تاریخ تهران تغییر کرد!

به گزارش وبلاگ اندورید، این کشف تازه باستان شناسان در روستای قمی آباد به دست آمده است؛ جایی که یکی از تپه های باستانی آن با مجوز اداره کل میراث فرهنگی استان تهران تخریب شده و انتشار خبر آن انگیزه بازدید میدانی تعدادی از باستان شناسان شده است. هرچند اکنون از آن تپه، که نام مشخصی ندارد و اداره کل میراث فرهنگی استان تهران نیز تاریخی بودن آن را رد کرده است، اثری باقی نمانده، اما باستان شناسان با بررسی آن محوطه و تپه بازمانده، به یافته های جدیدی دست یافته اند که می گویند تاریخ تهران را جابه جا می کند.

تاریخ تهران تغییر کرد!

مرتضی حصاری، عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری که از روستای قمی آباد بازدید کرده، اکنون از یافته های تازه متعلق به دوران پارینه سنگی در جنوب تهران خبر داده است.

او درباره این یافته ها توضیح داد: در بازدید هفته گذشته از تپه اصلی قمی آباد که در جنوب روستای قمی آباد شهرستان ری واقع شده است، ابزارهای سنگی دوره پارینه سنگی را مشاهده کردیم، به همین منظور از فریدون بیگلری، باستان شناس و رئیس بخش پارینه سنگی موزه ملی ایران درخواست کردیم از محوطه قمی آباد بازدید میدانی داشته باشند.

این باستان شناس ادامه داد: در این بازدید یافته های به دست آمده مورد تأیید این متخصص سنگ قرار گرفت که اتفاق بزرگی را برای تاریخ استان تهران رقم زد.

بنابر آنچه روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران گزارش کرده، فریدون بیگلری، رئیس بخش پارینه سنگی موزه ملی ایران نیز که از روستای قمی آباد و تپه باستانی بازمانده در آن بازدید داشته است، گفت: ما پیش از این، درباره دوران پارینه سنگی در استان تهران اطلاعات خیلی کمی داشتیم که به تعدادی تک یافته از این دوره محدود بود، اما در تپه های طبیعی قمی آباد با یک پراکنش بسیار وسیع از دست ساخته های سنگی روبرو هستیم.

رئیس بخش پارینه سنگی موزه ملی ایران گفت: در بازدید اخیر نمونه هایی از سنگ مادر، تولیدات سنگ مادر و دیگر قطعات مرتبط با تراش و تولید ابزار سنگی را در سطح تپه های قمی آباد مشاهده کردیم.

او اضافه کرد: سطح این تپه ها، رسوبیِ پوشیده از قطعات سنگ چخماق، آذرین و دیگر سنگ های قابل تراش است که در دوران پارینه سنگی میانه محل تراش سنگ و ساخت ابزار سنگی بوده است.

بیگلری اظهار کرد: با توجه به این یافته های تازه، تاریخ سکونت انسان در تهران ده ها هزار سال عقب رفته و به بیش از 40 هزار سال قبل و حتی شاید تا حدود 80 هزار سال قبل می رسد. بقایای استخوانی انسان های این دوره که در چند غار یافت شده اند نشان می دهند که انسان های نئاندرتال در دوره پارینه سنگی میانه در بخش هایی از ایران می زیستند. البته برای کسب اطلاعات بیشتر نیازمند انجام پژوهش بیشتر در این مکان هستیم.

منبع: گردشبان

به "تاریخ تهران تغییر کرد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاریخ تهران تغییر کرد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید