اتحادیه اروپا، گوگل را در دادگاه به چالش می کشد

به گزارش وبلاگ اندورید، اتحادیه اروپا این هفته شرکت آمریکایی گوگل را درباره حکم موسوم به حق فراموش شدن که دیوان دادگستری اروپا تاکید دارد گوگل باید آن را در آمریکا اجرا کند، در دادگاهی در لوگزامبورگ، به چالش می کشد.

اتحادیه اروپا، گوگل را در دادگاه به چالش می کشد

به گزارش ایرنا، دیوان دادگستری اروپا در سال 2014 حکم کرد که اطلاعات خصوصی افراد که منسوخ یا غیرمربوط هستند، باید درصورت درخواست آن ها فراموش یا حذف شوند.

آژانس حفاظت از اطلاعات فرانسه، CNIL نیز معتقد است که گوگل باید نتایج جستجوی کاربرانی را که به موجب قانون از حق فراموش شدن برخوردار هستند، حذف کند.

حق فراموش شدن در رابطه با حریم خصوصی مطرح می شود و شامل اطلاعاتی است که موتور های جستجوی تارنما های اینترنی مانند گوگل در معرض دید دیگران قرار می دهد.براساس قانونی در این زمینه که در دادگاه عالی اتحادیه اروپا آنالیز شد، کسانی که از اینترنت استفاده می نمایند حق فراموش شدن دارند.

پیشینه صدور حکم دادگاه اروپایی به دعوای حقوقی شهروندی اسپانیایی باز می شود. نام او در مقاله ای مطبوعاتی از 15 سال پیش، در پیوند با مزایده ای به میان آمده بود. این شهروند اسپانیایی با مراجعه به دادگاه از روزنامه اینترنتی مربوط خواسته بود که مقاله در بردارنده نام او حذف شود. اما کوشش حقوقی او بازنده شد

به همین دلیل او کوشش کرد از راه قانونی گوگل را وادار کند تا مقاله اش را به عنوان نتیجه جستجوی نامش دراینترنت، نشان ندهد. دیوان دادگستری اتحادیه اروپا به این خواسته حق داده است.

خبرگزاری روسی اسپوتنیک در گزارشی در همین زمینه اضافه نمود: گزارش های جدید حکایت از آن دارند که برخی از اپلیکیشن های محبوب آیفون هم اطلاعات کاربران شان را به شرکت های ثالث فروخته اند تا از آن کسب درامد نمایند.

کریس گارافا کارشناس فناوری درگفت و گو با رادیو اسپوتنیک درباره نقش شرکت ها در تهدید حقوق مدنی وآزادی ها گفت: در اتحادیه اروپا مردم درباره حق فراموش شدن کوشش می نمایند و پیروز گردیده اند و این موضوع به سراسر اتحادیه اروپا گسترش یافته است. این بدان معنا است که شما می توانید از یک موتور سرچ بخواهید جستجو های شما را فراموش کند و از چنین قانونی پیروی کند.

وی اضافه نمود: البته اینترنت فقط به اتحادیه اروپا تعلق ندارد و یک ابزاردنیای است. شکایت از گوگل ممکن است در این زمینه باشد که مهم نیست اطلاعات در کدام سایت سرچ می شوند و افراد چه چیزی را سرچ مینمایند، اما حق فراموش شدن باید در همه دنیا مورد حمایت قرار گیرد.

این کارشناس گفت: آمریکا باید از حقوق حریم خصوصی اتحادیه اروپا الگو بگیرد.به گزارش ایرنا، بزرگترین خبرگزاری های اروپا، گوگل وفیس بوک را به غارتگری اخبار و انتشار آن ها به صورت رایگان متهم نموده و در بیانیه ای مشترک خواهان تقسیم درآمد های این دو غول اینترنتی با رسانه ها گردیده اند.

درنامه ای که به امضای مدیران اجرایی حدود 20 خبرگزاری از جمله خبرگزاری فرانسه و خبرگزاری رسمی آلمان رسید، آن ها از پارلمان اروپا خواسته اند قانون حق حق امتیاز در اتحادیه اروپا را به روز رسانی نمایند.

گوگل همچنین از سوی روسیه به دخالت در انتخابات متهم گردیده است.آلکسی ژافیاروف معاون اداره نظارت بر اجرای قوانین امنیتی دادستانی روسیه به تازگی گفت که دادستانی روسیه در نامه ای به گوگل گوشزد نموده است که مداخله در انتخابات روسیه را غیرقابل قبول می داند.

منبع: انتخاب

به "اتحادیه اروپا، گوگل را در دادگاه به چالش می کشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتحادیه اروپا، گوگل را در دادگاه به چالش می کشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید