پیشنهاد سفر های نوروزی

به گزارش وبلاگ اندورید، سفر رفتن به سمت شمال کشور از آن دست مسافرت هایی است که حتی در تعطیلات دو روزه میان سال هم مردم از آن استقبال می نمایند.

پیشنهاد سفر های نوروزی

فرادید| حالا که تعطیلات شروع شده و قصد دارید در این روز ها هم استراحت کنید و هم تفریح، بد نیست سری بزنید به شهر های دیدنی ایران و در یک سفر چند روزه هر شهری که را که برایتان مقدور است بینید.

به گزارش فرادید؛ روز های نوروز با اینکه همه شهر ها و شهرستان ها به دلیل هجوم مسافران شلوغ تر از همیشه است، اما باز هم می گردد با یک برنامه ریزی دقیق در هر شهری همه اماکن دیدنی را دید و لذت برد.

ما برای شما چند پیشنهاد در شمال کشور داریم.

گیلان

سفر رفتن به سمت شمال کشور از آن دست مسافرت هایی است که حتی در تعطیلات دو روزه میان سال هم مردم از آن استقبال می نمایند. آب و هوای مرطوب و دریا و جنگل از جاذبه های گردشگری همیشگی شمال کشور است. اما این بار اگر قصد سفر داشتید به گیلان بروید و علاوه بر آب و هوای بهاری این شهر از رستوران ها با غذا های محلی و اماکن دیدنی آن لذت ببرید.

دریاچه سقالکسار:

سقالکسار روستایی است از توابع بخش مرکزی شهرستان رشت در استان گیلان ایران که در 15 کیلومتری جنوب شهر رشت در دهستان لاکان قرار گرفته است. در اطراف مزار آقا سید شریف دریاچه های متعددی وجود دارد که دارای طبیعت بسیار زیبایی هستند. یکی از بزرگ ترین این دریاچه ها سد خاکی سقالکسار است که در نزدیک چماچاه و روستای سقالکسار واقع شده است و در تمامی فصول مسافران را به سمت خود جذب می نماید. با حدود یک ربع ساعت رانندگی از رشت می توان به این روستای فوق العاده زیبا رسید.

پاکیزگی این روستا یکی از ویژگی های مهم آن است و یکی از دلایل مهم این پاکیزگی، اجرای طرحی توسط شورای اسلامی این روستاست مبنی بر اینکه در هنگام ورود سه هزار تومان از گردشگران ورودی دریافت می نمایند و یک کیسه زباله به آن ها می دهند تا زباله های خود را در طبیعت رها ننمایند و در کیسه بریزند، در صورتی که کیسه های زباله از سوی گردشگران به متصدی تحویل داده گردد دو هزار تومان به آنان پس داده خواهد شد، این جایزه و مشوق مؤثر موجب شده است تا وجود زباله در طبیعت این روستا صفر باشد.

موزه روستایی گیلان:

موزه میراث روستایی گیلان تنها تجربه ملی در زمینه صیانت از فرهنگ و معماری روستایی با مفهوم موزه فضای باز در ایران است. این موزه که در نوع خود در خاورمیانه و آسیای مرکزی منحصربه فرد است، با هدف پاسداشت و حفظ میراث مادی و معنوی مردم سرزمین گیلان طراحی شده است. فکر برپایی این موزه پس از زمین لرزه 1369 رودبار، توسط دکتر محمود طالقانی مطرح شد.

در طراحی موزه، محل هایی برای رستوران ها، چای خانه ها، بازارها، مساجد سنتی، مزارع و باغات، کارگاه های آموزش و فراوری صنایع دستی، محوطه بازی ها و نمایش های سنتی، مراکز تحقیقات کشاورزی و دام پروری، پژوهشگاه معماری و مردم شناسی، پارک کودک، باغ های پرورش گیاهان دارویی و درختان بومی، معماری چوب ملل و دو مجموعه مهمان پذیر با الهام از معماری روستایی گیلان هریک به ظرفیت 150 واحد 3 تا 5 نفره در نظر گرفته شده است.

این موزه کمی دورتر از رشت در کیلومتر 18 آزادراه رشت- قزوین، نرسیده به پلیس راه، جاده سراوان- شفت واقع شده است.

آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی:

این مقبره از دیدنی های رشت است که حتماً باید به آنجا سر زد. مقبره به صورت یک هشت ضلعی منظم از اشکال هندسی رایج در معماری سنتی ایران ساخته شده است.. عناصر تشکیل دهنده آن عمدتاً آجر، کاشی، سفال و چوب است که همگی از مصالح بومی به شمار می رود و تلفیق آن با فضای سبز درختان کهن سال اطراف بنا یادآور جنگل و متناسب با روحیات آزادمنشانه آن شخصیت مشاخص است. در اطراف قبر میرزا کوچک خان جنگلی، اجساد مجاهدان جنگلی دفن شده است که اسامی آن ها بر روی سنگ قبر آنان حک شده است. در کنار قبر میرزا آرامگاه شاعر بلند آوازه و مردمی گیلان، شیون فومنی قرار گرفته است.

سبزه میدان:

میدانی قدیمی در رشت است که در نزدیکی میدان شهرداری این شهر قرار گرفته است. در گذشته سبزه میدان بین دو محله استادسرا و محله کیاب رشت قرار داشته و سبزه زاری بود که تا محله چمارسرا امتداد داشت. در زمان سلطنت مظفرالدین شاه، محمد، ولی خان تنکابنی به حکومت رشت منصوب شد و این سبزه زار را با باغچه بندی، خیابان بندی و درختکاری آباد نموده و نام آن را سبزه میدان گذاشت. سپس در اطراف این میدان باغ، چندین خیابان و مدرسه ایجاد شد.

پیشنهاد سفر های نوروزی

روستای چماچا:

با بافتی جلگه ای، کوهپایه ای، جنگل های پرپشت، باغات چای و مزارع برنج گسترده و فاصله بسیار کم از رشت (حدود سی الی چهل دقیقه) یکی از مکان های مناسب برای استراحت و لذت بردن از طبیعت سرسبز گیلان است. همچنین به علت پوشش گیاهی این منطقه انواع پرندگان، از جمله کُلکاپیس، انواع صهره، سبزقبا، ایلکایی و توکا در آن ساکن هستند. برای اسکان در این مکان دو خانه روستایی موجود هستند که یکی از آن ها نزدیک به سقالکسار و یکی در دستخط محله چماچا قرار گرفته است.

جاده سراوان فومن:

از دیگر مکان های گردشگری استان گیلان است. این بار که از جاده رشت به شمال کشور می روید نرسیده به رشت جاده دست چپتان را که به فومن می رود انتخاب کنید. جدای از سرسبزی بی همتا و بکرش، اگر پاییز یا زمستان و به ویژه در ساعات اولیه صبح به این جاده برسید، با دیدن مه صبحگاهی که بر رنگ قهوه ای مات درختان در زمینه آبی آسمان نشسته، رؤیایی در بیداری را تجربه می کنید.

پیشنهاد سفر های نوروزی

بازار سنتی رشت:

این بازار از بخش های گوناگونی شامل کاروانسرا ها و طاقی ها و... تشکیل شده است. در بافت 24 هکتاری بازار رشت، 14 کاروانسرا وجود دارد که توسط راسته های مختلف به هم مرتبط هستند. طاقی بزرگ این کاروانسرا در ضلع جنوبی کاروانسرای طاقی کوچک و راسته دوم زرگر ها و ضلع غربی سرای قیصریه فخر، در ضلع جنوبی راسته میدان کوچک و ضلع شرقی راسته پلاستیک فروش ها ساخته شده است.

پیشنهاد سفر های نوروزی

ماسال:

شهرستان ماسال یکی از زیباترین و بکرترین مناطق استان گیلان محسوب می گردد؛ منطقه ای کوهپایه ای و بکر که با داشتن آب وهوای منحصر به فرد و طبیعتی سحرانگیز که گاهی دیدن و تماشایش حتی برای کسانی که سالیان متمادی در آن زندگی نموده اند تازه و تماشایی است.

جلوه های طبیعی و سرسبزی این منطقه از استان گیلان به اندازه ای گسترده است که می توان شهرستان ماسال را یکی از منحصر به فرد ترین و زیباترین مناطق استان گیلان نام برد و این منطقه را بهشت دست نخورده طبیعت نامید.

بام سبز ماسال، چشم انداز زیبای این شهر است که در یک کیلومتری شهر واقع شده و به جرئت می توان از بام سبز ماسال به عنوان یکی از بی نظیرترین مناطق گردشگری کشور نام برد. در این منطقه، علاوه بر جلگه شهر ماسال، بخش هایی از شهرستان های صومعه سرا و بندر انزلی با مناظر بسیار زیبا قابل رؤیت است.

آبشار های متعدد شهرستان ماسال یکی دیگر از زیبایی های این شهر است. آبشار هایی از قبیل: آبشار ویوز در مجاورت منطقه ییلاقی النزه در شاندرمن، آبشار خون با ارتفاع بیش از 15 متر، آبشار تولی نساء و آبشار رامینه با ارتفاع 10 متر از مهم ترین و دیدنی ترین مناطق ماسال هستند.

عناوین مرتبط:

سی سخت، بهشت ناشناخته

لاهیجان:

کمی از رشت فاصله بگیرید و به سمت لاهیجان بروید. اینجا هم یکی دیگر از شهر های زیبای اطراف گیلان است. لاهیجان، که به عروس گیلان، سرزمین چای معطر و شهر بهارنارنج شهرت دارد، روی سرزمینی هموار و جلگه ای احداث شده است جالب است بدانید که این شهر در اوایل قرن 8 هجری قمری و در سال 705 توسط اولجایتو فتح و محل حکومت کیائیان شد. لاهیجان به تنهایی اماکن دیدنی زیادی دارد که به چند نمونه از آن اشاره می کنیم.

یکی از جاذبه های گردشگری در شهرستان لاهیجان پدیده ای است طبیعی به نام تالاب سوستان که مثل تکه ای از بهشت است. جالب است بدانید که این جاذبه دوست داشتنی در فصل زمستان و پاییز مملو از آب شیرین است و داخل و گرداگرد آن را درختانی باشکوه، گیاهان مردابی و نیزار ها محصور نموده است. مکانی که به دلیل آب و هوای مناسب پوشش گیاهی مطلوب و آب شیرین، زیستگاه پرندگان و آبزیان مختلفی است. از ویژگی های این تالاب، راستا دسترسی بسیار زیبا با چشم انداز های خارق العاده است که به دلیل حضور منطقه ای سرسبز، مکان های بکر و دست نخورده و همچنین راستا دسترسی آسان، به یکی از نقاط گردشگری شمال کشور تبدیل شده است.

پیشنهاد سفر های نوروزی

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری در شهرستان لاهیجان، آرامگاه محمدمیرزا قاجار قوانلو، فرزند بزرگ اسدالله میرزا نایب السلطنه از رجال تحصیلنموده و بلند رتبه مملکتی، در زمان قاجاریه است که به بنا بر وصیت وی، بر تپه های چای در لاهیجان ساخته شده و امروزه این منطقه به موزه تاریخ چای تبدیل شده است.

یکی از زیباترین مناطق گردشگری در شهرستان لاهیجان، در دامنه شیطان کوه و در بخش شرقی لاهیجان قرار گرفته است که به استخر لاهیجان معروف است. این جاذبه زیبای گردشگری، در دوران گذشته به عنوان مخزن آب جهت آبیاری شالیزار های برنج استفاده می شد.

از زیبایی های این استخر طبیعی، وجود جزیره زیبا است که در مرکز آن قرار گرفته و پیش تر به آن میان پشته گفته می شد. این جزیره، توسط یک پل سیمانی که دارای طولی نسبتاً بلند است، به بخش جنوبی استخر وصل شده است. این منطقه از لاهیجان که به نظر می رسید به دستور شاه عباس صفوی ساخته شده، محبوب گردشگران و مردم محلی است و همیشه تعداد زیادی از مسافران از آن دیدن می نمایند.

از دیگر تفرجگاه ها و مکان های گردشگری در شهرستان لاهیجان، تله کابین احرار است که به بام سبز معروف است. این جاذبه گردشگری در سال 1384 و با 2 ایستگاه، 5 دکل و 33 کابین، احداث شد. بام سبز نام ایستگاه اول با 123 متر و تاج خروس نام ایستگاه دوم با 313 متر است که می توان چشم انداز های زیبایی را از این منطقه تماشا کرد. غرفه های صنایع دستی و خوراکی و کافی شاپ در این دو ایستگاه قرار گرفته است و روزانه به طور میانگین 1000 نفر را با خود منتقل می نماید.

پیشنهاد سفر های نوروزی

در بخش شرقی شهرستان لاهیجان، یکی از زیباترین کوه های شمال کشور قرار گرفته است که به شیطان کوه شهرت یافته است. شاه نشین کوه نام پیشین این جاذبه گردشگری طبیعی است که در گذشته برکه ای به طول 70 متر و عرضی بالغ بر 200 متر در مقابل آن قرار داشت. این در حالی است که امروزه این برکه به یک دریاچه مصنوعی تبدیل شده و در بین آن می توان جزیره ای را مشاهده کرد که ساختمانی کوچک در آن قرار گرفته است.

ماسوله:

روستای زیبا و تاریخی ماسوله با معماری زیبا و قابل توجه کوهستان های وسیع و جنگل سرسبز، از جمله مکان هایی است که در شمال نزدیک به گیلان قرار گرفته است و به طبیعتی خرم، آب وهوایی پاک و مطبوع، هوایی مه آلود و آکنده از عطر دل نشین بابونه و گلپر، تابستان هایی خنک، پاییزی به هفت رنگ رنگین کمان و زمستانی برفی مشهور است.

ماسوله علاوه بر جاذبه های طبیعی، به دلیل قدمتی حدود هشت قرن با برخورداری از جاذبه های گردشگری تاریخی، یکی از محبوب ترین و دوست داشتنی ترین مناطق توریستی در ایران است که هر ساله میزبان جمع زیادی از گردشگران و مسافران داخلی و خارجی است.

در ارتفاعات جنگل های ماسوله و در انتهای دره جنگلی این روستای زیبا، آبشاری به ارتفاع 30 متر قرار گرفته است که به کوشم شهرت یافته است. از جاذبه های این نقطه از روستای ماسوله، می توان به راستا زیبای دسترسی به این آبشار اشاره نمود که دارای شیبی ملایم است و گزینه مناسبی برای علاقه مندان به کوهنوردی است. گردشگران هنگام بازدید از این جاذبه زیبای طبیعی، در انتهای راستا پس از عبور از چند آبشار، با دیواره سنگی که در انتهای تنگه ای زیبا قرار گرفته است، روبرو خواهند شد که راستا ریزش آب به پایین است و آبشار کوشم را به وجود می آورد.

مکان های دیدنی و گردشگری یزد

از دیگر جاذبه های گردشگری در استان گیلان و روستای زیبای ماسوله، بازار مشهور آن است که می توان از آن به عنوان قلب ماسوله یاد کرد. از ویژگی های شاخص این بازار می توان به تشکیل آن به چهار سطح کاملاً مجزا و مستقل از یکدیگر اشاره نمود که در ساخت مغازه ها نیز تاثیرگزار بوده است؛ به گونه ای که مغازه ها در سطح پایین یک طبقه ای و در سطح بالا از دو طبقه تشکیل شده است. گردشگران می توانند به آسانی صنایع دستی، سوغات و وسایل سنتی ماسوله را از این بازار تهیه نمایند.

از دیگر مکان های دیدنی در ماسوله می توان به موزه مردم شناسی آن اشاره نمود که از سال 1381 فعالیت خود را شروع نموده و در سه قسمت مجزا به نمایش مجموعه ای از اشیا فرهنگی مردم این روستای زیبا پرداخته است.

ابزار و وسایلی که دارای قدمتی بالغ بر یک قرن است و نیز اسناد تاریخی به همین قدمت در بخش نخست، اسناد و وسایل مربوط به دویست سال پیش در بخش سوم و اشیایی که از پیشینه ای متعلق به چهار قرن برخوردار است در بخش سوم این موزه، نگهداری می گردد.

پارکی زیبا به وسعت حدود 2000 هکتار در ماسوله وجود دارد که بخش عظیمی از آن متشکل از کوهستان و میانبد ها است.. احداث این پارک که به پارک جنگلی ماسوله شهرت یافته است، علاوه بر فراهم کردن مکانی تفریحی برای گردشگران، باعث حفظ محیط زیست، درختان و گونه های مختلف گیاهی شده است در این تفرجگاه طبیعی و خارق العاده می توان انواع درختان فندق، راش، ممرز، توسکا، درخت آزاد، گیاهان دارویی و علفی را مشاهده کرد که زیبایی منحصربه فردی را به این مکان بخشیده است.

از جمله ییلاق های زیبا و تماشایی کشور، ییلاق کوربار ماسوله است که در میان کوه های جنگلی و سرسبز استان گیلان قرار گرفته است. از ویژگی های منحصربه فرد این ییلاق، راستا دسترسی به آن است که در نوع خود کم نظیر و بسیار دیدنی است. راستای برخوردار از طبیعتی بکر و چشم اندازی مثال زدنی که علاقه مندان به کوهنوردی و طبیعت گردی با قدم گذاشتن در آن، محو زیبایی های آن می شوند

منبع: زندگی امروز

به "پیشنهاد سفر های نوروزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهاد سفر های نوروزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید