عجیب ترین و پر خسارت ترین اشتباه بریتانیا در جنگ جهانی چه بود؟

بریتانیا یکی از طرفین مهم در جنگ جهانی بود و کشته و زخمی های بی شماری نیز در دوران جنگ های جهانی داشت. این کشور در طول جنگ جهانی یک اشتباه عجیب داشت که شاید کمتر به آن اشاره شده باشد.

عجیب ترین و پر خسارت ترین اشتباه بریتانیا در جنگ جهانی چه بود؟

به گزارش ، در سال 1942، واحد اجرایی عملیات ویژه بریتانیا (SOE) نشانه هایی را مبنی بر اینکه اپراتور های رادیویی این کشور در هلند دستگیر شده اند نادیده گرفت. این موضوع یکی از عجیب ترین و پر خسارت ترین اقدامات این واحد سری بود.

SOE یک واحد بسیار مهم امنیتی در خاک اسکاتلند بود که به بریتانیا تعلق داشت. این واحد یک سیستم کد مخفی داشت که اطلاعات را به وسیله آن جا به جا می کرد. اما این سیستم برای پیشگیری از هر نوع مسئله ای یک کد رمز مخفی ایحاد نموده بود. این کد شامل یک آنالیز امنیتی بود که در آن خطا ها به طور هدفمند در قسمت های مختلف پیغام گنجانده شده بود. اگر یک پیغام فاقد این چک امنیتی بود، نشانه ای بود که اپراتور رادیویی دستگیر شده و توسط آلمانی ها به ارسال پیغام های معین و جعلی مجبور شده است.

این اتفاق در سال 1942 رخ داد و سر کد های SOE متوجه شد که عملیات به خطر افتاده است، اما یکی از مدیران گفت که کارمندان و ماموران نباید راجع به این موضوع با هیچ کس بحث نمایند. دلیل این موضوع می توانست سیاسی باشد، زیرا SOE نمیخواست و نمی توانست شکست های خود را بپذیرد.

در نتیجه، آلمانی ها به اطلاعات مهمی دسترسی داشتند و قادر به انتقال اطلاعات غلط به SOE بودند. آن ها تا سال 1944 به طور مستقیم اطلاعات جعلی را به دشمن فرستادند. ده ها تن از نمایندگان SOE که بعدا به هلند رسیدند بلافاصله دستگیر شدند. عجیب تر از همه این که دو مأمور اسیر توانستند فرار نمایند و سعی کردند به انگلیس بازگردند، اما بریتانیا یک پیغام غلط آلمان را باور کرد که گفته بود که این دو نفر واقعا عوامل آلمانی بودند.

منبع: انتخاب

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "عجیب ترین و پر خسارت ترین اشتباه بریتانیا در جنگ جهانی چه بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عجیب ترین و پر خسارت ترین اشتباه بریتانیا در جنگ جهانی چه بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید