این موضوعات چقدر به یکدیگر نزدیک هستند.

آزاد یکتا برسی دقیق ویژگی های شخصیتی را از مهم ترین ملاک های همسرگزینی دانست و اعلام کرد: ویژگی های شخصیتی به آسانی قابل آنالیز و مشاهده نیستند و بسیاری از اوقات این تفاوت های شخصیتی در بحث ازدواج می توانند مشکل ساز باشند مانند اینکه یکی از زوجین درون گرا و دیگری برون گرا است، یعنی اگر یکی از آن ها علاقه به گذراندن اوقات فراغت با همسر خود دارد، دیگری علاقمند است که این ایام را در کنار دوستان و فامیل خود سپری کند.

وی توضیح داد: همچنین ویژگی های هوشی و شناختی نیز می تواند زمینه ساز مشکل باشد، به طوری که زوجین از رابطه خود هرگز احساس کفایت و رضایت نمی نمایند، یعنی از لحاظ شناختی و هوش فاصله بسیاری با هم دارند و یکی می گوید درک تو از مسائل پایین است و دیگری عقیده دارد که تو در رابطه سخت گیر هستی.

این روانشناس با اشاره به مسأله سطح هیجانات و خلق وخوی هر یک از زوجین، اضافه کرد: بعضی از افراد هیجان طلب هستند که همین امر سبب افزایش میزان انرژی و تنوع طلبی در آن ها می گردد و در مقابل بعضی از افراد کاملا خنثی و ساکت هستند، همچنین در خلق وخو نیز یکی شاد و مثبت و دیگری کم رمق و بی انرژی است که این مسأله نیز قبل از ازدواج باید در نظر گرفته گردد.

آزاد یکتا گفت: میزان سلطه گری و سلطه پذیری عامل دیگری است که می تواند آسیب به رابطه وارد کند و اگر میزان این قدرت طلبی در هر دو طرف بالا باشد، شدت این آسیب افزایش پیدا می نماید، همچنین هماهنگی و تمایلات جنسی از جمله مواردی است که در یک همسرگزینی صحیح باید مورد توجه قرار گیرد.

منبع: جام جم آنلاین

به "ملاک&zwnjهای همسرگزینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ملاک&zwnjهای همسرگزینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید