حوزه سلامت همدان سرپاست

فاطمه کاظمی - همدان - خبرنگار: بحران مالی و شرایط تحریم که گریبان کشور را گرفته به حوزه سلامت نیز آسیب زده است و طرح تحول سلامت را که بعد از سال ها موجبات آسایش مردم را فراهم نموده بود، مورد هدف قرار داد.

حوزه سلامت همدان سرپاست

در چنین شرایطی یک مدیریت قوی احتیاج است تا اجرای طرح متوقف نگردد و مردم در حوزه تامین دارو و تجهیزات و همچنین پرداخت هزینه های درمانی دچار مشکل نشوند. دانشگاه علوم پزشکی همدان (ابن سینا) نیز از این قاعده مستثنی نیست و کوشش نموده است شرایط مناسب حوزه بهداشت و درمان را حفظ کند.

  • اتمام طرح های نیمه تمام

معاون توسعه دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا حال خوب دانشگاه علوم پزشکی را محصول چند استراتژی می داند و شرح می دهد: نخست این که دارو و ملزومات پزشکی را به موقع به دست مردم می رسانیم همان طور که کم پیش می آید دارویی را نداشته باشیم شاید در یک مقطع زمانی کمبود دارو وجود داشته باشد اما این مشکل دائمی نیست. در این خصوص با اتخاذ تدابیر لازم و انجام خرید داروها و ملزومات مصرفی پزشکی از ابتدای سال 98 تاکنون توانسته ایم ذخیره استراتژیکی خوبی را به میزان مصرف 9 ماه تا یک سال از دارو و ملزومات در انبارهای دانشگاه داشته باشیم.

بهروز رحیمی بیان می نماید: در حوزه پروژه های عمرانی اعتقاد دارم هر پروژه ای که روی زمین می ماند به یک آفت تبدیل می گردد بنابراین تمام کوشش خود را در این جهت به کار بسته ایم و پیروز شده ایم از مهر سال 1396 تاکنون نردیک به 120 پروژه را به اتمام برسانیم. این پروژه ها از خانه های بهداشت روستایی تا پروژه بیمارستان شهرستان بهار را شامل می گردد. اکنون نیز بیمارستان تویسرکان را در دست احداث داریم و امیدواریم بتوانیم در امسال آن را به بهره برداری برسانیم. بیمارستان اکباتان، بیمارستان خیرساز ملایر و مرکز جامع سرطان نیز از دیگر پروژه های در دست اجرای دانشگاه است. وی با بیان این که برای سال 98 و 99 هم حدود 84 پروژه در دست اجرا داریم، می افزاید: با وجود این پروژه جدیدی شروع نمی کنیم مگر این که مطابق با نقشه راه و استراتژی های دانشگاه باشد.

در این زمینه یکی از مهم ترین برنامه هایی که یک سال است روی آن کار می کنیم و همه نمایندگان استان به آن اهتمام ویژه ای دارند، پروژه ساخت بیمارستان بزرگ هزار تختخوابی استان است. بیمارستانی جامع که دارای تمامی بخش های تشخیصی و درمانی است و امیدواریم امسال به کلنگ زنی برسد. کوتاه سخن این که استراتژی ما در بخش پروژه های عمرانی، اتمام پروژه های موجود است که بخشی از آنها تا خاتمه امسال به اتمام می رسد.

  • خرید تجهیزات درمانی

معاون توسعه دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا می گوید: در مورد تامین تجهیزات پزشکی مورد احتیاج استان نیز اقدامات مهمی انجام داده ایم از جمله خرید و تحویل 5 دستگاه سی تی اسکن که پیگیری ها برای خرید آنها از تیر سال 97 شروع شده بود و دستگاه ها در اواخر اسفند 97 تحویل شدند. همچنین چندین دستگاه رادیوتراپی و شتاب دهنده نیز خریده ایم که در انبار دانشگاه نگهداری می شوند تا در مرکز جامع سرطان غرب کشور به کار گرفته شوند.

وی ادامه می دهد: یکی از مسائل بیماران سرطانی نبود بخش رادیوتراپی دولتی در استان است. بیماران مجبورند به مراکز غیردولتی مراجعه نمایند که با تکمیل و ساخت طبقه اول مرکز جامع سرطان غرب کشور و استقرار دستگاه های شتاب دهنده این بیماران می توانند از خدمات دولتی رادیوتراپی بهره مند شوند. در واقع حال پروژه های عمرانی ما خوب است، اما وضعیت بازار کالا و خدمات و پیدا کردن برخی اقلام مورد احتیاج پروژه های ما سخت شده است و این موضوع در پیشرفت برخی پروژه ها وقفه ایجاد می نماید. با وجود این دانشگاه علوم پزشکی استان در ساخت پروژه های بهداشتی کشور رتبه نخست را دارد.

رحیمی در پاسخ به این سوال که یعنی استان به اجرای پروژه جدید احتیاج ندارد، می گوید: پروژه ای که به طور ناگهانی و بدون برنامه ریزی قبلی بخواهیم آن را اجرایی کنیم و تصمیم بگیریم خیر، اما پروژه ای که مبتنی بر نقشه راه و افق 1404 استان و دانشگاه باشد حتما مورد احتیاج است. پروژه ساخت بیمارستان ولیعصر (عج) رزن، بیمارستان ولیعصر (عج) تویسرکان، بیمارستان 100 تختخوابی خیرساز ملایر، خوابگاه 400 نفره با زیربنای 7 هزار مترمربع، ساختمان ستاد دانشگاه با 15 هزار متر زیربنا و کتابخانه بزرگ دانشگاه با زیربنای 5 هزار مترمربع از جمله برنامه های اساسی دانشگاه علوم پزشکی ابن سیناست. مهم تر از همه این پروژه ها، ساخت مرکز جامع سرطان غرب کشور است که با زیربنایی حدود 26 هزار مترمربع به صورت مشارکتی با بنیاد زنده اد فرشچیان در دست ساخت است. این پروژه می تواند در روند غربالگری، تشخیص و درمان و بازتوانی بیماران سرطانی در غرب کشور انقلاب ایجاد کند.

  • جذب نیرو

معاون توسعه دانشگاه علوم پزشکی ابن سینا درباره جذب نیروهای جدید بیان می نماید: در ابتدای سال 98 تعدادی پرستار استخدام کردیم و در چند هفته آینده نیز حدود 90 نیروی قراردادی دیگر جذب خواهیم کرد. همچنین وزارت بهداشت در تیر و مرداد امسال یک آزمون استخدامی جامع کشوری به منظور جذب نیرو برگزار خواهد نمود که بخش قابل توجهی از آن سهم دانشگاه علوم پزشکی ابن سیناست.

از آنجا که همدان حوزه بهداشت و درمان غرب کشور محسوب می گردد و پذیرای بیماران زیادی از استان های دیگر است، اما تعداد همراه سراهای این شهر بسیار کم است، از رحیمی پرسیدیم آیا برنامه ای در این زمینه دارید، او شرح می دهد: کمبود همراه سرا یکی از معضلات اساسی دانشگاه است. بیمار که مسائل کمتری دارد چون او روی تخت است و تیم درمانی مراقبت لازم را از او به عمل می آورند اما همراه او دچار مشکل است و مکانی برای اقامت ندارد. بنابراین ساخت همراه سرا یک مطالبه عمومی است و همه دستگاه های مرتبط باید در ساخت آن مشارکت نمایند. در این باره تمهیداتی نیز اندیشیده شده است از جمله ساخت همراه سرا در مرکز جامع سرطان و همچنین تعبیه سوئیت های ارزان قیمت در کنار بیمارستان بعثت که در اختیار همراهان بیماران قرار می گیرد.

  • ضرورت اصلاح طرح تحول سلامت

عموم مردم اعتقاد دارند طرح تحول سلامت خوب شروع شد، اما در ادامه مغلوب شد. معاون توسعه دانشگاه علوم پزشکی همدان در این باره معتقد است: اجازه بدهید با کلمه شکست مخالفت کنم. به یاد دارم هم زمان با شروع اجرای این طرح، سلسله مقالاتی با عنوان طرح تحول سلامت؛ تغییری با مدیریت آرامش می نوشتم که خیلی ها متوجه منظور من از این مقالات نمی شدند. ما احتیاج داشتیم کوهی از مطالبات، مسائل، و عقب افتادگی های حوزه سلامت به ویژه در حوزه درمان را جوابگو باشیم. در همان زمان طرح تحول سلامت مورد پذیرش دولت نهاده شد و منابع اقتصادی آن نیز پیش بینی شد. شاید بتوان گفت در برخی جاها هیجان زده عمل شد که باید کنترل می شد. اجرای طرح تحول لازم بود، چراکه حوزه سلامت واقعا دچار مشکل بود و به شوک احتیاج داشت. می شد بهتر مدیریت کرد اما باید بدانیم طرح تحول فقط یک طرح ساده نبود، بلکه قانونی بود که باید در برنامه سوم و چهارم توسعه اجرایی می شد.

رحیمی می افزاید: با اجرای این طرح هتلینگ بیمارستان ها ارتقا پیدا کرد، کاهش محسوسی در فرانشیزها رخ داد و ساخت پروژه های بهداشتی توانست زیرساخت لازم را برای 30 سال آینده حوزه سلامت استان تامین کند. اما طرح تحول سلامت به یک بازخوانی احتیاج دارد و امیدواریم بعد از اصلاحات اخیر مسائل آن حل گردد. این طرح هنوز هم می تواند نجات دهنده باشد. این را هم بدانید که در حوزه سلامت چیزی به نام نمی توانیم، نمی گردد و حالا صبر کنید، نداریم چراکه شما نمی توانید لوکوموتیو در حال حرکت را برای تعمیر متوقف کنید و مجبورید این کار را در حین حرکت انجام دهید. جهت ارائه خدمات سلامت با تمام توان و انرژی توسط تمامی ارکان، اجزا و متولیان امر پیش خواهد رفت. در طی جهت، اصلاحاتی در بستر ارائه خدمات و به روزرسانی فرایندها و دستورالعمل ها اتفاق خواهد افتاد و صد البته همچنان هدف و غایت نهایی ما لبخند رضایت بر لب های مردم و گیرندگان خدمت است.

منبع: همشهری آنلاین

به "حوزه سلامت همدان سرپاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حوزه سلامت همدان سرپاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید