آل اسحاق: بخش اعظم ارزهای بازنگشته دست دولتی هاست

به گزارش وبلاگ اندورید، وزیر اسبق بازرگانی گفت: بخش عمده ارز حاصل از صادرات غیر نفتی که به کشور بازگردانده نشده، متعلق به بخش های دولتی است.

آل اسحاق: بخش اعظم ارزهای بازنگشته دست دولتی هاست

به گزارش گروه مالی وبلاگ اندورید، یحیی آل اسحاق با بیان اینکه ارز نیز مانند هر کالای دیگری تابع عرضه و تقاضا است و باید ببینیم که شاخصه های عرضه و تقاضا در این حوزه چگونه است، گفت: در حال حاضر ورود ارز به کشور کم شده چرا که میزان صادرات نفتی ایران به صورت قابل ملاحظه ای کاهش پیدا نموده است.

این فعال مالی ادامه داد: سال گذشته صادرات غیرنفتی کشور رشد خوبی داشت، ولی سال جاری به دلیل شیوع ویروس کرونا این رقم حدود 30 الی 40 درصد کاهش پیدا نموده است.

رئیس اتاق مشترک ایران و عراق با بیان اینکه بعضی از پول های حاصل از صادرات غیرنفتی نیز به کشور بازگردانده نشده است و در خصوص علت آن مسائل مختلفی مطرح است، توضیح داد: از 27 میلیارد دلاری که بانک مرکزی در این زمینه اعلام نموده حدود 6 میلیارد آن مربوط به بخش خصوصی است و 21 میلیارد دلار آن مربوط به بخش دولتی است و بانک مرکزی در این حوزه هنوز اعلام ننموده که این 21 میلیارد دلار در اختیار چه بخش هایی است.

وی با بیان اینکه در واقع عمده عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات غیر نفتی مربوط به واحد های دولتی از جمله پتروشیمی ها است و شاید حدود 6 میلیارد آن مربوط به بخش خصوصی است، اظهار کرد:سیاست های پولی، بانکی و بازرگانی کشور نیز بر شرایط مالی کشور موثر و تاثیر گذار هستند.

این فعال مالی همچنین از عدم ثبات قوانین در حوزه صادرات و واردات کشور گله کرد و گفت: این عدم ثبات در قوانین اثرات خود را در بازار گذاشته است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "آل اسحاق: بخش اعظم ارزهای بازنگشته دست دولتی هاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آل اسحاق: بخش اعظم ارزهای بازنگشته دست دولتی هاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید