سامانه های آب شیرین کن با قطعات بومی تجهیز می گردد

به گزارش وبلاگ اندورید، با تکیه بر توانمندی متخصصان داخلی، فراوری نیمه صنعتی پمپ فشارقوی و توربوشارژر برای سامانه های آب شیرین کن میسر شد.

سامانه های آب شیرین کن با قطعات بومی تجهیز می گردد

به گزارش گروه علم و پیشرفت وبلاگ اندورید به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اسمز معکوس فناوری نسبتا مدرنی است که آب شور را برای مصارف متعددی از جمله نمک زدایی و تهیه آب آشامیدنی تصفیه می نماید. در این روش با استفاده از پمپ های فشارقوی، آب شور از پرده مخصوصی به نام غشاء که دارای منافذ بسیار ریز است عبور داده می گردد تا مولکول های آب از این منافذ عبور نمایند و املاح محلول در آب نمک ها باقی بمانند.

پمپ فشارقوی و توربوشارژر مورد استفاده در سامانه اسمز معکوس از جمله قسمت های اصلی این فرآیند است که با توجه به فشار خروجی بسیار زیاد پمپ، سرعت بالای دورانی توربوشارژر و نیز تماس قطعات آنها با سیال آب دریا، از نظر دانش فنی و متریالی از جمله پمپ های با سطح فناوری بالا طبقه بندی می گردد.

فناوری ساخت پمپ های فشار قوی و توربوشارژرهای مورد استفاده در سیستم های اسمز معکوس در اختیار چند شرکت مطرح ژاپنی، اروپایی و آمریکایی است که به دلیل شرایط تحریم، امکان همکاری با شرکت های مذکور و انتقال دانش فنی به داخل کشور فراهم نیست.

در حال حاضر با حمایت کارگروه تخصصی توسعه فناوری های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با تکیه بر توانمندی و کوشش متخصصان داخلی، طراحی و فراوری نیمه صنعتی پمپ فشارقوی و توربوشارژر شروع شده است.

محصول نهایی طرح، پمپ طبقاتی فشارقوی و توربوشارژر بازیابی انرژی است که با فراوری این محصولات تمامی فناوری های طراحی و ساخت قطعات و تجهیزات مورد احتیاج توسط یکی از شرکت های دانش بنیان داخلی بومی سازی شده است.

اجرای این طرح دستاوردهایی چون کسب فناوری طراحی و فراوری پمپ کامل گریز از مرکز فشار بالا و توربوشارژرهای دور بالا، فناوری فراوری به روش ریخته گری دقیق، فناوری ریخته گری دقیق مواد از جنس آلیاژهای ویژه مقاوم به آب دریا و فناوری کاهش میزان NPSH پمپ به وسیله تغییر در پروانه را در پی دارد.

همچنین با نهایی شدن این پروژه فناوری فراوری پروانه ها و دیفیوزرهای این پمپها به روش ریخته گری دقیق با توجه به حساسیت های راندمانی و ارتعاشی، فناوری بالانس محوری مربوط به این پمپ ها به وسیله ایجاد سیستم بالانس محوری در بخش پرفشار پمپ، فناوری بالانس هیدرولیکی مربوط به توربوشارژها به وسیله ایجاد سیستم بالانس محوری بین بخش پمپ و توربین و فناوری استفاده از مواد مقاوم به سایش و مقاوم به خوردگی در بخش های سایشی مربوط به این تجهیزات احصا خواهد شد.

منبع: خبرگزاری فارس

به "سامانه های آب شیرین کن با قطعات بومی تجهیز می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سامانه های آب شیرین کن با قطعات بومی تجهیز می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید