اثر حمایت دولت ها از درآمد خانوار ها

به گزارش وبلاگ اندورید، سازمان همکاری های مالی و توسعه (OECD) در تازه ترین گزارش خود اثرات راه چاره های حمایتی دولت بر سرانه درآمد حقیقی خانوار ها را مورد آنالیز قرار داده است. براساس این گزارش، عملکرد سرانه درآمد حقیقی خانوار نسبت به رشد فراوری ناخالص داخلی در کشور های عضو سازمان همکاری های مالی و توسعه، بهتر بوده است.

اثر حمایت دولت ها از درآمد خانوار ها

به گزارش دنیای اقتصاد، آنالیز ها از گزارش سازمان همکاری های مالی و توسعه نشان می دهد به رغم افت قابل ملاحظه (6/ 10 درصدی) سرانه رشد فراوری ناخالص داخلی حقیقی در کشور های عضو این منطقه در فصل دوم سال 2020، رشد سرانه درآمد حقیقی خانوار که تصویری بهتر از تغییرات در رفاه مالی خانوار ارائه می نماید، با بازگشت راه چاره های حمایتی دولت در مقابله با کووید-19 افزایش 3/ 5 درصدی داشته است.

بسیاری از کشور های عضو این سازمان، شاهد عملکرد بهتر درآمد خانوار پس از کسر مالیات و بیمه نسبت به فراوری ناخالص داخلی بوده اند. گرچه بیشتر این کشور ها در این دو زمینه طی فصل دوم سال 2020 روندی کاهشی را به ثبت رسانده اند، کانادا و ایالات متحده در سرانه درآمد خانوار به ترتیب با 0/ 11 درصد و 1/ 10درصد افزایش، رشد چشمگیری را تجربه نموده اند که نشان دهنده انتقال پولی گسترده به بخش خانوار در واکنش به کووید-19 بوده است. افزایش کمتر در سرانه درآمد حقیقی خانوار در ایرلند (6/ 3 درصد)، استرالیا (7/ 2 درصد) و فنلاند (1/ 1درصد) هم مشاهده شده است.

البته در مقایسه این تغییرات در کشور های مختلف باید احتیاط کرد چراکه افزایش درآمد خانوار برای ایالات متحده بازتاب دهنده ویژگی های خاص حمایت گسترده، اما موقتی دولت در آوریل 2020 است که با نام مصوبه کرز 2020 (CARES Act of 2020) شناخته می گردد. نام کامل آن مصوبه یاری، امداد و امنیت مالی ویروس کرونا است.

در واقع، اداره تحلیل مالی ایالات متحده پیشاپیش کاهش 4/ 4 درصدی درآمد شخصی حقیقی پس از کسر مالیات و بیمه برای فصل سوم 2020 را گزارش نموده است. واگرایی قابل ملاحظه میان رشد درآمد خانوار و رشد فراوری ناخالص داخلی در این منطقه منجر به عظیم ترین شکاف مثبت ثبت شده میان این دو معیار شده است (1/ 15 واحد درصد).

سرانه درآمد حقیقی خانوار در آلمان، فرانسه، بریتانیا و ایتالیا به ترتیب 2/ 1 درصد، 3/ 2 درصد، 4/ 3 درصد و 2/ 7 درصد کاهش پیدا کرد که به دنبال کاهش متعادل تر (0/ 1 درصد یا کمتر) در فصل پیش اتفاق افتاده است. رشد درآمد خانوار نسبت به رشد فراوری ناخالص داخلی عملکرد بهتری از خود نشان داده است. رشد فراوری ناخالص داخلی در تمامی هفت اقتصاد اصلی افت قابل ملاحظه ای را تجربه نموده است: 9/ 19 درصد در بریتانیا، 8/ 13 درصد در فرانسه، 8/ 12 درصد در ایتالیا، 7/ 11 درصد در کانادا، 8/ 9 درصد در آلمان، 1/ 9 درصد در ایالات متحده و 9/ 7 درصد در ژاپن.

با توجه به آمار های مختلف مشاهده می کنیم که در فصل ابتدایی سال 2020 که هنوز بسیاری از کشور ها یا درگیر همه گیری کرونا نشده بودند یا نتوانسته بودند تصمیمی سریع و جدی برای آن بگیرند، سرانه درآمد حقیقی خانوار یا تغییر چندانی ننموده یا اندکی در جهت منفی حرکت نموده است. در این دوران سرانه فراوری ناخالص داخلی حقیقی هم شرایطی مشابه داشته، اما افتی بیشتر نسبت به درآمد خانوار از خود نشان داده است.

در فصل دوم که برنامه های حمایتی دولت ها وارد شد و پول به خانوار ها انتقال پیدا کرد، شکاف درآمد خانوار و سرانه فراوری ناخالص داخلی افزایش پیدا کرد، به شکلی که در کشورهایی، چون ایالات متحده و کانادا با افزایشی بی سابقه در سرانه درآمد حقیقی خانوار روبه رو بودیم. البته کشورهایی، چون ایتالیا هم با کاهشی بی سابقه در این زمینه روبه رو بودند.

گرچه میزان ضربه ای که سرانه فراوری ناخالص داخلی حقیقی کشور ها از این همه گیری خورده است، به استثنای ژاپن، بسیار نزدیک به هم است، تغییر سرانه درآمد حقیقی خانوار به طور متوسط در هفت کشور اصلی این منطقه بیشتر نزدیک به شرایط کانادا و ایالات متحده است تا ایتالیا که شرایطی نامناسب دارد.

پیش تر، سازمان همکاری های مالی و توسعه در گزارش فصل اول سال 2020 گفته بود رشد و رفاه مالی تحت تاثیر همه گیری کرونا قرار گرفته است، اما راه چاره های حمایتی دولت، اثرات مخرب این ویروس را تا حدودی تعدیل می کرد. در آن گزارش هم گفته شده بود که سرانه رشد فراوری ناخالص داخلی حقیقی کاهش 0/ 2 درصدی را تجربه نموده است درحالی که سرانه درآمد حقیقی خانوار رشد 0/ 1 درصدی داشته است. ناگفته نماند که سرانه درآمد حقیقی خانوار تصویر بهتری از شرایط رفاه مالی خانوار ارائه می نماید.

منبع: فرارو

به "اثر حمایت دولت ها از درآمد خانوار ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اثر حمایت دولت ها از درآمد خانوار ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید