بعد از دایناسورها، چه بلایی سر اقیانوس ها آمد؟

به گزارش وبلاگ اندورید، ین واقعه معروف است به این که عامل نابودی دایناسور ها بوده، ولی موجودات بسیار ریزتری مانند پلانکتون های اقیانوس ها را نیز نابود نموده است و بدین ترتیب منابع غذایی حیاتی را از کف زیست بوم دریا ها حذف نموده.

بعد از دایناسورها، چه بلایی سر اقیانوس ها آمد؟

برخورد یک اخترواره به زمین، حدود سه چهارم گونه های گیاهی و جانوری را منقرض نموده است. نتایج تحقیقاتی نشان می دهد، واقعه انقراض دسته جمعی که دایناسور ها را از بین برده، باعث توقف حیات در اقیانوس های دنیا به مدت میلیون ها سال شده است.

دانشمندانی که سنگ واره های به دست آمده از 13 میلیون سال پیش را آنالیز نموده اند، به این نتیجه رسیده اند که گونه های دنیای پلانکتونی که در کف زیست بوم اقیانوس ها هستند، پس از برخورد اخترواره بزرگی به زمین به مدت دو میلیون سال ناپدید شده اند. پژوهشی که در نشریه علمی نیچر چاپ شده، نشان می دهد 8 میلیون سال طول کشیده تا دوباره این پلانکتون ها رشد نمایند و به تعداد اولیه شان برسند.

پژوهشگرانی از دانشگاه های ساوت همپتون، بریستول، یو سی ال، فرانکفورت و کالیفرنیا، با آنالیز چگونگی بازگشت حیات به زیست بوم اقیانوس ها به این نتیجه رسیدند که 66 میلیون سال پیش، برخورد اخترواره ای به زمین حدود سه چهارم گونه های گیاهی و جانوری را منقرض نموده است و باعث نابودی وسیع محیط زیست زمین شده است.

سخنگوی دانشگاه ساوت همپتون گفت: این واقعه معروف است به این که عامل نابودی دایناسور ها بوده، ولی موجودات بسیار ریزتری مانند پلانکتون های اقیانوس ها را نیز نابود نموده است و بدین ترتیب منابع غذایی حیاتی را از کف زیست بوم دریا ها حذف نموده، منابعی که برای حیات مجدد گونه های بزرگ تر ضروری بوده است.

یافته های این گروه تحقیقاتی هم چنین نشان می دهد، چگونه کم شدن تنوع زیستی می تواند بر کارایی زیست بوم اثر بگذارد.

سارا آلوارز، نویسنده اصلی این مقاله شرح داد که دانشمندان نمونه هایی از پلانکتون های موجود در اقیانوس را با استفاده از ریزسنگ واره های (نانوفسیل های) آهک دار تجزیه و تحلیل نموده اند.

خانم آلوارز که در دانشگاه جبل الطارق کار می نماید گفت: ما فراوانی، تنوع و اندازه سلول های بیش از 700 هزار سنگواره را سنجیدیم. این احتمالاً بزرگ ترین مجموعه داده ای است که تا به حال از سنگواره یک نقطه زمین ایجاد شده است.

دکتر سامانتا گیبز دیرین زیست شناس و نویسنده همکار در این پژوهش اضافه نمود، این تحقیق خطرات ناشی از کم شدن تنوع زیستی را نشان می دهد، خطراتی مانند انقراض گونه ها که هم اکنون در سراسر دنیا دارد رخ می دهد.

او گفت: امروزه از بین رفتن گونه ها باعث می گردد خطر حذف شدن موجودات مهم زیست بوم پیش بیاید. ما با استفاده از این مجموعه سنگ واره ها نشان داده ایم که اگر برای بازی کردن نقش های اصلی بازیگران مناسب هر نقش را داشته باشیم، آن مجموعه کارایی خودش را خواهد داشت. امروزه با کاهش تنوع زیستی خطر از دست رفتن بازیگران اصلی زیست بوم ها وجود دارد، بازیگرانی که هنوز قدر بسیاری از آن ها را به طور کامل نمی دانیم.

در سال 2017 دانشمندان هشدار دادند که ممکن است به علت رشد بیش از حد جمعیت و مصرف بیش از حد منابع زمین، ششمین انقراض وسیع در تاریخ کره زمین نیز به زودی به وقوع پیوندد.

پژوهشی دیگر در سال 2018 نشان داد، انتظار می رود در 50 سال آینده بخشی از تنوع زیستی از بین برود و بین سه تا پنج میلیون سال طول خواهد کشید تا زمین دوباره به این حد از تنوع زیستی برسد.

منبع: فرادید

به "بعد از دایناسورها، چه بلایی سر اقیانوس ها آمد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بعد از دایناسورها، چه بلایی سر اقیانوس ها آمد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید