تخت روانچی اتهامات آمریکا علیه ایران در حمله به عراق و سوریه را رد کرد

به گزارش وبلاگ اندورید، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل در پاسخ به نامه اخیر نماینده دائم آمریکا، اتهامات وارده به جمهوری اسلامی ایران را رد و با نقض منشور قلمداد کردن حمله اخیر آمریکا به سوریه و عراق، این حملات را شدیداً محکوم کرد.

تخت روانچی اتهامات آمریکا علیه ایران در حمله به عراق و سوریه را رد کرد

به گزارش وبلاگ اندورید به نقل از ایرنا، مجید تخت روانچی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل، در این نامه که به رئیس شورای امنیت ارسال شده، اعلام نموده است: چندین بار در گذشته، از جمله در نامه های خود به رئیس شورای امنیت، به صراحت گفته ام که جمهوری اسلامی ایران در هیچ حمله مسلحانه ای از سوی هیچ نهاد یا فردی علیه کارکنان یا تأسیسات آمریکا در عراق، دخالت مستقیم یا غیرمستقیم نداشته است.

وی اضافه نموده است: بنابراین، هر گونه کوشش برای نسبت دادن تصریحی یا تلویحی چنین اتهامی به ایران، نادرست و فاقد حتی بدیهی ترین اطلاعات قابل اطمینان برای اثبات بوده و کاملاً بی اساس است و به همین دلیل ما با قاطعیت چنین ادعا هایی را رد نموده و از نظر حقوقی آن ها را باطل و فاقد هر گونه اثری می دانیم.

روانچی تأکید نموده است که جمهوری اسلامی ایران تفسیر دلخواه آمریکا از ماده 51 منشور سازمان ملل برای توجیه حمله نظامی غیرقانونی خود در ششم تیر 1400 به سوریه و عراق را قاطعانه رد نموده و این اقدامات غیرقانونی را که نقض حاکمیت دو کشور منطقه است، شدیداً محکوم می نماید.

دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل اضافه نموده است: این استدلال آمریکا که چنین حملاتی برای بازداشتن جمهوری اسلامی ایران و به اصطلاح گروه های شبه نظامی مورد حمایت ایران از انجام حملات بیشتر به کارکنان یا تأسیسات آمریکا در عراق اجرا شده است، مبنای واقعی یا قانونی ندارد؛ چون صرفاً بر یک تفسیر دلبخواه از ماده 51 منشور سازمان ملل بنا شده است و به همین دلیل، این حملات آمریکا نقض آشکار حقوق بین الملل، بویژه ماده 2 منشور سازمان ملل است.

سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل تأکید نموده است که کوشش اخیر آمریکا برای متهم کردن دیگران در منطقه برای سرپوش گذاشتن بر فعالیت های غیرمسئولانه و بی ثبات کننده یا منحرف کردن اذهان از اقدامات نظامی غیرقانونی و ماجراجویانه اش در منطقه، محکوم به شکست است.

نماینده آمریکا در سازمان ملل پس از دستور حمله جو بایدن رئیس جمهوری کشورش به نیرو های مقاومت در مرز سوریه و عراق در نامه ای به شورای امنیت سازمان ملل با تکرار ادعا های خود علیه جمهوری اسلامی ایران مدعی شده بود پس از اثبات ناکافی بودن اقدامات غیرنظامی، تصمیم به این حمله گرفته است.

منبع: جام جم آنلاین

به "تخت روانچی اتهامات آمریکا علیه ایران در حمله به عراق و سوریه را رد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخت روانچی اتهامات آمریکا علیه ایران در حمله به عراق و سوریه را رد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید