استرس باکتری های روده را دشمن بدن می نماید

محققان به تازگی دریافتند که استرس می تواند رفتار باکتری های روده را تغییر داده و باعث بروز اختلالاتی در دستگاه ایمنی گردد.

استرس باکتری های روده را دشمن بدن می نماید

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران، محققان در تحقیقات جدید خود نشان دادند که استرس ترکیب و رفتار باکتری های مفید روده را تغییر می دهد و همین امر سبب می گردد تا تغییرات خطرناکی در سیستم ایمنی بدن رخ دهد.

براساس گزارش فربز، محققان برای انجام تحقیقات خود، گروهی از موش ها را به مدت 10 روز در معرض استرس قرار دادند و گروهی دیگر را در همین مدت زمان و بدون اعمال استرس تحت نظر گرفتند.

محققان سپس میکروب های مفید روده هر دو گروه را مورد آنالیز قرار دادند و دریافتند که تغییراتی در ترکیب باکتری های روده موش های با استرس به وجود آمده است، این تغییرات به طور خاص در باکتری های بیوفیل و دهالوباکتریوم که هر دو با اختلالات خودایمنی به ویژه بیماری مولتیپل اسکلروزیس (ام اس) مرتبط هستند، مشاهده شد.

طبق این گزارش، محققان با تجزیه و تحلیل ژنتیکی باکتری ها نشان دادند که آنها به پاتوژن های مخربی تبدیل شدند که توانایی بیشتری برای انتقال به وسیله بدن و تاثیر بر بافت ها را دارند.

از طرفی آنالیز های بیشتر از گره های لنفی موش های با استرس این ارتباط را تایید کرد و محققان سطوح بالایی از پاتوژن های باکتری ها و غلظت سلول های ایمنی مرتبط با اختلالات خودایمنی را پیدا کردند.

در نهایت نتایج نشان داد که یک درصد از باکتری های مفید روده موش های با استرس به پاتوژن ها تبدیل شده و بافت هایشان را آلوده نموده و در نتیجه باعث شده تا سیستم ایمنی به بدن حمله کند.

منبع: خبرگزاری فارس

به "استرس باکتری های روده را دشمن بدن می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استرس باکتری های روده را دشمن بدن می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید