حسگری برای تشخیص نشانگرهای بیماری در بازدم بیمار

به گزارش وبلاگ اندورید، یک گروه تحقیقات بین المللی با استفاده از فیلم های حاوی نانولوله های کربنی پیروز به ساخت حسگری شدند که می تواند نشانگرهای بیماری را در بازدم بیمار تشخیص دهد.

حسگری برای تشخیص نشانگرهای بیماری در بازدم بیمار

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی وبلاگ اندورید به نقل از پایگاه خبر فناوری نانو ایران، پژوهشگران روسی و ایتالیایی حسگر بسیار کوچکی ساختند که می تواند عملکرد بینی را تقلید کند. این دستگاه که یک بینی الکترونیکی است می تواند هوای دم و بازدم را تحلیل کرده و همچنین آسیب های وارد شده به دستگاه تنفسی و اندام ها را تشخیص دهد.

در طول آزمایش ها، این دستگاه پیروز شده تا با دقت بالایی، بیماری انسداد مزمن ریوی موسوم به COPD را شناسایی کند که یک بیماری التهابی دستگاه تنفسی بوده و در هنگام آلودگی به ویروس کووید 19 عوارض آن افزایش می یابد.

COPD در مخاط برونشیول ها در پاسخ به عوامل خارجی بیماری زا ایجاد شده و منجر به تغییر منفی در عملکرد دستگاه های تنفسی می شود.

فرد مبتلا به این بیماری نمی تواند اکسیژن لازم را دریافت کند چرا که جریان هوای استنشاقی محدود می شود. این بیماری باید به سرعت درمان شود چرا که به ناتوانی بدن منجر می شود.

این سیستم براساس نانولوله های کربنی اصلاح شده، طراحی شده است. در این بینی الکترونیکی از نانولوله های کربنی به صورت فیلم های رسانای انعطاف پذیر استفاده می شود.

آلبرت نصیبولین، استاد موسسه اسکوکلوو می گوید: نانولوله های کربنی که با روش رسوب شیمیایی از فاز بخار تولید می شوند به صورت فیلم نازک و شفاف تهیه شده و مورد استفاده قرار می گیرد. این فناوری تکرارپذیری بالایی داشته و به آسانی مقیاس پذیر می شود و استفاده از فیلم های نانولوله ها را در هر سطحی امکان پذیر می کند.

در این پروژه، اثربخشی این حسگر روی 12 بیمار مبتلا به COPD و 9 فرد سلام به صورت آزمون بالینی مورد آزمایش قرار گرفته است. نمونه برداری از تنفس درون کیسه های پلاستیکی یکبار مصرف از جنس پلی تترا فلورواتیلن انجام شد و این حسگر به بررسی هوای داخل کیسه ها پرداخت. تماس سه دقیقه ای این حسگر با هوای موجود در کیسه ها برای ارائه نتیجه کافی بود.

این حسگر که با پشتیبانی مالی بنیاد علوم روسیه تولید شده با پیروزیت، میزان افزایش غلظت برخی مولکول ها در هوای بازدم را تشخیص داد که این کار با حساسیت بالایی صورت گرفت.

بنابراین، می توان گفت که این حسگر می تواند با اندازه گیری برخی مولکول ها که نشانگر بیماری هایی نظیر سرطان ریه هستند در تشخیص بیماری ها موثر باشد.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری فارس

به "حسگری برای تشخیص نشانگرهای بیماری در بازدم بیمار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حسگری برای تشخیص نشانگرهای بیماری در بازدم بیمار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید