به شایعات پیرامون برگزاری پیاده روی اربعین انتها دهید

به گزارش وبلاگ اندورید، ایسنا/ به سبب اخبار منتشر شده، این خواسته مطرح شده است که به شایعات پیرامون برگزاری پیاده روی اربعین انتها دهید.

به شایعات پیرامون برگزاری پیاده روی اربعین انتها دهید

داستان چیست؟

تیر 99 همزمان با تشکیل ستاد اربعین در ایران برای اولین بار این سوال مطرح شد که آیا ویروس کرونا مراسم پیاده روی اربعین را به سرنوشت حج تمتع دچار خواهد نمود. آن موقع با توجه به اوج گیری شمار مبتلایان کرونا در عراق و ایران و مسدود ماندن مرزهای دو کشور، چند سناریو از جمله احتمال برگزار نشدن این مراسم و یا برگزاری محدود آن، مورد آنالیز نهاده شد. نامشخص بودن موضع عراق نسبت به مراسم اربعین در آن موقع سبب شد مسؤولان ایرانی نیز تا همین چند روز اخیر اظهارنظر واضحی درباره مراسم پیاده روی اربعین نداشته باشند.

ایران در آن فضای نامشخص عراق، چهار سناریو را برای اربعین آنالیز کرد: 1 ـ برگزار نشدن پیاده روی اربعین. 2 ـ برگزاری پیاده روی اربعین فقط برای زائران عراقی و بدون حضور زائران کشورهای دیگر. 3 ـ برگزاری محدود و کنترل شده راهپیمایی با حضور زائرانی از عراق و سایر کشورها و 4 ـ برگزاری پیاده روی اربعین بدون هیچ محدودیتی.

اما تصمیم عراق برای ادامه قرنطینه شهرهای زیارتی کربلا و نجف در ماه محرم و نپذیرفتن زائران خارجی در مراسم دهه نخست این ماه و بسته نگه داشتن مرزهای زمینی و هوایی، حدس ها درباره لغو یا برگزاری این مراسم به شکل محدود و درون کشوری را به واقعیت نزدیک کرد. با ازسرگیری پروازهای تهران ـ بصره و بازگشایی محدود مرزهای تجاری دو کشور به شایعاتی نیز دامن زده شد که عراق مرزها را باز نموده و ثبت نام در کاروان ها و برای پیاده روی اربعین شروع شده است. اما مدیرعامل شرکت کارگزاران زیارتی که مسئولیت اعزام کاروانهای زیارتی ایران به عراق را به عهده دارد، با رد آن شایعات گفت که توافقی بین دو کشور برای ازسرگیری سفرهای زیارتی صورت نگرفته و مرزهای عراق کماکان به روی زائران خارجی بسته است.

22 مرداد درحالیکه پرسش ها درباره زمان بازگشایی مرزهای عراق و برگزاری مراسم پیاده روی اربعین بیشتر شده بود، رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین خبر داد که احتمالا سال جاری مراسم پیاده روی اربعین همانند گذشته برگزار نخواهد شد و با این نگاه برنامه ها درحال انجام است. برنامه هایی که بیشتر متمرکز بر فضای مجازی بود.

با این وجود، 17 شهریور خبری از استاندار کربلا به این مضمون منتشر شد که این استان آماده پذیرش زائران برای مراسم اربعین است. اما سفیر ایران در بغداد بلافاصله خبر داد که برداشتهای اشتباهی در ایران از اظهارات استاندار کربلا شده است. نصیف الخطابی یک روز بعد به این برداشتهای اشتباه واکنش نشان داد و تاکید نمود که بدلیل شیوع گسترده ویروس همه گیر کرونا، کربلا سال جاری امکان استقبال و میزبانی از زائران خارجی را ندارد و این تصمیم دولت مرکزی عراق است. استاندار کربلا همچنین تاکید نمود که ممنوعیت صدور ویزا برای مراسم اربعین کماکان ادامه دارد.

ایرج مسجدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد نیز پس از دیداری که با استاندار کربلا داشت، صراحتا گفت که این موضوع کاملا روشن است و دولت عراق برای پذیرش زئران در ایام اربعین با توجه به شرایط کرونا و تبعات احتمالی آن آمادگی ندارد و زائر خارجی نمی پذیرد.

در همان روزها ستاد اربعین نیز توضیح داد که مراسم پیاده روی اربعین با حضور زائران خارجی در عراق برگزار نخواهد شد. محمدی فر، دبیر ستاد مرکزی اربعین در ایران در جلسه کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا از سناریوهای جایگزین سخن گفت و یادآوری کرد که ایران آمادگی اجرای سه سناریوی برگزار نشدن راهپیمایی اربعین، برگزاری محدود و در شرایط عادی را دارد، اما پس از مذاکره با سفیر ایران در عراق و اعلام نپذیرفتن زائران خارجی از سوی دولت عراق، برنامه های جایگزین دنبال شده است.

با وجود تمام این تاکیدها اما همچنان بر طبل شایعات و احتمال بازگشایی مرزها در زمان اربعین و تغییر موضع عراق کوبیده می گردد. حتی زمانیکه رئیس جمهور با قطعیت گفت: مسئولان عراقی به صراحت اعلام کردند که آمادگی میزبانی از مهمانان راهپیمایی اربعین نداریم. بنابراین ما نیز سال جاری مراسمی تحت عنوان راهپیمایی اربعین چه در داخل مرزها و چه در خارج از آن نخواهیم داشت. البته عزاداری با رعایت پروتکل ها در روز اربعین و سایر مناسبت های ماه صفر برگزار می گردد، اما چیزی به عنوان مراسم راهپیمایی اربعین نخواهیم داشت.

برگزار نشدن مراسم پیاده روی اربعین در عراق تصمیمی است که دولت مرکزی این کشور گرفته است، همانطور که در شش ماه گذشته مرزهای زمینی و هوایی را به روی مسافران و زائران بسته نگه داشت و قرنطینه شهرهای کربلا و نجف را حفظ کرد.

منبع: همگردی

به "به شایعات پیرامون برگزاری پیاده روی اربعین انتها دهید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به شایعات پیرامون برگزاری پیاده روی اربعین انتها دهید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید