عادل فردوسی پور برایمان از فوتبال می گوید

به گزارش وبلاگ اندورید، پیش فروش نسخه صوتی کتاب فوتبال علیه دشمن نوشته سایمون کوپر با ترجمه ی عادل فردوسی پور در سایت فیدیبو آغاز شده است. نکته مهمش این جاست که خود فردوسی پور کتاب را خوانده و به خاطر تخصص اش و این که ترجمه کتاب هم برعهده خودش بوده طبعا نسخه صوتی این کتاب ارزش افزوده ای بر خود کتاب دارد. اگر مثل ما دلتان برای دوشنبه های بدون نود و گزارش های عادل فردوسی پور تنگ شده نسخه صوتی کتاب فوتبال علیه دشمن می تواند فعلا جای خالی اش را پر کند.

عادل فردوسی پور برایمان از فوتبال می گوید

عادل فردوسی پور اگر تبدیل به محبوب ترین گزارشگر ورزشی شد بی جهت نبود. هیچ گزارشگری توانایی ها و اطلاعاتی در حد عادل فردوسی پور نداشت و هنوز هم کسی در آن حد ظاهر نشده است. همین است که خیلی ها هنوز عزای دوشنبه های بی نود را دارند.

دانش فردوسی پور از علاقه او به فوتبال و تلاش برای به روز بودن در این زمینه می آید. بهار 1389 بود که برای اولین بار کتاب فوتبال علیه دشمن نوشته سایمون کوپر با ترجمه عادل فردوسی پور توسط نشر چشمه به بازار آمد.

خودش در مقدمه نوشته بود که همه چیز از تابستان 88 شروع شده بود. برنامه نود ده ساله شده بود و برای مدتی پخشش متوقف بود. تیم ملی ایران به شکل تراژیکی نتوانسته بود از مرحله مقدماتی جام جهانی صعود کند و لیگ فوتبال اروپا هم تعطیل بود و لیگ ایران هم به خاتمه رسیده بود. در نتیجه از گزارش فوتبال و دیدن فوتبال و برنامه فوتبالی خبری نبود.

آن هایی که اهل فوتبال هستند می دانند که فوتبال هم مثل سینما اعتیاد می آورد. همان طور که کاپرا درباره سینما گفته بود که تنها راه درمانش بیشتر فیلم دیدن است، تنها راه فرو نشاندن عطش فوتبال درگیری بیشتر با فوتبال است. این شد که فردوسی پور در جست وجو کتاب فوتبالی به اثر جالب سایمون کوپر برخورد می کند.

درباره سایمون کوپر، نویسنده کتاب فوتبال علیه دشمن

سایمون کوپر تحلیل گر فوتبال مشهور انگلیسی به خاطر نوشتن ستون های فوتبالی اش در آبزور و گاردین شهرت زیادی دارد. نوشتار گزارش ها و تحلیل های او سنگین، جذاب و از لحاظ ادبی هم علاوه بر بعد تحلیلی قابل توجه است.

کتاب فوتبال علیه دشمن در حقیقت تلفیق عشق کوپر به فوتبال، روحیه ژورنالیستی او و ستون هایش درباره شخصیت های سیاسی و مهم جهان در فایننشال تایمز است. کوپر همیشه فوتبال را از منظر انسان شناسی و جامعه شناسی بررسی کرده است. او دانش آموخته هاروارد و آکسفورد است.

این نویسنده انگلیسی برای کتاب فوتبال علیه دشمن چند جایزه مهم جهانی را از آن خودش کرد. فوتبال به عنوان محبوب ترین و جذاب ترین ورزش جهان می تواند ابعاد سیاسی هم داشته باشد. سایمون کوپر در کتاب جذاب و پرکشش اش فصل به فصل می گوید که چه طور سیاستمداران از فوتبال استفاده می کنند، چه طور کشور ها به وسیله بازی فوتبال با هم متحد می شوند و چه طور گاهی پیروزی در جنگ نه در میدان نبرد که در زمین فوتبال اتفاق می افتد.

سایمون کوپر کتاب فوتبال علیه دشمن را سال 1994 منتشر کرد و البته هر سال آن را ویرایش می کند. کتاب برنده چندین جایزه از جمله بهترین کتاب در حوزه ورزش شد.

درباره کتاب صوتی فوتبال علیه دشمن با خوانش عادل فردوسی پور

اگر نسخه چاپی کتاب فوتبال علیه دشمن را خوانده اید باز هم کتاب صوتی آن حال و هوای دیگری دارد. از طرفی شبیه شنیدن یک گزارش مهیج فوتبال با صدای عادل فردوسی پور است. از طرف دیگر فردوسی پور موقع خواندن کتاب جزییاتی را رعایت می کند که آن را به عنوان نسخه شنیداری از نسخه چاپی متمایز می کند.

انگار موقع خواندن یک ویرایش سریع هم انجام داده و جملات خیلی روان تر هستند. نمونه صوتی که فعلا منتشر شده مربوط به فصل دوم است و بازی هلند و آلمان که با پیروزی هلند خاتمه پذیرفت. یکی از آن بازی هایی که انتقام جویانه بود و هلندی ها پاسخ جنگ را در زمین فوتبال دادند. عنوان فصل دوم عبارتی است که رینوس میشل مربی هلندی همیشه آن را به کار می برد: فوتبال جنگ است.

این یکی از بهترین توصیفات درباره فوتبال است. فوتبالی که به قول بیل شنکلی فراتر از مرگ و زندگی است. فوتبالی که ما آن را با صدای عادل فردوسی پور تجربه کردیم و حالا دلمان برای تجربه دوباره فوتبال با صدای او تنگ شده است.

منبع: دیجیکالا مگ

به "عادل فردوسی پور برایمان از فوتبال می گوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عادل فردوسی پور برایمان از فوتبال می گوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید