برندگان نوبل فیزیک 2021 اعلام شدند

به گزارش وبلاگ اندورید، شیوکورو مانابه از آمریکا و کلاوس هاسلمن از آلمان و جورجیو پاریسی از ایتالیا به نام برندگان جایزه فیزیک نوبل 2021 معرفی شدند. نیمی از این جایزه به مانابه و هسلمن و نیم دیگر آن به پاریسی تعلق دارد. هر سه دانشمند برای کمک های پیشگامانه برای درک ما از سیستم های پیچیده فیزیکی برنده جایزه نوبل شدند.

برندگان نوبل فیزیک 2021 اعلام شدند

جورجیو پاریسی محقق ایتالیایی برای کشف الگوهای پنهان در مواد پیچیده و نوبل فیزیک امسال را دریافت کرده است. اکتشافات وی یکی از مهمترین مشارکت ها در نظریه سیستم های پیچیده است.

جورجیو پاریسی فیزیکدان نظری 73 ساله است که از سال 2018 میلادی به نام رئیس The Accademia dei Lincei انتخاب شده است. این سازمان یکی از قدیمی ترین و معتبرترین موسسات علمی اروپایی است که در رم ایتالیا واقع شده است. وی همچنین استاد فیزیک نظریه ای در دانشگاه ساپینزا رم است.

هاسلمن و مانابه برای مدل سازی فیزیکی آب و هوای زمین، سنجش متغیرها و پیش بینی دقیق گرمایش جهانی برنده جایزه نوبل شده اند.

شیکورومانابه برای آنکه نشان داد افزایش اندازه دی اکسید کربن در اتمسفر به افزایش دمای زمین منجر می شود برنده جایزه نوبل شده است. تحقیقات او مبنایی برای توسعه مدل های فعلی آب و هوا فراهم کرد.

شیکورو مانابه در سال 1931 میلادی در ژاپن متولد شده است. این محقق 90 ساله از پیشگامان استفاده از رایانه ها برای شبیه سازی تغییرات آب و هوا است. وی مدرک دکترای خود را سال 1958 از دانشگاه توکیو دریافت کرده است. وی اکنون به نام هواشناس ارشد در دانشگاه پرینستون فعالیت می کند.

کلاوس هاسلمن هم مدلی اختراع کرد که شرایط جوی و آب و هوا را به یکدیگر مرتبط کرد. با استفاده از روش های او ثابت شد دلیل افزایش دما در جو زمین انتشار گاز دی اکسید کربن از طریق انسان است.

کلاوس هاسلمن در سال 1931 میلادی در هامبورگ متولد شده است. این محقق 89 ساله برای توسعه مدل هاسلمن از متغیرهای آب وهوا مشهور است. هاسلمن از 1957 تا 1999مدیر موسسه هواشناسی مکس پلانک ، هامبورگ بود. وی در حال حاضر نایب رئیس انجمن آب و هوایی اروپا است. انجمن آب و هوایی اروپا در سپتامبر 2001 از طریق پروفسور کارلو جگر و هاسلمن تأسیس شد.

سال گذشته راجر پن رز، ورینهارد گنزل و آدریا گز برنده جایزه نوبل فیزیک در سال 2020 میلادی شدند. نیمی از این جایزه به پن رز و نیم دیگر به گنزل و آدریا گز تعلق گرفت. راجر پن رز برای کشف اینکه تشکیل سیاه چاله عاملی در پیش بینی قدرتمند نظریه نسبیت عام است، پیروز به دریافت این جایزه شده بود.

منبع: خبرگزاری مهر

به "برندگان نوبل فیزیک 2021 اعلام شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برندگان نوبل فیزیک 2021 اعلام شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید