سرقت داده های خصوصی کاربران با لینک های جعلی تست و غربال گری کرونا

به گزارش وبلاگ اندورید، سرهنگ علی نیک نفس گفت: هموطنان عزیز مراقب باشند تا در دام مجرمان سایبری گرفتار نشوند و حتماً برای دریافت مشاوره یا دریافت اطلاعات صحیح از مراجع رسمی و قابل تائید یاری بگیرند.

سرقت داده های خصوصی کاربران با لینک های جعلی تست و غربال گری کرونا

سرهنگ علی نیک نفس در تبادل نظر با خبرنگار اجتماعی وبلاگ اندورید، گفت: متاسفانه مجرمان سایبری مهمترین موضوع رسانه ای که افکار عمومی را در این ایام متوجه خود ساخته است را به عنوان بهترین سوءفرصت برای سرقت اطلاعات شخصی، نقض حریم خصوصی و سرقت هویت دیجیتالی افراد به کار بسته اند.

وی اضافه نمود: طی رصد های همکاران ما طی روز های گذشته اپلیکیشین ها و لینک های مجرمانه متعددی تحت این عنوان شناسایی شده که اقدامات قانونی لازم در زمینه برخورد با آن ها صورت پذیرفته است، اما با توجه به این شرایط پیش بینی می گردد در روز های آینده شاهد بارگذاری سایت ها، صفحات و کانال های مجرمانه و بدخواهانه بیشتری باشیم.

این مقام ارشد انتظامی ادامه داد: سایت ها و صفحات جعلی که با هدف کلاهبرداری از هموطنان با انتشار مطالب دروغین، تبلیغات کذب و غیر واقع و البته جذاب؛ کاربران را به ثبت نام و ورود اطلاعات شخصی تشویق می نمایند، سپس با گردآوری و سوءاستفاده از این اطلاعات، علیه خود افراد یا خانواده آنان و در جهت اهداف مجرمانه یا سودجویانه خود بهره برداری می نمایند.

به گفته سرهنگ نیک نفس، این سوءاستفاده ها می تواند شامل سرقت اطلاعات حساب های کاربری و نام کاربری و کلمه عبور، سرقت اطلاعات بانکی، دسترسی غیرمجاز به تلفن همراه کاربر و اطلاعاتی مانند مخاطبان، پیامک ها، تصاویر و فایل های ذخیره شده و اطلاعات شخصی کاربر و حتی موقعیت مکانی آن ها باشد.

معاون فنی پلیس فتا ناجا در توصیه به کاربران گفت: هموطنان عزیز مراقب باشند تا در دام مجرمان سایبری گرفتار نشوند و حتماً برای دریافت مشاوره یا دریافت اطلاعات صحیح از مراجع رسمی و قابل تائید یاری بگیرند.

وی به شهروندان تاکید نمود: مراقب ترفند های کرونایی مجرمان سایبری به توضیح ذیل باشید.

1- ایمیل های ناشناس با موضوع کرونا و موارد مرتبط را باز نکنید.

2- بسیاری از اپلیکیشن های تست کرونا جعلی بوده و حاوی بدافزار است لذا تنها از سایت رسمی وزارت بهداشت به آدرس salamat.gov.ir بهره ببرید.

3- مراقب خرید های برخط مواد شوینده و ضد عفونی نماینده از سایت های جعلی باشید.

4- از منابع خبری نامعتبر و اعتماد به اخبار جعلی و شایعات پرهیز کنید.

5- مراقب پیامک های جعلی جمع آوری یاری برای بیمارستان ها و مراکز خیریه باشید.

سرهنگ نیک نفس یادآور شد: این مراقبت ها موجب خواهد شد که احتمال اینکه هموطنان عزیز دچار آسیب و خسارت شوند به شدت کاهش پیدا کند. در ضمنً از در اختیار قرار دادن و یا ورود شماره ملی و شماره تماس و هر نوع اطلاعاتی که امکان سوءاستفاده را به سودجویان می دهد در سایت ها، صفحات و اپلیکیشن های غیرقابل تائید خودداری نمایند.

معاون فنی پلیس فتا ناجا در خاتمه از هموطنان عزیز خواست در صورت مواجهه با هر گونه مورد مشکوک آن را به وسیله سایت پلیس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir در بخش ثبت گزارش های مردمی با ما در میان بگذارند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "سرقت داده های خصوصی کاربران با لینک های جعلی تست و غربال گری کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرقت داده های خصوصی کاربران با لینک های جعلی تست و غربال گری کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید